Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia

Agnieszka Sowińska

Przekroje owoce i warzywa

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia
Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia

Przekroje owoce i warzywa to picture book, który zabiera nas w magiczny świat wybranych owoców i warzyw. Jest to 28 stron przemyconej wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Nie jest to książka naukowa, nie jest to biologia w uproszczonej wersji. To nadal książka obrazkowa dla dzieciaków, a jednak po kilkukrotnym obejrzeniu zapamiętamy, że przed wysiłkiem umysłowym warto zjeść owoc pełen witaminy B, a przed wysiłkiem sportowym warzywo pełne związków zasadowych.

Przekroje owoce i warzywa

Namawiamy dziecko by zjadło jabłko – poszło gładko. Jabłka lubi większość dzieci. Proponujemy gruszkę czy malinę – dzieciakom smakują, są pyszne, słodkie i mają piękne kolory. A może by tak zjeść cukinie…albo kapustę? Hmm? Zjadają chętnie? U mnie nie…. niestety warzywa traktowane są jako najwięksi wrogowie. Najczęściej kończy się to walką o przeforsowanie swojego zdania. Rodzice stają na głowie by dziecko przekonać, podać w najciekawszej formie, a dziecko najczęściej wspina się na wyżyny sprytu by nie spróbować.

Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia
Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia

Wydawnictwo Nasza Księgarnia przychodzi z pomocą. Książka nie jest rozwiązaniem, które przyniesie pozytywny skutek od razu i na 100%, ale może być bardzo pomocna w delikatnym nakłonieniu dziecka do spróbowania. A już na pewno będzie świetną podstawą do rozbudzenia zainteresowania dzieci tematem.

Rozpoczynamy od obejrzenia i poznania wszystkich bohaterów. Każdy „stworek” jest na swój sposób wyjątkowy. Potas przedstawiony jest jako nurek, w kąpielówkach, czepku i rurką do nurkowania – bo potas reguluje ilość wody w naszym ciele. Kwas foliowy siedzi wygodnie w fotelu i robi na drutach, a dlaczego? Bo bierze udział w tworzeniu komórek i innych związków. Wapń i fosfor to najlepsi przyjaciele. Lubią spędzać razem czas, odpowiadają za zdrowe zęby i budują kości.

Każda kolejna rozkładówka to przekrój owocu lub warzywa. Nagle okazuje się, że środek  np. śliwki jest fascynujący. Kto w niej mieszka? Wszystko porządkująca pektyna, skoncentrowana i uspakajająca witamina B oraz urodzony optymista magnez, który uspokaja i działa antystresowo.

Każdy z bohaterów ma swoją osobowość opisaną na pierwszych dwóch stronach. Dalej nie ma już tekstu. Zagłębiając się w książkę musimy otworzyć swój umysł i użyć wyobraźni. Naszym zadaniem jest odnalezienie wszystkich postaci i sprawdzenie kto gdzie mieszka.  Dzięki takiemu przedstawieniu tematu dziecku łatwiej jest zapamiętać, które owoce i warzywa mają jakie składniki.

Książka jest pięknie zilustrowana. Jest to prawdziwa uczta dla oka. Warzywa i owoce mają ciekawie wyposażone „domki”. Daje to możliwość tworzenia wielu opowieści i wyszukiwaniu wielu szczegółów. Jest to pozycja o charakterze edukacyjnym, która na pewno będzie ułatwiała naukę w starszym wieku.

Przekroje owoce i warzywa może być ciekawą rozkładówką dla młodszych dzieci, które będą przeglądały obrazki i ćwiczyły snucie opowieści. Natomiast dla starszych dzieci może być świetnym wstępem do pogłębiania wiedzy i stawiania pierwszych kroków na drodze do świadomego, zdrowego odżywiania.

Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia
Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia

 

14 myśli na temat “Przekroje owoce i warzywa Nasza Księgarnia

  1. Oooo tak! Masz rację, czasem namówić dziecko doc czegoś, A szczególnie do warzyw. Jest lekką udręką. Bardzo fajna opcja, może zobaczę czy w księgarni znajdę jak będę robić zakupy.

  2. Powiem Ci ze bardzo jest ciekawy taki przekroj owoców. Myślę że może za chęcią do zjedzenia owoców przez dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *