Czas gniazdowania Dorota Pasek

Dorota Pasek

Czas gniazdowania

wydawnictwo ZYSK i S-KA

Czas gniazdowania
Czas gniazdowania Dorota Pasek

Czas gniazdowania do pierwsza wydana drukiem powieść Doroty Pasek. Sielska, anielska wieś i mieszkańcy, którzy wiedzą więcej na nasz temat niż my sami. Główną bohaterką jest młoda kobieta o imieniu Sara. Nauczycielka w wiejskiej szkole, bardzo zaangażowana w życie szkoły, z predyspozycjami na stanowisko dyrektora. Czy ta książka mnie porwała? Czy wzbudziła moje zainteresowanie?

Sara, 28-letnia dziewczyna samotnie żyjąca w domu swoich rodziców, w sąsiedztwie opustoszałego domu babci. Dziewczyna żyje w swojej skorupie, ukryta przed ludźmi i przed emocjami. Po traumatycznym przeżyciu jakim była zdrada ukochanego jeszcze przed ślubem Sara straciła wiarę w uczciwość ludzką. Nagle do jej życia wkracza „współlokator”, najpierw wynajmując dom babci, a później wprowadzając się do jej domu pod pozorem opieki po wypadku.  Jak zapewne każdy się domyśla musiało się „coś” wydarzyć. Między bohaterami zaiskrzyło.

„Rzadko spotyka ciekawe persony. Osoby, których życie chce poznać na tyle dobrze, by zrozumieć, dlaczego postępują tak, a nie inaczej. Kilka razy próbowała, ale na ogół zadawała pytania, które rozdrażniały ludzi. Całkiem jakby trafiała w odkryte zwoje nerwowe.”

Niestety jak dla mnie ta historia nie była porywająca. Czytałam ją bardzo długo, przeplatając kilkoma innymi książkami w między czasie. Można powiedzieć, że historia jakich wiele opowiedziana w niezbyt ciekawy sposób.  Momentami opisy były zbyt długie i nic nie wnoszące. Dialogi często przeplatały się od bardzo wydumanych i wzniosłych do skrajnie banalnych. Sara mnie bardzo irytowała swoją upartością, brakiem zainteresowania czymkolwiek innym niż samą sobą. Kilkakrotnie podczas lektury zastanawiałam się dlaczego tak naprawdę nigdy nie zadawała pytań Grzegorzowi. Nawet nasunął mi się taki pomysł, że może książka byłaby ciekawsza i miałaby w sobie powiew świeżości gdyby to Grzegorz był głównym bohaterem całości. Gdyby to na nim autorka skupiła swoją uwagę. Jest to postać, którą poznajemy na samym początku. On również przeżył zdradę. Przyłapał żonę z innym mężczyzną. Szkoda, ze jego emocje i motywacje pewnych decyzji poznajemy w tak okrojonej wersji.

Z ciekawością będę przyglądać się kolejnym książką autorki. Jestem zaintrygowana jak rozwinie się jej warsztat, w jakie tematy pójdzie i czy rozwinie skrzydła. Książka ukazuje prawdziwie wiejskie życie, te wszystkie mechanizmy rządzące we wsi. Zależności społeczne, miejsca w hierarchii w zależności od wykonywanego zawodu – to było bardzo „polskie” i swojskie 😉 Nie żałuję czasu poświęconego na lekturę, jednak uważam, że „Czas gniazdowania” po lekkim liftingu mógłby być ciekawszy.

Cykl Matka też czyta >>klik<<

19 myśli na temat “Czas gniazdowania Dorota Pasek

  1. Nie przepadam za tym rodzajem książek, gdzie od początku wiesz, ze coś się wydarzy. To nie moja literacka bajka

  2. Uważam, że o gustach się nie dyskutuje – bo każdy lubi co innego. Osobiście sięgam po lektury edukacyjne, a jeżeli ma to być coś typowo do relaksu – fantasy. Czekam na jakąś ciekawą pozycję właśnie z tej tematyki na Twoim blogu.

  3. Choć nie zdradzasz wiele, to już po samej recenzji można domyślić się całej fabuły. Zdecydowanie pozycja nie dla mnie, bo nie mama cierpliwości do takich książek. Także dzięki za ostrzeżenie ;)Pozdrawiam, m.

  4. Hmm ciekawy temat dla miłośników 🙂 nigdy wcześniej nie słyszałyśmy o tej książce.

  5. Lubię takie wiejsko-sielskie klimaty ale jesli nie wciagnie mnie fabula to klimat tego nie uratuje. Ale warto sledzic autorkę bo tak jak mówisz jest to troche obiecujące i może w koejnych pozycjach sie rozkręci 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *