Księżniczka Zielinka Dwukropek

Hollie Hughes

Księżniczka Zielinka

Wydawnictwo Dwukropek

"Księżniczka Zielinka" Dwukropek
„Księżniczka Zielinka” Dwukropek

Księżniczka Zielinka spowodowała u mnie bardzo duże zaskoczenie. Niby zwykły picterbook, a tutaj tyyyyle treści! Księżniczka Zielinka obala mity, obala utarte stereotypy i pokazuje dziewczynkom, że różowy świat również może być pełen przygód.

Księżniczkę Zielinkę wybrała Julianna. Przeglądała ze mną ofertę wydawnictwa Dwukropek i od razu zwróciła uwagę na bajkę o żabce. Pomyślałam, że czemu nie… Ciekawe ilustracje, różowa otoczka – idealna bajeczka dla małej dziewczynki.

Zaczęłyśmy czytać i ze zdziwienia otwarłam szeroko oczy! Żabka Zielinka jest Księżniczką bardzo nietypową. Marzy o wielkich przygodach, o płynięciu w dal i byciu królową piratów. Jednak jest jeden problem. Rodzice mają wobec niej zupełnie inne plany. Jako władcy żabiego królestwa nie wyobrażają sobie innej przyszłości dla niej niż zamążpójście i objęcie tronu. {Wyczuwacie już pierwszą aluzję do nas, rodziców? ;-)}

"Księżniczka Zielinka" Dwukropek
„Księżniczka Zielinka” Dwukropek

Zielinka stawia na swoim i pod osłoną nocy wsiada na statek piracki. Akurat załoga straciła kapitana, więc Żabka objęła stery na wymarzonym statku.

„- Słuchajcie – rzekła. – Oto ja, kapitan tej załogi. Od dziś pomocy misja trwa, szykujcie się do drogi!”

Żabka Zielinka pływa wraz z załogą po oceanach niosąc pomoc wszystkim, którzy tego potrzebują. Jednak pewnego dnia ogarnia ją tęsknota za rodziną. Złoty list od rodziców rozwiewa jej wszelkie wątpliwości i Żabka wraca do swojego Królestwa. Rodzice z radości oddają jej Królestwo oraz swoją królewską łódź. Od tej pory wszyscy żyją w zgodzie i poczucie szczęścia realizując swoje marzenia.

Tekstu w książce jest niewiele. Są to kilku wersowe rymowanki, które brzmią w uchu jak szanty. Bardzo przyjemnie się je czyta i dzieci bardzo szybko zapamiętują melodię bajki.

Książka obala mity. Nie wszystkie różowe księżniczki muszą tylko czekać na księcia. Zielinka jest najlepszym przykładem, że nawet w różowych tiulach można spełniać marzenia i odkrywać świat. Jest to świetny podkład do rozmowy z dziewczynkami, które z każdej strony są bombardowane ograniczeniami wynikającymi z tego, że są dziewczynkami.

Jest to pstryczek w nos dla rodziców. Jak często rodzice na siłę chcą poprzez dziecko realizować swoje pragnienia, niespełnione ambicje czy narzucają własne wizje przyszłości. Jak trudno nam czasami zrozumieć, że nasze dzieci chcą samodzielnie zdecydować o tym, co będą robić gdy dorosną, z kim spędzą życie. Myślę, że Księżniczka Zielinka będzie książką o której muszę szczególnie pamiętać gdy Trojaczki zaczną dorastać. Żabka udowodniła rodzicom, że realizując własne marzenia może pomagać innym i godnie reprezentować Królestwo, że czasami warto przerwać utarte schematy i otworzyć się na nowe.

"Księżniczka Zielinka" Dwukropek
„Księżniczka Zielinka” Dwukropek

ps. oczywiście nie popieram ucieczek z domu, a większą chęć współpracy ze strony wszystkich członków rodziny 😉

Przekład Marcina Brykczyńskiego jest świetny. Melodyjność, rytm i dobór słownictwa idealnie oddaje nastrój statku brnącego poprzez fale. Płyniemy przez historię uśmiechając się do przygód bohaterki. Urocze są również ilustracje, których autorką jest Deborah Allwright. Pastelowe kolory, mnogość szczegółów cieszą oko i zachęcają do wyszukiwania małych smaczków. Jest to zdecydowanie książka do czytania i oglądania. Polecamy!

 

9 myśli na temat “Księżniczka Zielinka Dwukropek

  1. Ja dałam mojej córce wybór w spełnianiu marzeń, wiem że może tak być że się potknie i zrazi, ale będą ją wspierać. Książeczka bardzo piękna i ma śliczne obrazki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *