Hanka Pierwsza powieść o Ordonównie

Katarzyna Droga

Hanka

Pierwsza powieść o Ordonównie

Wydawnictwo Znak

Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie wydawnictwo Znak
Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie wydawnictwo Znak

Hanka Pierwsza powieść o Ordonównie to nie biografia! To książka, która zabiera nas w podróż do świata o którym możemy teraz sobie tylko pomarzyć. Jest to opowieść o życiu Marii Pietruszyńskiej. Skromnej córce kolejarza i krawcowej , która marząc o wielkiej sławie była w stanie wiele poświęcić by osiągnąć założone cele. Jest to książka, która przenosi nas do centrum rodzącej się polskiej kolebki kulturalnej.

Hanka Pierwsza powieść o Ordonównie to książka, która przenosi nas w lata dwudzieste. Jest to pięknie napisana historia skromnej kobiety pochodzącej z ubogiej rodziny, która marzy o sławie i wielkiej scenie. Poznajemy czasy gdzie bez znajomości i odpowiedniego protektora trudno było uzyskać rolę pierwszoplanową.

„Wielkiego talentu w niej nie dostrzegał – choć jak dotąd wykonywała jedynie kowbojski taniec i tango z Brodelkiewiczem – ale miała w sobie świeżość, urok i ślicznie się śmiała. Postanowił postępować z nią delikatnie, nie śpieszył się. Okazywał jej zainteresowanie, siadał obok na próbach, podawał płaszcz, protegował u dyrektora i chwalił talent.”


Obserwujemy narodziny gwiazdy. Przemiany Marysi Pietruszyńskiej w Ordonkę. Krok po kroku. Katarzyna Droga opisuje historię jej życia w sposób przystępny, bez zbędnego przepychu. Poznajemy jej wzloty i upadki. Przeżywamy jej rozterki miłosne, wzruszamy się oraz śmiejemy donośnym śmiechem. Byłam szczerze zaskoczona jej bujnym życiem miłosnym oraz łatwością zakochiwania się. Zdecydowanie należała do kobiet, które kochały bardzo intensywnie, ale stosunkowo krótko.
Książka podzielona jest na 3 okresy życia bohaterki:

  • Szczęście raz się uśmiecha
  • Narodziny Ordonki
  • Wielka sława to żart

Począwszy od pierwszych występów po narodziny polskiej Grety Garbo. W książce nie znajdziemy piosenek czy tekstów kabaretów, które aktorka wykonywała. Katarzyna Droga sygnalizuje tylko niektóre tytuły. Nie odnajdziemy tutaj również przedruków zdjęć.  Nie jest to typowa biografia osoby publicznej. Hanka Pierwsza powieść o Ordonównie to powieść, którą czyta się jednym tchem. Jest naszpikowana emocjami, przeżyciami oraz wydarzeniami, które co uważniejszy wielbiciel lat dwudziestych będzie znał. Poznamy koleje losu kabaretów warszawskich i ich aktorów. Bliżej poznamy takie postaci jak Tuwima czy Władysława Pietrusińskiego. Jest to nie lada gratka dla fanów powojennej Warszawy.

„Warszawa lat dwudziestych budziła się do życia późnym wieczorem. Okna restauracji rozbłyskiwały światłami, kolorowe neony wołały na zakrapianą kolację z dancingiem do Wróbla, do Adrii, do Oazy.Najpierw jednak, proszę państwa, do kabaretu!”

13 myśli na temat “Hanka Pierwsza powieść o Ordonównie

  1. słyszałam o tej pozycji, ale jeszcze nie wiem czy przeczytam, bo moja półka wstydu do przeczytania zamiast maleć to rośnie :p

  2. Premiera tej książki była bardzo głośna. Książka bardzo mnie zaciekawiła, jednak literatura faktu nie należy do moich ulubionych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *