Zielona 13 Dragon

Agata Bizuk

Zielona 13

Wydawnictwo Dragon

Zielona 13 Dragon
Zielona 13 Dragon

Zielona 13 porusza temat stary jak świat, czyli relacji między sąsiedzkich. Każdy człowiek ma jakiegoś sąsiada. Jednych lubimy, za innymi nie przepadamy, a jeszcze innych trudno nam czasami znieść. Są sąsiedzi, którzy interesują się tylko sobą, a są tacy, których sensem życia jest nasze życie. A jacy sąsiedzi mieszkają na Zielonej 13?

Przedwojenna kamienica jest specyficzną mieszanką postaci z bardzo różnymi charakterami. Starsze osoby mieszkające tam od lat przeplatają się z nowymi lokatorami, którzy dopiero poznają społeczność budynku i odkrywają zwyczaje innych. Chyba nie ma bloku gdzie nie byłoby „pani Stasi”, która z uwagą najlepszego śledczego ma na oku życie całej kamienicy czy Romana ze skłonnością do trunków alkoholowych. Zawsze atrakcją są młode małżeństwa z dziećmi, które burzą harmonię blokowiska i perypetie małżeńskie u ludzi w średnim wieku.

„Kamienica pod numerem trzynastym też właściwie niczym nie różniła się od innych kamienic. Stary poniemiecki budynek z początku ubiegłego stulecia czasy świetności dawno miał za sobą.”

Życie na Zielonej 13 upływało spokojnie do momentu gdy na parterze powstał sklep monopolowy. Już sam remont spowodował, że na pozór obojętni wobec siebie sąsiedzi zaczęli jednoczyć siły. Nagle ich życiowe perypetie zaczęły się przeplatać. Zaczęli poznawać się nawzajem i odkrywać swoje tajemnice. Czy udało się doprowadzić do zamknięcia sklepu monopolowego? To już musicie przeczytać sami…

„Na razie stał w drzwiach, patrzył, jak jego sąsiad macha rękami i wykrzykuje jakieś groźby pod adresem nieznanego sobie właściciela lokalu (…). Kiedy wrócił, na korytarzu trwała już zacięta dyskusja, do której dołączyła Mariolka z dołu. Jeszcze tego mu brakowało.”

Książka pani Agaty Bizuk jest przygodą na jeden wieczór. Nieskomplikowana historia przedstawiona jest w przyjemny i lekki sposób. Co nie oznacza, że nie porusza ważnych tematów. Pisze o alkoholizmie, o śmierci, o narodzinach, czy prostytucji i o tym, że gdy pojawia się zagrożenie dla społeczności to nawet tak odmienne charaktery mogą się zjednoczyć i razem stawić czoła trudnościom.

To może być historia każdego z  nas. Postacie są bardzo naturalne, zwyczajne, z normalnymi cechami charakteru tymi dobrymi i złymi. Nie jest to wyimaginowany świat, tylko ten swojski , z którym mamy na co dzień do czynienia. Opowieść nasycona jest przeróżnymi emocjami i tak poprowadzona, że kibicujemy każdemu z nich i pragniemy ich szczęścia.

Zwieńczeniem historii jest urocza okładka, która bardzo mocno zwraca uwagę i w momencie gdy ją zobaczyłam poczułam się gdyby przyszła do mnie wiosna.

10 myśli na temat “Zielona 13 Dragon

  1. Okładka bardzo mi się podoba, a i fabułę książki poznam.
    W moim bloku nikt nikim się nie interesuje. Ja nawet nie znam nazwisk wszystkich sąsiadów. Co innego było w miejscowości, w której mieszkałam zanim wyszłam za mąż. Każdy interesował się każdym, wszyscy wszystkich znali i o każdym plotkowali lub snuli własne teorie na ich temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *