#DnW…zabawy z folią w roli głównej

Dziecko na Warsztat

temat miesiąca: Folia

Ach, co to był za miesiąc…tematem była folia. Plan miałam przygotowany już dawno temu. Jakoś od początku gdy przeczytałam materiał przewodni wiedziałam, co chcę zrobić. ALE…plan planem, a dzieciaki swoje…z mojego idealnie zaplanowanego planu wyszedł twórczy chaos, który dał wiele radości dzieciakom, a mniej sąsiadom, którzy byli skazani na słuchanie pisków, krzyków i wybuchów śmiechu. Plan nie został zrealizowany do końca. Ale przecież najważniejsze by dzieci były usatysfakcjonowane:)
Obecnie gdy przejrzałam 100 zdjęć, które zrobiłam im podczas zabawy stwierdzam, że po prostu miałam im dać materiały, a resztę zrobili już sami. Kto by pomyślał, że folia natchnie ich tak bardzo.
Ach..i zdjęcia są bardzo „specyficzne”, byli bardzo trudni do uchwycenia 😀

Twórcze zabawy z folią w roli głównej:  

 • Malowanie farbami  

Bezpieczne, bez brudzenia, a zabawy wiele. Do woreczka foliowego wlewamy różne kolory farb, zaklejamy go szczelnie i nawet bardzo mały Maluszek może sobie bazgrać paluszkiem tworząc ciekawe esy floresy bez ryzyka zjedzenia, pobrudzenia czy innych przypadłości związanych z farbami. Dodatkowym atutem jest szelest woreczka. To Leonowi podobało się chyba najbardziej;)
DnW folia malowanie farbami
 • Poszukiwacze ukrytych skarbów

  Chłopcy dostali miseczkę z zawiniętymi w folię aluminiową skarbami. Były to różne przedmioty: zwierzątka z Duplo, klocki, autka itd. Tomek miał zasłonięte oczka i odwijając rączkami sreberko zgadywał co jest w środku. Leo natomiast z radością odwijał folię, odrywając malutkimi i dużymi kawałkami folię bijąc sobie brawo gdy pojawiały się fragmenty zabawki.

  Dziecko na Warsztat folia odkrywanie ukrytych skarbów

 • Foliowy ping – pong

  Kawałki folii, które zostały po poprzedniej zabawie wykorzystaliśmy do zrobienia kulek – piłek. Chłopcy najpierw poćwiczyli paluszki i dłonie w formowaniu kul, a później rzucali nimi do celu. Tomek, wykorzystując płytki z klocków ćwiczył też koordynację. Próbował odbijać płytkami jak paletkami aluminiowe kulki. nawet klika razy udało nam z sukcesem „zagrać”.
  Dziecko na warsztat folia aluminiowy ping-pong
 • Zimowa kraina

  Kreatywność Tomka mnie zadziwia. Gdy już znudziły mu się aluminiowe piłeczki, które Leo z zapamiętaniem i dziką przyjemnością rozplątywał wymyślił, że teraz będą to skały na jego Arktyce.Ułożył skały, śnieg i lód zastąpiły mu woreczki jednorazowe. Woreczek z niebieską farbą przekształcił się w ocean i już kraina była gotowa by mogły zamieszkać tam niedźwiedzie polarne i pingwiny.

  Dziecko na warsztat folia zimowa kraina
 • Folia malarska

  Dajcie dzieciom folię malarską (rozsądny kawałek) i oddalcie się na bezpieczną odległość. Wystarczy asekurować by głów nie porozbijali. Zabawa toczył się sama. Było czołganie pod folią, zawijanie się w folię, wzajemne owijanie się folią, nawet ukrywanie w folii zabawek i później zabawa w poszukiwania. Mnóstwo bodźców i mnóstwo zabawy. Trudno było w pewnym momencie przerwać to szaleństwo. Bawili się wyśmienicie i ani razu nie potrzebowali mnie do zabawy. Jeśli chcecie mieć czas na kawę to dajcie  dzieciom folię malarską..tylko uprzedzam cicho i spokojnie nie będzie;)
   
  Dziecko na warsztat folia malarska

   

 • Zabawa światłem

  Po wielkim szaleństwie nadszedł czas na proces wyciszania rozemocjonowanych dzieciaków. Stymulowaliśmy się światłem. Efekty były świetne i okazało się, że taka „spokojna” forma zabawy również bardzo przypadła im do gustu. Tomek włączał różne kolory świateł i odgadywał jaki kolor po którym się zapali, a Leo obserwował i robiło to na nim wielkie wrażenie, aż zaskoczyła mnie jego skupiona uwaga.
  Dziecko na warsztat folia zabawa światłem

   

 • Folia bąbelkowa 

  Absolutnie wyciszającym zajęciem i nastaniem ciszy było rozgniatanie folii bąbelkowej. Z uwagą i skupieniem starali się rozgnieść paluszkami bąbelki. Leon przykładał twarz do folii, masowaliśmy się różnymi wielkościami bąbelków, a dzięki temu, że mieliśmy trzy rodzaje wielkości bąbelków to było więcej doświadczeń. Świetnie to wpłynęło na wieczorne wyciszenie.
  Dziecko na warsztat folia bąbelkowa

   

  Dziecko na warsztat folia bąbelkowa
  Niewątpliwie było twórczo. Z tego warsztatu wynika jeden wniosek: wystarczy dać dziecku materiał i obserwować. Niejednokrotnie Maluchy nas zaskoczą swoją kreatywnością. Często przez nasze plany niechcący ograniczamy dzieci, a tu proszę kto by pomyślał, że zabawa folią, którą każdy ma w domu może już trwać kilka dni i nadal budzić te same pozytywne emocje.
  Zapraszam do zapoznania się z warsztatami innych uczestniczek projektu Dziecko na warsztat.

12 thoughts to “#DnW…zabawy z folią w roli głównej”

 1. I definitely wanted to write down a quick message so as to express gratitude to you for the splendid tips and tricks you are giving at this website. My time intensive internet look up has at the end been compensated with good points to write about with my companions. I would repeat that most of us visitors are undoubtedly fortunate to be in a fantastic network with many lovely individuals with valuable techniques. I feel very blessed to have encountered the web pages and look forward to plenty of more pleasurable minutes reading here. Thanks once more for everything.
  drizztpr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.