Srebrna Zatoka Jojo Moyes

Jojo Moyes

Srebrna Zatoka

Wydawnictwo Między Słowami

Srebrna Zatoka Jojo Moyes
Srebrna Zatoka Jojo Moyes

Lektura książki Srebrna Zatoka to trochę lata w środku zimy. Rozkosznie czytało się o oceanie, plaży i delfinach. Jest to powieść fabularna, którą czytelnik poznaje z perspektywy kilku bohaterów. Cała akcja dzieje się w malowniczej zatoce w Australii, kraju tak dalekim od naszego.

Jojo Moyes jest autorką popularną i chętnie czytaną przez spore grono czytelników. Światy, które buduje wciągają i sprawiają, że wchodzimy cali w historię. Autorka urzeka nas opisami przyrody, niemal czujemy zapach i szum wody. Pierwsze strony mnie nie porwały od razu. Czytałam i zastanawiałam się czy na pewno jest to powieść, którą chcę poznać. Jednak gdy przebrnęłam przez pierwsze kilkadziesiąt stron i zaczęłam poznawać pierwsze sylwetki bohaterów książka nie pozwoliła mi od siebie odejść.

Liza to młoda kobieta, która mocno doświadczona przez los zaszywa się w dzikiej części wybrzeża Australii. Próbuje zapewnić swojej córce spokojne i „normalne” życie wśród życzliwych im ludzi. Atmosfera się zmienia gdy w progach rodzinnego hotelu staje Mike, młody biznesmen, który  przyjechał załatwić swoje interesy. Trudno pisać o treści książki jednocześnie zbyt wiele nie ujawniając. Jojo Moyes bardzo oszczędnie odkrywa przed nami kolejne części układanki. Każdy rozdział opowiadany z perspektywy innego bohatera zdradza nam elementy układanki, która dopiero na ostatnich stronach staje się kompletna. Ja dałam się zaskoczyć zakończeniem. Bohaterowie są bardzo charakterystyczni, każdy z nich ma w sobie konkretny zespół cech, który decyduje o ich zachowaniach. Każdy z nich pozostaje w naszej pamięci. Nie ma tutaj postaci, które by nie były istotne dla całej książki.

Srebrna Zatoka to opowieść o tym, że nie da się całkowicie zapomnieć o przeszłości. Niestety „błędy młodości” potrafią ciągnąć się za nami bardzo długo, a niewyjaśnione sprawy mogą zatruwać życie. Jest to książka o tym, że każdy chce żyć spokojnie, w zgodzie z własnym sumieniem.  Jest to opowieść o przemianie człowieka, który nastawiony na zarabianie pieniędzy potrafi dostrzec piękno przyrody i uchronić ją przed zniszczeniem. Bohaterami są ludzie z bardzo różnym bagażem doświadczeń, jednak łączy ich jedno – chęć spokoju, miłości oraz poczucia bezpieczeństwa.

Atutem tej opowieści jest też wplecenie ciekawostek na temat życia delfinów oraz wielorybów. Można tutaj znaleźć kilka ciekawostek i poczuć ukłucie zazdrości, że u nas jest to nieosiągalne w naturalnym środowisku.

„I w tym momencie wynurzył się wieloryb. Wstrzymaliśmy oddech, a on uderzył ogonem o taflę wody, oblewając „Izmaela”. Turyści na górnym pokładzie „Moby’ego I” zaczęli wiwatować. Zwierzę było ogromne i znajdowało się na tyle blisko, że widać było przyczepione do jego ciała skorupiaki i żłobkowanie na białym brzuchu, tak blisko, że mogłam przez moment popatrzec mu w oko.”

Serdecznie polecam Srebrną Zatokę, te ponad 500 stron zagwarantuje Wam kilka miłych wieczorów.

Więcej książek w cyklu Matka też czyta >>tutaj<<

22 myśli na temat “Srebrna Zatoka Jojo Moyes

 1. Zapoznałam się już z tą lekturą i się zakochałam Zdecydowanie to moje klimaty, a styl aktorki jest wspaniały. Już się nie mogę doczekać, kiedy zapoznam się z resztą książek Jojo.
  W razie wolnego czasu zapraszam do siebie na recenzję „Srebrnej Zatoki”
  Buziaki Oliwia

 2. Do połowy baaardzo mi się ta książka dłużyła, zabrakło mi emicji i dynamiki akcji. Jak dla mnie to niestety najlsłabsza powieść Moyes

  1. To moja pierwsza tej autorki, ale mam od dłuższego już tez inną w domu i jest jedną z pierwszych w kolejce.

 3. Jak dla mnie, to połowy treści mogłoby spokojnie nie być… Dopiero gdzieś po dwusetnej stronie wciągnęłam się w historię.
  Malwina

 4. „Srebrna Zatoka” to świetna propozycja na kilka długich, zimowych wieczorów. Urzekająca, jak wszystkie książki Jojo Moyes, a przy tym gwarantuje mnóstwo wakacyjnej atmosfery. Polecamy wraz z Tobą! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *