Strażnik rzeczy zagubionych Ruth Hogan

Ruth Hogan

Strażnik rzeczy zagubionych

Wydawnictwo Literackie

Strażnik rzeczy zagubionych
Strażnik rzeczy zagubionych Ruth Hogan

Są książki, które nas śmieszą, które przerażają, które wyciskają łzy, które uczą a dziś mam przed sobą książkę, która wzrusza i jest magiczna. Strażnik rzeczy zagubionych to piękna historia napisana w wyjątkowym okresie życia autorki. Książka dająca nadzieję i ucząca, że należy doceniać życie i pielęgnować wspomnienia.

Anthony Peardew, pisarz w podeszłym wieku kolekcjonuje znalezione przedmioty. Każdą napotkaną rzecz skrzętnie opisuje i zachowuje w celu odnalezienia właściciela. Jego hobby rozpoczęło się po śmierci ukochanej kobiety, której nigdy nie przestał kochać i na zawsze pozostał jej wiernym. Zatrudnia asystentkę – Laurę, kobietę, która sama borykała się z nieudanym małżeństwem. Kobietę, która całkowicie poświęciła się pracy u pisarza. Anthony doceniając zaangażowanie Laury pisząc swój testament przekazuje jej swój dom oraz zostawia ją z wyjątkowym zadaniem:

„Wiem, że prawdopodobnie większość tych przedmiotów jest bezwartościowa i zapewne nikt nie będzie chciał ich z powrotem, ale jeśli uda Ci się uszczęśliwić choćby jedną osobę, pocieszyć jedno złamane serce, to wtedy to wszystko ma sens. (…) A zatem, Lauro, zostawiam Cię z tym zadaniem. Wiedz, że chciałbym, żebyś spróbowała. To jedyne, o co proszę.”

Równocześnie poznajemy historię właściciela wydawnictwa oraz miłośnika psów Bombera oraz zakochaną w nim jego asystentkę Eunice. Jest to nietypowa para przyjaciół, których łączy zamiłowanie do kina i kultowych filmów. Losy tych osób nieprzypadkowo opisane są w książce. Pod koniec czytania losy bohaterów przeplatają się, uzupełniają i tworzą jeden, cały obraz utkany ze wspomnień oraz malutkich, magicznych chwil.

„Nie karz się ciągle za rzeczy, które robiłaś kiedyś, ale nie traktuj ich też jako usprawiedliwienie. Otwiera się przed tobą szansa na naprawdę dobre życie. Chwyć ją, zanim ci się wymknie, i do dzieła!”

Nie była to książka, którą przeczytałam w jeden wieczór. Delektowałam się nią. Czytałam na raty i cieszyłam się każdą chwilą z lekturą. Ma w sobie coś z magii i staroświeckiej elegancji. Autorka, Ruth Hogan napisała tą historię w trudnym życiowo momencie, po wypadku, w trakcie walki z chorobą nowotworową. Sama mieszka w wiktoriańskiej willi z psami, mężem i kolekcją drobiazgów, które lubi kolekcjonować. Polecam książkę pachnącą różami!

 

12 myśli na temat “Strażnik rzeczy zagubionych Ruth Hogan

  1. Zaintrygowałaś mnie tym opisem. Myślę, że ta książka mogłaby mi się spodobać 🙂
    Nawiasem mówiąc, bardzo lubię imię Laura. Czytanie książki o Laurze na pewno sprawiłoby mi dodatkową przyjemność 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *