Nowakowie. Kruchy fundament Barbara Sęk

Barbara Sęk

Nowakowie. Kruchy fundament t. I

Wydawnictwo W.A.B.

Nowakowie Barbara Sek
Nowakowie. Kruchy fundament t. I Barbara Sęk

Studenckie życie, impreza, niewinna rozmowa, odprowadzenie do domu i szalona noc pełna namiętności. Mieli się już więcej nie spotkać. Jednak los z nich zakpił. Jedna nieodpowiednia decyzja i konsekwencje na całe życie. Ten moment gdy dziewczyna dowiaduje się, że jest w ciąży z chłopakiem, którego nazwiska nawet nie poznała…szok i niedowierzanie. Czy na takim fundamencie można zbudować trwały, mocny związek? Czy zdrada w związku bez miłości jest zdradą? Kiedy mamy prawo zacząć nowe życie gdy dotychczasowe nie daje nam pełnej satysfakcji?Barbara Sęk bierze na warsztat motyw stary jak świat: zdrada. W milionach książek przerabiany, miliony ludzi dopuszcza się zdrad i nadal temat wzbudza ciekawość, budzi emocje i burzy to, co rzekomo dobre i trwałe. Małżeństwo powinno budować się na fundamencie miłości, zaufania i wierności. Co jeśli, któryś z tych filarów zostaje zburzony?

Małgorzata jest mamą 4 dzieci, perfekcyjną panią domu, która zawsze na czas przygotowuje rodzinie śniadania, całkowicie oddaną matką i żoną. Krzysztof, starszy o kilka lat od Małgorzaty, prawnik, dobrze sytuowany z zasobnym portfelem. Na pierwszy rzut oka sielanka. Dzieciaki z ambicjami, z planami na przyszłość  żyjące w bańce mydlanej, która w każdej chwili może pęknąć.

Akcja książki toczy się na przestrzeni 4 dni, a przepełniona jest tyloma emocjami, powrotami do przeszłości i analizami bohaterów, że mamy raczej odczucie, że trwa to kilka dobrych miesięcy jak nie lat. Myślimy sobie, że to niemożliwe by jedno zdarzenie mogło tak odmienić życie rodziny, by mogło się tak skomplikować, a problemy tak nawarstwić…choć one nawarstwiały się przez wiele, wiele lat.

Czytając książkę nieustająco zastanawiałam się kto bardziej zawinił…mąż od lat prowadzący podwójne życie czy żona stosując niewybredną taktykę chcąc utrzymać męża przy sobie. Autorka nakreśliła takie postaci, że kochamy, nienawidzimy i współczujemy każdemu z nich na przemian. Dom Nowaków to kłębowisko emocji, to tykająca bomba, która w którymś momencie musi pęknąć. Nawet uczucia kochanki dają się nam mocno we znaki. Co prawda we mnie nie budziło się do niej współczucie i chęć zrozumienia(mam zbyt konserwatywne podejście), ale z osób które czytały książkę i z nimi rozmawiałam to wspominały, że uroniły niejedną łzę nad losem Moniki.

Kolejnym ogromnym rollercoasterem są emocje, które wyrzucają z siebie dzieci. Tej książki nie da się przeczytać i o niej zapomnieć. Kiedy się do niej siada to się czyta, czyta i czyta, a potem historia się urywa i pozostają myśli. Rozważania kto zawinił bardziej, czy mogło się potoczyć inaczej, czy i kiedy ktoś ma prawo do szczęścia, czy bycie w związku bez miłości ma sens? Czy można dla własnego szczęścia niszczyć ułudę stabilizacji innym? W którym momencie dzieci są wystarczająco „dorosłe” by przyjąć rozwód rodziców z opanowaniem, bez poczucia odrzucenia i zwątpienia w ludzi, którzy byli dla nich wzorami do naśladowania? To jest lektura, która zostaje z nami.

 Nowakowie Barabra Sęk
Nowakowie. Kruchy fundament. Barbara Sęk

Z ogromną niecierpliwością czekam na drugi tom. Po takiej dawce emocjonalnych wzlotów i upadków poprzeczka jest wysoko postawiona. Bardzo jestem ciekawa jak potoczą się losy bohaterów. Tymczasem sięgam po wcześniejsze dwie książki autorki. Mam wrażenie, że się nie zawiodę… Miłej lektury!

>>Cykl matka też czyta<< kliknij po więcej!

 

28 myśli na temat “Nowakowie. Kruchy fundament Barbara Sęk

  1. Słyszałam już wcześniej o tej książce, ale jakoś nie mam czasu na czytanie. Twoja recenzja utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto poświęcić na nią czas.
    Nie wiem tylko czy nadaje się na wakacje… Nie za ciężka?

    1. O, tak ja też ostatnio mam same serie do czytania i wcale mi to nie przeszkadza. Jakoś polubiłam zostawać z bohaterami na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *