Dom na górze wyd. Wilga

Ali Standish

Dom na górze

Wydawnictwo Wilga

Dom na górze wyd. Wilga
Dom na górze wyd. Wilga

Mam wrażenie, że ostatnio książki dla dzieci poruszają wiele poważniejsze tematy niż książki, które obecnie wydawane są dla dorosłych. Mam przyjemność napisać dziś o pięknie wydanej i poruszającej historii, której autorką jest Ali Standish. Pisarka debiutująca obecnie na polskim rynku wydawniczym. Dom na górze to historia o samotności, o budowaniu murów i o tym, że warto mieć otwarte serce.

Yasmeen…

W małej wiosce żyje sobie dziewczynka o imieniu Yasmeen. Wychowuje ją wuj, który bardzo chce ochronić dziewczynkę przed wszelkim niebezpieczeństwem. Jednak ona ma naturę odkrywcy, interesuje ją co jest po drugiej stronie lasu, nie ma w sobie lęku przed tym, co nieznane. Podczas jednej z wielu tajemniczych wypraw znajduje niedźwiadka. Postanawia się  z nim zaprzyjaźnić. Jednak gdy niedźwiedź dorasta mieszkańcy wioski zaczynają bać się zagrożenia jakim może być. Postanawiają wybudować mur, który oddzieli ich od niebezpieczeństwa.  Yasmeen wraz z Gwiazdkiem wyruszają w świat, chcą odnaleźć nowe miejsce do zamieszkania.

„Musimy się bronić! Znajdziemy bestię. I otoczymy nasze miasteczko drewnianym płotem, żeby obcy nie mogli się tutaj wedrzeć!”

Dom na górze wyd. Wilga
Dom na górze wyd. Wilga

Jest to niesamowicie wielowymiarowa historia. Dom na górze będzie rozumiany inaczej przez każdą grupę wiekową. Młodsze dziecko będzie skupiało się na pięknych, nietypowych, kolorowych ilustracjach. Starsze będzie już doszukiwało się ukrytych sensów, a dorosły właściwie na każdej stronie znajdzie coś, co skłoni go do refleksji.

Pierwszy motyw, który warto rozważyć to ochrona dziewczynki przed niebezpieczeństwem. Troska wujka o dziecko jest tak duża, że skłania nas do zastanowienia czy my przypadkiem się też tak nie zachowujemy w stosunku do swoich dzieci. Czy nie zabijamy w nich chęci eksplorowania świata? Czy naszą ciągłą troską nie zamykamy ich otwartego serca? Autorka pokazuje negatywne zachowania ludzi, którzy w imię „walki z nieznanym” polują na zwierzęta, wycinają drzewa, coraz brutalniej ingerują w przyrodę, co w efekcie obróci się przeciwko nim. Dorośli bezmyślnie walczą „z nieznanym” bez chwili refleksji o źródło tych lęków – najczęściej boimy się tego, czego nie znamy, a gdyby tak otworzyć się, odnaleźć w sobie tą odwagę i spojrzeć na świat na nowo?

Miłość, dobro, chęć niesienie pomocy są tutaj postawione na piedestale. Dobro wraca. Jeśli obdarzymy kogoś uśmiechem, wyciągniemy do kogoś pomocną dłoń to się nam wróci z nawiązką.

„Chłopak miał racje. To miłość do Gwiazdka zmusiła ją do opuszczenia rodzinnego miasteczka, a on dał jej odwagę, by dojść aż tutaj. Może miłość i odwaga często są tym samym, pomyślała.”

Dom na górze wyd. Wilga
Dom na górze wyd. Wilga

Lubisz czytać ze swoim dzieckiem? Koniecznie kliknij >>tutaj<<

 

 

15 myśli na temat “Dom na górze wyd. Wilga

  1. WOW! 🙂 Miałyśmy kiedyś bardzo podobną książeczkę. Musimy ją odkopać! Ta jest równie super 🙂

  2. Brzmi ciekawie i dość wielowymiarowo. Super. Nie do końca trafia do mnie szata graficzna – ale bez dramatu 🙂 po prostu wole inna kreskę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *