Wielkanocne inspiracje… Mam Cię! wyd. Alexander

Wielkanocne inspiracje

Mam Cię! Kto kogo?

Alexander

 

Drugi wpis z serii Inspiracji prezentowych dla naszych dzieciaków. Dziś dla odmiany gra. Gra wydawałoby się „prosta” i „nieskomplikowana”, a w rzeczywistości mobilizująca do koncentracji i szybkości. (Pierwszy wpis z serii na temat książek: tutaj.)

Inspiracje prezentowe: gra Mam Cię! Kto kogo?

Kto nie lubi rozłożyć swojej ulubionej planszówki i zagrać? Kiedyś z rodzeństwem spędzałam tak długie popołudnia. Często nawet wystarczała kartka, długopis i też graliśmy w „statki” czy w „państwa-miasta”. Dzisiaj staramy się by i Tomek zaprzyjaźnił się z grami, gdyż nie ma milszej formy spędzania wolnego popołudnia z dzieciakami niż na wspólnym graniu jeśli pogoda na zewnątrz nie dopisuje. Całe szczęście Tomski „dorośleje” i mamy coraz więcej możliwości. Nie musimy grać już tylko w „Lotto” czy w „memory”, a możemy poznawać nowe gry. Taką możliwość ostatnio dało nam wydawnictwo Alexander. Dostaliśmy grę „Mam Cię! Kto kogo?”.

Elementy gry:

 • plansza składająca się z 4 niezależnych części labiryntu;
 • 7 żetonów;
 • 55 kart „poleceń”.

Cel gry:

Wygrywa ten z graczy, który wykaże się największym sprytem i nazbiera najwięcej kart.

Historia jest codzienna. Plansze przedstawiają piękny park pełen zieleni, który ma jedną ważną cechę. Jest to park pełen krzewów, które tworzą zawiły labirynt. Zwierzaki: kotki i pieski rozbiegły się po ścieżkach i nie mogą nawzajem się odnaleźć. Naszym zadaniem jest śledzić wzrokiem zawiłości ogrodowego labiryntu i być pierwszym, który dostrzeże, kto kogo dogoni.

Mogłoby się wydawać, że to bardzo proste i nieskomplikowane, ale,ale…każdy ruch podyktowany jest poleceniem z wylosowanej karty. W pierwszej kolejności musimy zmienić ułożenie labiryntu wg polecenia (np. zamienić miejscami wskazane kolory plansz lub odwrócić element labiryntu o danym kolorze na drugą stronę), a następnie odwracając kartę odkrywamy, którego zwierzaka musimy śledzić. W tym momencie zaczyna się prawdziwa rozgrywka i emocje. To od naszego refleksu i sprytu zależy czy zdobędziemy punkt. Zadaniem jest znalezienie na planszy naszego zwierzaka i prześledzenie do jakiego innego zwierzaka może dobiec by się wspólnie pobawić. Kto pierwszy złapie w dłoń żeton z odpowiednim kolorem zwierzaka ten zdobywa punkt. Żetony wymieniamy na karty.

Inspiracja prezentowa: Mam Cię! Kto kogo?
gra „Mam Cię Kto kogo?” Alexander

Możliwe są dwa poziomy rozgrywki: łatwiejszy i trudniejszy. My, póki co gramy w ten łatwiejszy, gdyż Tomek musi dobrze opanować śledzenie ścieżki wzrokiem. Jak się okazuje wcale nie jest to dla niego takie proste i czasem musi posilić się paluszkiem.

Zalety gry:

 • zasady są proste i jasne nawet dla najmłodszych graczy;
 • dzięki przekładaniu plansz możemy uzyskać 96 różnych wersji labiryntu;
 • gra jest szybka i nie ma czasu na nudę – liczy się prędkość reakcji;
 • ćwiczymy koncentrację i koordynację ręka – oko;
 • rozgrywka jest pełna emocji;
 • ciekawa dla najmłodszych, ale i dla rodziców – sprawdzi się nawet w gronie dorosłych.
Inspiracje prezentowe: „Mam Cię! Kto kogo?” Alexander

Wpis bierze udział w projekcie Grajmy!

 

11 thoughts to “Wielkanocne inspiracje… Mam Cię! wyd. Alexander”

 1. Tej gry akurat nie mamy, ale inne od Alexandra owszem – i faktycznie są bardzo proste i nieskomplikowane, ale za to dają mnóstwo frajdy i zawsze chętnie po nie sięgamy. Ich fenomen tkwi właśnie w tej prostocie 🙂

 2. Uwielbiamy gry planszowe, a te z Aleksandra nam wyjątkowo odpwiadają. Są wykonane ze świetnych materiałów, kolorowe i przedewszystkim rozwijające różnorodne umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.