„Czy wiesz jak?” i „Nasz świat” – dwie pozycje dla ciekawych świata

Wydawnictwo Olesiejuk

„Czy wiesz jak?”

„Nasz świat – pytania i odpowiedzi”

Dwie pozycje, które wpadły w nasze ręce przypadkowo, a okazały się strzałem w 10!

„Czy wiesz jak?”

Czy wiesz jak? wyd. Olesiejuk
 Pierwsza z nich to wydana z pomysłem, w formie grubego brulionu skarbnica wiedzy dla małych odkrywców. Z pewnością ta pozycja świetnie się sprawdzi w przypadku gdy Maluch wkracza w wiek zadawania miliona „trudnych” pytań i rodzice nie nadążają w wyszukiwaniu prawidłowych odpowiedzi. Znajdziemy tutaj odpowiedzi na ponad 200 pytań, często bardzo zaskakujących.

Treść podzielona jest na 4 działy tematyczne:
 • Nasze ciało;
 • Świat wokół nas;
 • Dawniej i dziś;
 • Zwierzęta i przyroda;
Czy wiesz jak? wyd.Olesiejuk
Dodatkiem jest gratka dla fanów naklejek, gdyż kilka ostatnich stron jest wypełnionych naklejkami tematycznie pasującymi do każdego z rozdziałów. Dziecko może sobie naklejki przyklejać i odklejać na specjalnie przygotowanych zakładkach.  Jest to dobre ćwiczenie spostrzegawczości – dopasowujemy cienie do obrazków.
Czy wiesz jak? wyd. Olesiejuk
Znajdziemy tutaj odpowiedzi na takie pytania jak: Jak myślimy? Jak czujemy, czego dotykamy? Jak rośniemy? Jak woda dociera do kranu? Jak działa internet? Jak odżywiali się ludzie pierwotni? Jak koń został przyjacielem człowieka? czy Jak rozpoznać żmiję?
Każde pytanie okazuje się niezwykle ciekawe, a odpowiedź zaskakująco wyczerpująca przy pierwszym czytaniu. Z kolejnymi rundami przeglądania książki pojawiają się kolejne pytania, więc ta krótka, skondensowana odpowiedź mobilizuje dziecko do myślenia i wyciągania wniosków.
Czy wiesz jak? wyd. Olesiejuk
Na końcu książki zamieszczono również Indeks, więc w razie nagłej potrzeby wyszukanie konkretnego hasła zajmuje jedną sekundę i już możemy odnaleźć interesujące nas mini artykuły.
Zdecydowanie polecam na prezent dla każdego małego odkrywcy, który interesuje się WSZYSTKIM.

„Nasz świat – pytania i odpowiedzi”

Nasz świat – pytania i odpowiedzi wyd. Olesiejuk
Druga pozycja jest moim zdaniem dla minimalnie starszego dziecka, gdyż tutaj uzyskujemy konkretniejszą odpowiedź. Jest to zbiór faktów na temat otaczającego nas świata.
Autor dzieli książkę wg rodzaju zadawanego pytania:
 • kiedy?
 • co?
 • dlaczego?
 • który?
 • tak czy nie?
 • jak? ile?
 • gdzie?
Nasz świat – pytania i odpowiedzi wyd. Olesiejuk

Tomek, jak zapewne każde dziecko w jego wieku zadaje wiele „życiowych” pytań. Np. co się dzieje z wodą, z której korzystają ludzie? Gdzie leci woda, którą spłukujemy w toalecie? Często już ten temat przerabialiśmy i okazało się, że grafika wyjaśniająca to zjawisko w książce dopiero wyczerpująco mu to wyjaśniła.

Nasz świat – pytania i odpowiedzi wyd. Olesiejuk
Na zdjęciach możecie zapoznać się z przykładowymi stronami i poznać zagadnienia, które są poruszane. Niewątpliwie jest to wiele razy ciekawa lektura dla czytającego gdyż często dorośli również nad pewnymi sprawami się nie zastanawiają czy po prostu już sobie troszkę zapomnieli, a tutaj takie przypomnienie w pigułce. Korzyść dla wszystkich!
Nasz świat – pytania i odpowiedzi wyd. Olesiejuk

 

Nie jest to kolejna nudna encyklopedia z suchymi faktami. Jest to ponad 60 okienek, które dziecko musi odkryć by poznać prawidłową odpowiedź, a na końcu BONUS: rozkładana mapa świata z zaznaczonymi miejscami, o których można przeczytać w książce.
Nasz świat – pytania i odpowiedzi wyd. Olesiejuk

 

Na koniec mój mały apel…jeśli wybieracie się do jakiegoś dziecka w odwiedziny i macie w zwyczaju kupować mu „paczkę słodyczy” to może następnym razem kupcie ciekawą książkę, bajkę czy książeczkę z interesującymi zadaniami dostosowaną do wieku obdarowywanego.  Niejednokrotnie okazuje się, że kwota jaką wydacie na kilka słodyczy przekroczy koszt ciekawej pozycji wydawniczej, z której dziecko może o wiele więcej skorzystać.
Lubicie czytać z dziećmi takie książki? Interesują się Wasze Maluchy wszystkim i zasypują Was pytaniami?

8 myśli na temat “„Czy wiesz jak?” i „Nasz świat” – dwie pozycje dla ciekawych świata

 1. Ale super!! rewelacja. Uwielbiam takie interaktywne książeczki. Aż się boję pokazać córze bo zaraz mnie zaciągnie do księgarni 😉 Świetny pomysł na prezent urodzinowy – a to już na początku marca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *