Gdy Pola się zgubi Dwukropek

Gabriela Rzepecka – Weiβ

Gdy Pola się zgubi

Wydawnictwo Dwukropek

Gdy Pola się zgubi Dwukropek
Gdy Pola się zgubi Dwukropek

Gdy Pola się zgubi to książka, która uczy zasad zachowania w sytuacji kryzysowej, czyli gdy nasze dziecko się zgubi. Moment, w którym uświadamiamy sobie, że dziecko zniknęło, że stało zaraz obok i nagle go nie ma jest jednym z najgorszych momentów w życiu rodzica. Wyrzut adrenaliny jest tak ogromny, że dla własnego dobra jak i dziecka lepiej mieć kilka zasad zachowania w takiej sytuacji wyćwiczonych w domowym zaciszu.

Kilka słów na temat treści…

Pola jest typową małą dziewczynką bardzo ciekawą świata. Uwielbia podróże z rodzicami, jednak doskwiera jej jedna przypadłość: gubienie się. Pola ciągle się gubi, a rodzice muszą jej szukać. Nie robi tego specjalnie, to się po prostu dzieje. Jednak od Poli każdy z nas może nauczyć się bardzo ważnych 6 zasad.

6 zasad dla Zagubialskich:

1. Nie szukam. Czekam.

2. Nie mogę wchodzić autom w drogę!

3. Do pomocy gotowe służby mundurowe!

4. Ktoś nieznany? Nie ufamy!

5. W bucie schowany kontakt do mamy!

6. Mam być widziana, a nie schowana!”

Dzięki tym punktom Pola zawsze wie jak się zachować,  a rodzicom łatwiej szukać córki. Historia opowiedziana jest w bardzo przyjemny, melodyjny sposób. Mimo stresujących sytuacji rodzice wykazują opanowanie i skuteczność w szybkiej pomocy Poli.

Gdy Pola się zgubi Dwukropek
Gdy Pola się zgubi Dwukropek

Powtarzające się frazy oraz mnogość wyrazów dźwiękonaśladowczych dodatkowo wzbogacają wartość czytanej bajki. Maluszki mogą wraz z nami wydawać z siebie dźwięki, starszaki mogą rytmicznie powtarzać kwestie Poli, więc podczas czytania świetnie się bawimy równocześnie zapamiętując zasady zachowania.

U nas każda sytuacja, czy to zagubienie się na środku ruchliwej ulicy, czy na lotnisku czy w hotelu była „przegadana” i spokojnie wyjaśniona wraz z analizą niebezpieczeństw mogących wystąpić dla małych dzieci.

Gdy Pola się zgubi Dwukropek
Gdy Pola się zgubi Dwukropek

Szczególną uwagę, w moim odczuciu, należy poświęcić na punkt 4 dotyczący ostrożności wobec obcych. To powinno być żelazną zasadą: brak zaufania do obcych chcących dziecku dać coś do jedzenia czy zabrania dziecka ze sobą. Tajne hasło to podstawa. Warto ustalić takie hasło z dzieckiem.

Gdy Pola się zgubi jest pięknie, klasycznie zilustrowana. Ilustracje są przejmujące i oddają nastrój sytuacji, w której znajduje się bohaterka. Dlatego oglądamy, czytamy, analizujemy i wyciągamy wnioski już od kilku dni nieustająco….

11 myśli na temat “Gdy Pola się zgubi Dwukropek

  1. Ta książka to must have każdego rodzina. Na nasze szczęście nie mieliśmy nigdy sytuacji, kiedy zgubiłoby się nam któreś z dzieci. Mam nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie. Książkę z pewnością zamówię przy kolejnych książkowych zakupach.

  2. Genialna książeczka. Moje dzieci na szczęście się nie gubią, szczerze to nie wiem co bym wtedy zrobiła. Muszę koniecznie moją córkę poznać z Polą

  3. Fajna książeczka dla rodziców z małymi dziećmi. Mam nadzieję, że takie treści naprawdę pozwalają dzieciom nauczyć się odpowiedniego zachowania w takich sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *