Opowieści o Polakach w USA Dorota Malesa

Dorota Malesa

Opowieści o Polakach w USA

AMERYKA.PL

Wydawnictwo Znak Literanova

Ameryka. pl Opowieści o Polakach w USA Dorota Malesa
Ameryka. pl Opowieści o Polakach w USA Dorota Malesa

Dobrze napisane reportaże mają niezwykłą moc. Pomagają zrozumieć świat, poznać kulturę innych krajów, zachęcają by poszerzać horyzonty. Taka jest właśnie książka Doroty Malesy Opowieści o Polakach w USA AMERYKA.PL – jest to zbiór reportaży, które burzą stereotyp amerykańskiego snu. Otwierają oczy i pokazują, że nie wszystko złoto, co się świeci.

„(…)do Ameryki przyjeżdża się dwa razy,

pierwszy raz po rozum, drugi raz po pieniądze”

10 historii, 10 postaci, 10 różnych spojrzeń na American dream. Ta książka to wybuchowa mieszanka osobowości. Są to skrajnie różne charaktery, które poszukują szczęścia poza granicami swojej Ojczyzny. Dorota Malesa rozprawia się z piękną wizją bogatego życia, przepychem i blichtrem Ameryki. Pokazuje, że nie wystarczy wyemigrować by osiągnąć sukces.

„Rodzimy się samotni i umieramy sami, ale w Nowym Jorku tę samotność odczuwa się najboleśniej.

Ponieważ jest się tutaj w tłumie”.

Ostre reporterskie pióro, zmysł obserwatora i wnikliwa analiza życia Polaków na emigracji pokazuje, że na sukces składa się rozsądek, ambicja i szczęście. Reportaże napisane są w bardzo obiektywny sposób. Nie czytamy interpretacji autorki. Czytamy historię człowieka przedstawioną w bardzo sugestywny sposób, bez epatowania emocjami. Niejednokrotnie czytając te reportaże miałam wrażenie, że za każdym mniejszym lub większym sukcesem stoi jakaś strata. Każdy z nich musiał coś poświęcić by coś zyskać. Bezduszne prawo rynku.

„Tu, za oceanem, nie będzie już czasu na szkołę. Trzeba iść do pracy, zarabiać pieniądze. Żaden tam amerykański sen”

Poznajemy Sebka, mężczyznę, któremu najbardziej w życiu brakuje miłości. Danutę, matkę opłakującą syna czy „upadłą” gwiazdę Disco Polo. Każda z historii jest poruszająca, wchodzimy w ich życie i wczuwamy się w ich sytuację życiową. Autorka nie narzuca nam swoich myśli, pozwala poznać nam tych ludzi i samodzielnie wyciągnąć wnioski. Niewątpliwie jak to w życiu każdy z nich przeżywa lepsze i gorsze chwile, lepiej już gorzej radzi sobie z problemami, ale łączy ich jeden cel – przeżyć w Ameryce, na obczyźnie, w kraju mlekiem i miodem płynącym.

„(…) emigracja czasami roztapia wosk u skrzydeł. Siła Polaków w Ameryce tkwi jednak w tym, że zawsze potrafią sobie te skrzydła – chałupniczo – zaklajstrować(…)”

Dla osób, które wyjeżdżały „za chlebem” będzie to bardzo ważna i wzruszająca książka. Każdy, kto choć raz zatęsknił za smakiem polskiego chleba, za polskim niebem i sąsiadami, których na co dzień nie lubił – nie raz obetrze łzę czytając kolejne strony książki pt.: Ameryka.pl Opowieści o Polakach w USA.

17 myśli na temat “Opowieści o Polakach w USA Dorota Malesa

  1. Słyszałam o tej książce w radiu i chętnie ją przeczytam! Zapisuje na mojej liście.

    1. Mnie wiele razy ta książka zadziwiła 🙂 i potwierdziła jedno: ciężka praca popłaca!

  2. Dzisiaj śnił mi się Nowy Jork, byłam w nim tym sposobem trzeci raz. 🙂 Chciałabym tam mieszkać. To wspaniałe miasto. Cytat o NYC przykuł moją uwagę najmocniej 🙂 Ciekawa pozycja książkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *