Zapach Mazur WasPos

Małgorzata Manelska

Zapach Mazur

Barwy Mazur

Wydawnictwo WasPos

Zapach Mazur to seria, która chwyciła mnie za serce i z ogromną niecierpliwością czekam na 3 tom. Jest to ten typ literatury, który na każdej karcie odkrywa przed nami głęboko skrywane tajemnice. Mimo dużej objętości książki pochłania się jednym tchem. Teraźniejszość przeplata się z przeszłością tworząc piękny obraz rodziny, która mimo wielu przeciwności losu starała się żyć najlepiej jak potrafiła.

Zapach Mazur t. 1

Historia rozpoczyna się od niespodziewanego listu, który Julka otrzymuje z opieki społecznej.  Po wielu latach dowiaduje się, że jej były mąż ma na Mazurach babcię, która opiekowała się nim w dzieciństwie. Kobieta postawiona pod ścianą postanawia odwiedzić tajemniczą krewną i tworzy się pomiędzy nimi więź. Mazury przyciągają Julię, wabią ją swoim klimatem i ludźmi, których tam spotkała.

„Po spędzeniu kilku dni w Barwinach, Julka musiała je opuścić. Miała jednak takie przeczucie, że nie na długo. Spędziła u Trudy kilka dni, ale czuła się, jakby znała ją od wielu lat. Coś wewnątrz niej mówiło, że spotka ją tu coś dobrego, że jeszcze tu wróci.”

Dwie samotne kobiety spotykają się i odkrywają uroki życia na nowo. Każda z nich ma swój bagaż doświadczeń, żadnej los nie oszczędzał. Julka, młodsza kobieta, która spędziła dzieciństwo w domu dziecka, wcześnie porzucona przez męża, samotnie wychowała syna, który wyjechał za granicę do ojca. Truda 90-latka, która doświadczyła trudów wojny, samotnie wychowała wnuka, który niespodziewanie bez słowa ją opuścił.

Truda okazuje się ciepłą, życzliwą i dobrą osobą. Potrafi snuć wzruszające opowieści o przeszłości swojej rodziny. Opowiada o swoim dzieciństwie i czasach wojny. Niespodziewanie wychodzą na światło dzienne tajemnice, które przez wiele lat były skrzętnie skrywane. Julka dzięki swej życzliwej naturze potrafi zjednywać sobie ludzi i godzić długo zwaśnionych mieszkańców Barwin. Nowe miejsce do życia daje Julce szanse na nowe życie w towarzystwie ludzi, których pokochała i którzy pokochali ją. Nagle jej samotne życie w mieście zamienia się na intensywne spędzanie czasu zgodnie z rytmem przyrody.

Barwy Mazur t.  2

Barwy Mazur są kontynuacją historii opowiadanej przez Gertudę i jej siostrę Annę. Współczesność przeplata się z wydarzeniami schyłku Prus Wschodnich. Wkroczenie Armii Czerwonej odbiła głębokie piętno na życiu mieszkańców, o którym autorka nie boi się pisać. W tej części oprócz historii opowiadanej z perspektywy Trudy poznajemy też historię Anny i Elzy. Każda z nich dzieli się swoimi traumatycznymi wojennymi przeżyciami.

Ta powieść przemyca bardzo wiele mądrych i wartościowych treści. Uczy, że bliskość i serdeczność to uczucia, których potrzebujemy w każdym wieku i w każdej sytuacji. Pokazuje ile wartości niosą rozmowy o przeszłości z ludźmi starszymi. Korzystanie z mądrości wcześniejszych pokoleń okazuje się bardzo ważną nauką płynącą z tej lektury.

„Dom Trudy, niedawno jeszcze samotny i smutny, teraz tętnił życiem. Przenikali go ludzie, których serca były wypełnione miłością i zrozumieniem dla drugiego człowieka, niezależnie od tego, kim był. Żyjąc ponad podziałami i uprzedzeniami, dawali świadectwo swojego człowieczeństwa. Starali się wydobyć z każdego to, co jest w nim najlepszego, nie zauważając jego ciemnych stron, tak charakterystycznych dla gatunku ludzkiego.”

Czytając te książki czujemy zapach lasu i jezior. Autorka przenosi nas na Mazury. Wraz z bohaterami spacerujemy, zwiedzamy i odkrywamy nieznane okolice. Małgorzata Manelska w niezwykle plastyczny sposób opisuje bajeczne okolice i życie ich mieszkańców. Jest to książka o miłości, trudach życia i umiejętności walki o swoje szczęście.

PS. Nie są to opowieści, w których kolejność nie ma znaczenia. Jeśli chcesz w pełni czerpać z tej historii musisz najpierw przeczytać tom 1. Bez znajomości pierwszej części wydarzenia z 2 będą wielu momentach niezrozumiałe.

 

 

 

 

21 myśli na temat “Zapach Mazur WasPos

  1. Zaintrygowałaś mnie tymi książkami, sama byj je chętnie poznała. Lubię dzięki książkom przenieść się w piękne polskie miejsca.

  2. Pierwszy raz słyszę o autorce i jej twórczości. Książki wydają się naprawdę ciekawe, a okładki sprawiają, że jestem jeszcze bardziej zainteresowana jej twórczością. Brzmi naprawdę ciekawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *