Wielki dzień Małej Króliczki

Swapna Haddow

Wielki dzień Małej Króliczki

Wydawnictwo Wilga

Wielki dzień Małej Króliczki wydawnictwo Wilga
Wielki dzień Małej Króliczki wydawnictwo Wilga

Jak uczyć dzieci wrażliwości i empatii? Jak wytłumaczyć Maluchowi co to właściwie znaczy empatia? Najłatwiej czytając książkę czy opowiadając jakąś historię. Wydawnictwo Wilga wydało piękną książeczkę, w twardej oprawie z uroczymi ilustracjami Alison Friend. Książka wygląda bardzo „dorosło”. Tomek gdy ją zobaczył to dwa razy pytał czy to książka dla nich i zajęła honorowe miejsce na jego półce.

Fabuła książki Wielki dzień Małej Króliczki

Mała Króliczka nudzi się (o, jakże powszechne zjawisko u dzieci). Proponuje zabawę kilku swoim najbliższym, ale nikt nie ma dla niej czasu. W końcu mama podsuwa jej pomysł by zapytała Wielkiego Królika czy zaprowadzi ją do przyjaciół.

„Z kim ja się teraz będę bawić?

– Możesz pomóc mnie – zaproponował Wielki Królik.

-Pomóc Tobie? – zdziwiła się Mała Króliczka(…)

– Mam trochę pracy – powiedział dziadek(…) – Możesz zostać moją asystentką.”

 

Jak wielkie jest zdziwienia Króliczki musicie przekonać się sami: Jak to dziadek może mieć dużo pracy skoro całe dnie spędza z przyjaciółmi? Rozpoczynając wędrówkę po lesie z Wielkim Królikiem i jego wnuczką wkraczamy do świata przepełnionego dobrocią, empatią, bezinteresowną chęcią niesienia pomocy. Książka pokazuje, że często te najdrobniejsze gesty są najważniejsze i najbardziej potrzebne. Niosąc pomoc babci Jeżowej, Krecikowi czy Wiewiórką Mała Króliczka małym wysiłkiem robi bardzo wiele.

Wielki dzień Małej Króliczki wydawnictwo Wilga
Wielki dzień Małej Króliczki wydawnictwo Wilga

Książka zachwyca pięknym morałem, który bardzo mocno uświadamia dorosłym(!) o sile bycia dobrym dla drugiego człowieka. Małe dziecko może się uczyć od Króliczki, ale dorosłej osobie ta historia przypomina o podstawowych wartościach, które często w dzisiejszym zabieganym świecie są zapominane.

„I nagle mała Króliczka zrozumiała, co takiego robił jej dziadek. Słuchał. I pomagał. I dbał o to, żeby nikt w ich społeczności nie czuł się zapomniany.”

Wielki dzień Małej Króliczki jest pięknie zilustrowany. Zwierzątka są urocze, łąka kolorowa, świeża i stonowana. Obrazki idealnie współgrają z tekstem. Styl ilustracji jest delikatny, nie gryzie w oczy. Ma wpływ uspakajający, wyciszający bardzo dobrze nadaje się na lekturę przed snem. Wprowadzi dzieci w spokojny świat lasu, z którego dziecko nie będzie chciało wyjść.

Zdecydowanie warto mieć tę książkę w biblioteczce. Zwłaszcza, że książka jest wydana w tak piękny sposób z dużymi literami oraz niewielkim obłożeniem tekstu na stronie, że idealnie nadaje się na pierwsze czytanki dla dzieci uczących się czytać.

30 myśli na temat “Wielki dzień Małej Króliczki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *