Gry edukacyjne dla starszaków Alexander

Alexander

Quiz Zwierzęta

Poznaj Świat

gry edukacyjne

Alexander
Gry edukacyjne Alexander

Gry edukacyjne są świetną pomocą w nauce. Wydawnictwo Alexander ma w swojej ofercie bardzo wiele propozycji, które uczą i bawią równocześnie. Dziś pokazuję dwie pozycje dla starszych graczy. Quiz Zwierzęta oraz Poznaję Świat – gratka dla wielbicieli przyrody i geografii.

Poznaj Świat Alexander

gry edukacyjne
Poznaj świat Alexander

Jest to gra dla 2 – 6 graczy, a czas zabawy zależy od umiejętności, wiedzy oraz sprytu graczy. Instrukcja oferuje dwie propozycje rozgrywki. Rekomendowany wiek: od 5 lat.

Zawartość pudełka:

⇒ 6 planszy kontynentów;

⇒ 120 szt. kartoników;

⇒ notes;

⇒ instrukcja.

I. Geograficzne lotto

Celem gry jest przykrycie swojej planszy wylosowanymi kartonikami tak, aby ułożyć taki sam obrazek jak na planszy. Wygrywa najszybszy.

Ten wariant gry niezmiennie przypomina mi popularne lotto wśród młodszych graczy. Każdy z graczy losuje kolejno po kartoniku i sprawdza czy pasuje do jego kontynentu. Jeśli nie pasuje odkłada z powrotem do wspólnej puli.

Jest to ulubiona zabawa Tomka, on ze swoim zamiłowaniem do map uwielbia układać i dopasowywać kolejne państwa.

II. Quiz z wiedzy o świecie

Rekomendowany wiek: 8 lat (moim zdaniem 11/12-latek)

Gra dla 2 – 6 osób

To już zdecydowanie trudniejsze zadanie. Zaczynamy bardzo emocjonującą rozgrywkę z wiedzy o świecie. Nie ma przelewek, trzeba wiedzieć. Gracze zdobywają punkty za jak najszybsze wskazanie na planszy miejsc, które wylosował na kartoniku oraz za udzielenie prawidłowych odpowiedzi na pytania dotyczące danego obszaru.

Trzy pytania, na które gracze muszą udzielić odpowiedzi to:

 1. jak nazywa się państwo, którego stolica przedstawiona jest na wylosowanym kartoniku?
 2. jaka jest liczba ludności wybranego państwa?
 3. jaki jest język urzędowy wybranego państwa?

Jak widzicie w tej grze trzeba mieć już konkretną wiedzę geograficzną. Są to pytania otwarte, nie ma żadnych podpowiedzi. Jesteśmy zdani tylko na siebie i swoją wiedzę. Przed rozpoczęciem można przeanalizować sobie prawidłowe odpowiedzi, które zawarte są w instrukcji. Wygrywa ten z graczy, który zdobędzie najwięcej punktów.

Quiz Zwierzęta

gra edukacyjna
Quiz Zwierzęta Alexander

Rekomendowany wiek: 10+ (moim zdaniem już młodsze dziecko interesujące się zwierzakami będzie czerpać radość z gry). Liczba graczy 2-4 osób.

Zawartość pudełka:

⇒karty pytań i odpowiedzi 102 sztuki;

⇒karty liter;

⇒plansza;

⇒pionki do gry;

⇒kostka do gry;

⇒żetony;

⇒klepsydra;

⇒notes;

⇒kubek;

⇒katapulta;

⇒kulka;

⇒instrukcja.

To jest zdecydowanie nasz faworyt. Quiz Zwierzęta to skarbnica wiedzy na temat różnorodnego świata zwierząt. W puli znajduje się 408 pytań na 102 kartach. Dodatkową atrakcją podczas gry jest strzelanie z katapulty, co wzbudza niesamowite emocje.

Wydawca proponuje dwa warianty gry, z planszą i bez planszy. W pierwszej opcji rzucamy kostką, przechodzimy przez planszę i odpowiadamy na pytania wg kolorów na których się zatrzymamy. Dodatkowym urozmaiceniem są trzy dodatkowe pola z zadaniami specjalnymi. Miedzy innymi jest to strzał z katapulty, który jest najbardziej pożądanym zadaniem przez Tomka. Druga opcja to odpowiedzi na pytania i zbieranie żetonów za prawidłowe odpowiedzi.

Pytania są bardzo różnorodne, od bardzo łatwych do naprawdę trudnych. Jednak dzięki dwóm opcjom odpowiedzi „a” i „b” każdy z graczy ma szanse na prawidłową odpowiedź. Gra jest fascynująca i można dowiedzieć się wielu ciekawostek.

gra planszowa
Quiz Zwierzęta Alexander

Podsumowanie

Jak już wielokrotnie pisałam granie w gry planszowe ma wiele zalet, zbliża do siebie grających, jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu oraz pozwala na naukę. Dzisiejsze moje propozycje są dwoma ulubionymi grami Tomka. Dotyczą dwóch tematów, które go fascynują. Bez pudła potrafi dopasować i nazwać wyspy czy poszczególne państwa. Jest to dowodem tylko na to, że jeśli dziecko się czymś interesuje, a my delikatnie bez nacisku rozszerzamy jego wiedzę podrzucając mu odpowiednie książki i gry w naturalny sposób zdobywa wiedzę, którą w „normalnych warunkach” zdobywał by pewnie gdzieś w okolicy 5 czy 6 klasy szkoły podstawowej. Wniosek jest jeden: warto grać w gry edukacyjne, szukajmy takich, które trafiają w zainteresowania naszych dzieci czy mogą rekompensować braki wiedzy naszych dzieci wtedy szybko zauważycie jak ich wiedza się pogłębia i rozwija.

Więcej gier wydawnictwa Alexander >>kliknij<<

 

 

18 myśli na temat “Gry edukacyjne dla starszaków Alexander

 1. Uwielbiamy tego typu edukacyjne gry. Mamy kilka z tej firmy, jednak te są nam nieznane. Według mnie nie ma nic lepszego niż połączenie nauki i zabawy.

 2. Świetny pomysł!
  Uwielbiam edukacyjne gry dla dzieci.
  Jest to świetny pomysł na prezent dla dzieciaków. 🙂

 3. Bardzo fajne gry ale moje dzieciaki jeszcze na nie za małe. Będę je miała w pamięci jak trzeba będzie komuś w rodzinie prezent kupić.

 4. Gry planszowe, które uczą są najlepsze! 🙂 Miałyśmy taką jedną o parkach narodowych. Wiele nas nauczyła. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *