Wiele powodów by wrócić Augusta Docher OMG Books

Augusta Docher

Wiele powodów by wrócić

Wydawnictwo OMG Books

"Wiele powodów by wrócić" Augusta Docher
„Wiele powodów by wrócić” Augusta Docher

Augusta Docher długo kazała czekać na drugi tom historii o Dominice i Marcelu. Moją recenzję Najlepszego powodu by żyć możecie przeczytać >>tutaj<<. Autorka nie przestaje zaskakiwać. Z każda kolejną wydaną książką budzi w odbiorcach skrajne emocje. Jakie emocje królowały podczas lektury Wiele powodów by wrócić? Sprawdźcie!

Dominika i Marcel szczęśliwie ułożyli sobie życie. Mają siebie, mają Amelkę. Każdy ma swoje plany na wspólne życie. Jednak niestety nigdy nie jest aż tak idealnie. Ich idylle przerywa tragiczny wypadek. Marcel odnosi poważne obrażenia i zapada w śpiączkę. Zaczyna się heroiczna walka o wybudzenie chłopaka. Po kilku tygodniach otwiera oczy, kojarzy twarze i imiona, zaczyna mówić. Jednak niestety ostatnie dwa lata jego życia zostają wymazane z jego pamięci. Nie pamięta Dominiki oraz swojej córki. Czy może zakochaną dziewczynę spotkać większy cios?

„- Marcel, kto to jest? – ponagla profesor.

-Nie wiem. Pani. Dziewszczyna. Kto to jest? – Marcel jeszcze przez moment skupia na mnie wzrok, by dosyć szybko przenieść go  na twarz Tomka, stojącego tuz przy moim prawym boku. – Tomek. Brat. Tomek Le… Leszniewczki.(…)

(…) Mamy wyjść? – W moim głosie wybrzmiewa zawód. Nie che stąd wychodzić, nie teraz gdy Marcel powoli przypomina sobie nasze imiona i nazwisk. – Jeszcze nie powiedział, jak ja mam na imię. – Patrzę błagalnie na profesora.(…)”

Wiele powodów by wrócić…

To historia, którą czyta się ekspresowo, ale nie dlatego, że to prosty romans tylko dlatego, że jest to wciągająca historia, tak mocno wchodząca w  nas, że nie można się od niej oderwać. Nie jest to wyciskacz łez (co mnie bardzo cieszy), choć są sceny, które przyprawiają o dreszcze… Jest to dobrze napisana opowieść o walce o powrót do zdrowia, o powrót do życia i do normalności.

W książce spotykamy się z narracją personalną. Wszechwiedza narratora ograniczona jest do punktu widzenia bohaterów. Świat przedstawiony jest przez pryzmat dwóch głównych bohaterów. W omawianej książce głównymi narratorami są Dominika i Marcel z podziałem na czas „Przedtem” oraz na „Teraz”. Nie zalecałabym czytania tej części bez wcześniejszego zapoznania się z „Najlepszym powodem by żyć”. Choć może wydawać się, że wystarczy przeczytać nowszą część, bo w tej są odwołania do wcześniejszych wydarzeń. Moim zdaniem taka lektura byłby niepełna i tak naprawdę nie wszystkie poruszane wątki  byłyby klarowne dla czytelnika.

Augusta Docher oparła fabułę książki na podstawie prawdziwej historii. Był wypadek, była śpiączka, była walka o powrót do życia. Jest to jedna z historii, która uświadamia nam jak kruche jest życie ludzkie i jak łatwo przejść magiczną granicę pomiędzy życiem a śmiercią. Jak niewiele trzeba by stracić swoją „zwykłą codzienność”. Historia Pani Ani, którą autorka przybliża nam w podziękowaniach jest niezwykle wzruszająca oraz potwierdza, że cuda się zdarzają. Koniecznie nie zapomnijcie przeczytać „Podziękowań”.

„Co, a przede wszystkim, jak będzie później? Nie wiem. Mam nadzieję, że dobrze, ale to zupełnie inna, nowa historia, której jeszcze nikt nie zna i którą napisze czas.

Liczę na to, że da nam wiele powodów do szczęścia.”

19 myśli na temat “Wiele powodów by wrócić Augusta Docher OMG Books

  1. Super się zapowiada! 🙂 Rzadko kiedy czytamy książki, ale na pewno polecimy siostrze 🙂 Ona lubi takie klimaty.

  2. Czytam już kolejną recenzję o tej książce i z każdym razem coraz bardziej mam ochotę ją przeczytać!

  3. Mam mieszane odczucia jestem w połowie i jak na razie trudno mi się jakoś odnieść do całości, jak dla mnie 5/10, choć może gdy skończę będę w stanie coś więcej powiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *