Jak zatrzymać czas Matt Haig

Matt Haig

Jak zatrzymać czas

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Jak zatrzymać czas
Jak zatrzymać czas Matt Haig

W dzisiejszych czasach bardzo popularne są próby zatrzymania czasu. Kobiety się odmładzają, robią sobie operacje plastyczne, wypełniają zmarszczki. Walka z upływającym czasem jest dla niektórych sensem życia w dużej mierze. A czy zastanawiałaś się kiedyś, co by było gdyby było to możliwe? Gdyby nagle okazało się, że się nie starzejesz? Albo że starzejesz się tak wolno, że nie jest to zauważalne przez wiele wiele lat? Tom Hazard ma to „szczęście” – jest wybrańcem losu. Wyglądem przypomina przeciętnego 40-latka, a w rzeczywistości ma ponad 400lat. Czy jest szczęśliwy?

Jak zatrzymać czas to książka filozoficzna, która opowiada o miłości, o poświęceniu, o oddaniu, o trudnych wyborach, o tolerancji, albo i jej braku i historii świata. Poznajemy człowieka, który będąc nastolatkiem przestaje się starzeć. Dla niego 15 lat to zaledwie jak dla „normalnego” człowieka 1 rok. Rodzi się w XVI wieku. Gdy społeczność zauważa brak zmian w jego wyglądzie posądzają jego matkę o bycie czarownicą i pozbawiają ją życia. W końcu to okres polowań na wiedźmy. Zaczyna się jego bardzo długie i tułacze życie. By mógł być bezpieczny musi co kilka lat zmieniać tożsamość i miejsce, w którym mieszka. Jego życie zamienia się w walkę o miłość i „normalność”. Uzmysławia sobie, że przypadłość, która go dotknęła nie jest darem, a przekleństwem.

„Fortepian może wiele znieść. Smutek, szczęście, idiotyczną radość, żal, żałość. A czasem wszystko jednocześnie”

W pewnym momencie dowiaduje się, że nie on jeden na świecie cierpi na anagerię. Okazuje się, że są takie osoby na świecie i tworzą Stowarzyszenie Albatrosów, które ma się nawzajem chronić. W związku z tym co 8 lat musi zmieniać miejsce zamieszkania i wykonywać specjalne zadanie.

„Wydawało się, że w latach trzydziestych XX wieku na szali znalazł się kurs obrany przez całą ludzkość. To samo można zaobserwować i dziś. Zbyt wielu ludzi chciało znaleźć łatwą odpowiedź na skomplikowane pytania. To był niebezpieczny czas na bycie człowiekiem. Na czucie, myślenie, troszczenie się.”

Podróżujemy w czasie wraz z bohaterem. Podróż rozpoczynamy w XVI-wiecznej Francji, z której ucieka do Anglii i jest świadkiem wielkiego pożaru w 1666 roku, gdzie poznaje miłość swojego życia Rosę. Żałobę w sercu po ukochanej kobiecie nosi w swoim sercu przez kolejne wieki. Poznaje takie osobistości jak kapitana Cooka, Francisa Scotta Fitzgeralda, Szekspira i innych. W jego życiu poprzez epoki nie zmienia się tylko jedno. Mimo zmian w kulturze, w obyczajach, w warunkach życia ludzi jedno jest niezmienne nietolerancja ludzka wobec odmienności. Jego długowieczne życie nie pozwala mu być szczęśliwym, gdyż każdy kogo kochał już odszedł.

„Próbuję pomyśleć. Czuję jednocześnie ulgę, że Marion żyje – albo przynajmniej jeszcze niedawno żyła – i martwię się cierpieniami, jakich musiała doznać.”

Poznajemy bohatera w momencie gdy powraca do Londynu i jego ostatecznym celem, który sobie postawił jest odnalezienie córki, która podobnie jak on jest długowieczna. Chce ją odnaleźć i ochronić przed niebezpieczeństwami, które na nią czyhają. Czy ją odnajdzie? Czy zdoła ją ochronić? Czy córka obdarzy go miłością? Czy miłość może przetrwać wieki?

„Czasami – powiedziałem – świat nie jest taki, jaki byśmy chcieli. Czasami ludzie nas rozczarowują. Czasami ludzie robią okropne rzeczy.”

Jak zatrzymać czas to książka pełna nostalgii, o tym jak wiele szans w życiu nie wykorzystujemy.  O tęsknotach, ale i o afirmacji życia. O tym, że z życia można czerpać pełnymi garściami. Matt Haig stworzył historię, która dla mnie jest pewnego rodzaju ostrzeżeniem przed dążeniem do długowieczności. Pokazuje czym grozi długowieczność.To nie jest książka, którą się czyta szybko i zapomina. To opowieść złożona z cytatów, które warto zapisać i zapamiętać. Na każdej stronie można odnaleźć myśl, którą warto zapamiętać. Opowieść daje do myślenia. Pozostaje z nami. Jest to wspaniała podróż poprzez wieki, gdzie teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Tą książkę się czyta i intensywnie się myśli o życiu Toma, o swoim życiu i o ludzkości. Jest to lekcja historii w pigułce, która pokazuje, że życie jest pięknym darem, który należy szanować.

Zapraszam do cyklu Matka też czyta>>klik<<

14 myśli na temat “Jak zatrzymać czas Matt Haig

    1. Pamiętaj, że to my rządzimy naszym czasem, a nie czas nami… czasami wystarczy na początek wygospodarować 15 minut wieczorem 😉

  1. Oj czas płynie nieubłaganie szybko. Książka zapowiada się super! Lubimy takie filozoficzne dzieła 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *