Puzzle: „Ciało człowieka” i „Przed i po”

Puzzle

Ciało człowieka

Przed i po

Alexander

„Przed i Po”, „Ciało człowieka” – Alexander

Dziś druga odsłona recenzji na temat gier firmy Alexander, są to puzzle: „Ciało człowieka” i „Przed i po”. Pierwsza recenzja na temat gier dla najmłodszych tutaj: >>klik<< Tym razem chciałabym pokazać Wam puzzle dla dzieci w wieku 4+, choć uważam, że i 3- latek da sobie spokojnie radę i wyniesie przyjemność z układania.

„Ciało człowieka”

Puzzle „Ciało człowieka” Alexander

Puzzle „Ciało człowieka” to układanka edukacyjna, dzięki której dziecko poznaje części ciała. Zestaw składa się z 21 elementów. Trzech dużych puzzli, które po złożeniu tworzą chłopca oraz 19 mniejszych puzzli obrazujących poszczególne części ciała. Każda z nich jest podpisana, co jest wartością dodaną, ponieważ dzieci, które zaczynają składać literki lub uczą się czytać globalnie mają świetny materiał do ćwiczeń.

Puzzle „Ciało człowieka” Alexander

Jak się bawimy?

Głównym założeniem jest takie dopasowanie elementów, by małe puzzle złączyć z obrazkiem chłopca tak, by czarna linia wskazywała ten sam fragment ciała z dużej i małej ilustracji. Wymyśliliśmy sobie kilka możliwości układania. Oto trzy z nich:

 • klasycznie układamy jak puzzle;
 • na środku układamy sylwetkę chłopca, resztę elementów odwracamy tyłem i losujemy na zmianę obrazki, a następnie dopasowujemy we właściwym miejscu. Jeśli gracz popełni błąd czeka jedną kolejkę i w następnym podejściu kolejny raz próbuje właściwie dopasować obrazek;
 • na środku układamy sylwetkę chłopca, a małymi elementami dzielimy się po połowie. Następnie na czas każdy z graczy układa swoje obrazki, kto dopasuje pierwszy swoje obrazki ten wygrywa.
Puzzle „Ciało człowieka” Alexander

Układanka wymaga od gracza skupienia, spostrzegawczości oraz umiejętności kojarzenia. Puzzli nie da się połączyć przypadkowo, więc dziecko musi się skoncentrować i dopasować wszystko prawidłowo. U nas świetnie puzzle sprawdziły się w połączeniu z książką „Moje ciało”.

„Przed i po”

Puzzle „Przed i po” Alexander

Puzzle „Przed i po” to gra logiczna przeznaczona dla dzieci w wieku 4+. Jednak moim zdaniem i sprytny 2-latek poradzi sobie z tą układanką. W skład zestawu wchodzi 36 puzzli, z których tworzymy 12 zestawów.

Puzzle „Przed i po” Alexander

Jak gramy?

Zasada jest prosta: z rozłożonych elementów należy ułożyć 12 zestawów – krótkich historyjek. Każda sytuacja składa się z trzech części. Z tego, co było „przedtem” – „teraz” – „potem”.  W pierwszej rozgrywce proponuje grać z odsłoniętymi obrazkami, a w kolejnych rozgrywkach, by gra za szybko się dziecku nie znudziła można puzzle poodwracać i kolejno losować poszczególne puzzle (na zasadzie memory trójelementowego).

Puzzle „przed i po” Alexander

Przedstawione historyjki są ciekawym wstępem do rozmów na różne tematy. U nas np. do przepracowania są wizyty Leosia u fryzjera. Nieprzypadkowo każdorazowo Leo najpierw układa historię pana z długimi włosami, który nożyczkami obcina włosy i w efekcie ma krótką fryzurę. Bardzo lubi też motyw brudnej koszuli, którą wkładamy do pralki i koszula staje się czysta. Karty są autokorygujące.

Co ćwiczymy podczas zabawy?

 • obszar językowy i komunikacyjny – czytanie oraz odgadywanie obrazków;
 • obszar matematyczny i logicznego myślenia – łączenie/ustalanie zbiorów, klasyfikowanie wg drugiego kryterium, porównywanie różnic i podobieństw, porównywanie wielkości;
 • obszar zapamiętywania i ćwiczenia uwagi – umiejętność obserwacji, ćwiczenie umiejętności zapamiętywania;
 • poznawanie otaczającego świata;
 • obszar czasoprzestrzenny – następstwo czasu, odmierzanie czasu;
 • obszar psychomotoryczny – ćwiczenie umiejętności zmysłowo – percepcyjnej;
 • obszar emocjonalny – uczestnictwo w grze sytuacyjnej.

 

Znacie te gry?

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

18 myśli na temat “Puzzle: „Ciało człowieka” i „Przed i po”

 1. Niestety nie miałam jeszcze okazji poznać tych układanek , ale „Ciało człowieka” jest wg mnie SUPER. My uwielbiamy tego typu edukacyjne puzzle, łamiglówki itp. Z pewnością zajrzę na stronę, być może coś mi wpadnie w oko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *