Memory na 3 sposoby Kapitan Nauka

Kapitan Nauka

Memory na 3 sposoby

Co robimy?

Świat Baśni

Kapitan Nauka Memory na 3 sposoby

Czy jest ktoś, kto nie zna mechaniki gry w memory? Pokuszę się o stwierdzenie, że chyba takiego człowieka na świecie nie ma… W memory możemy grać klasycznie – jak w planszówkę, możemy grać na komputerze czy na telefonie. Jest to chyba jedna z pierwszych gier z jakimi zapoznajemy najmłodsze dzieci. Dlaczego, więc postanowiłam napisać o jeszcze jednym memory  skoro wszyscy już to znają? A bo to memory ma w sobie coś jeszcze…zobaczcie sami!

Memory na 3 sposoby

Małe, zgrabne opakowanie, nie na wyrost, akurat takie by zmieścić w sobie 20 usztywnionych kart o rozmiarze 11cmx11cm. Karty do gry są duże, naprawdę spore i to jest największy plus. Przeważnie kartoniki innych firm są malutkie, a dla dziecka 2,3,4 – letniego jest to sporym utrudnieniem. Zaletą jest również ilość par. 10 par powoduje, że rozgrywka nie trwa długo. Jest to kwestia 10 – 15 minut i dziecko nie zdąży się znudzić, a co ważniejsze jest w stanie mniej więcej ogarnąć wzrokowo i pamięciowo pole gry.

Kapitan Nauka Memory na 3 sposoby >>Co robimy?<<

Skąd nazwa Memory na 3 sposoby?

Kapitan Nauka proponuje nam 3 warianty gry.

 1. dla najmłodszych: klasyczne wyszukiwanie par;
 2. dla nieco starszych: zadaniem gracza jest klasyczne wyszukanie pary oraz wskazanie co najmniej jednej różnicy;
 3. dla najstarszych: gra na refleks, kiedy graczowi uda się odszukać parę, zadaniem wszystkich uczestników jest odnalezienie różnic(w zależności od ustaleń przed rozpoczęciem gry: jednej, dwóch lub trzech różnic). Punkty dostaje ten, kto najszybciej wskazał wszystkie różnice.

W tym momencie odkryliśmy jeszcze jedną zaletę tej gry. Odszukujemy pary, ale te pary NIE SĄ IDENTYCZNE. Tak, różnią się małymi szczegółami. To jest największy smaczek tej wersji memory. Niby klasyczne, a jednak inne.

Kapitan Nauka Memory na 3 sposoby Świat Baśni

A może jednak memory na 4 sposoby?

Jest to ten rodzaj zabawki, która rośnie wraz z dzieckiem. Zaczynamy od najprostszego wariantu, wdrażamy podstawowe zasady gry i w miarę upływu czasu oraz rozwoju umiejętności urozmaicamy rozgrywkę. Wg wieku podanego na opakowaniu gra przeznaczona jest od 2lat – 6+. Ja zaryzykowałabym stwierdzenie, że karty możemy wykorzystać już z dzieckiem 18-miesięcznym. Dzięki rozmiarowi kart dziecku półtorarocznemu bardzo wygodnie będzie się je trzymało, a wyraźne, duże i przejrzyste ilustracje z pewnością go zainteresują. Można „opowiadać” dziecku o tym, co znajduje się na ilustracji i uczyć pierwszego wyszukiwania „na odkrytych kartach”. W taki właśnie sposób bawimy się z Leosiem.

Co więcej nasze memory >>Świat Baśni< oraz >>Co robimy”<< jest idealne do snucia opowieści.

 • Świat Baśni skłania do poznawania nowych historii. Może być wstępem do poznania baśniowego świata wróżek, smoków czy rycerzy. Dzieci przecież uwielbiają wymyślać swoje historie.
Kapitan Nauka Memory na 3 sposoby Świat Baśni
 • Co robimy? pobudza do rozmowy na temat wykonywanych czynności, uczy rozpoznawać i nazywać zilustrowane czynności oraz buduje podwaliny do dyskusji na temat sensu działań (złodziej ucieka, kradnie coś – jest to złe zachowanie, sprawiające komuś przykrość, złodzieja spotka za to zachowanie kara itd).
Kapitan Nauka Memory na 3 sposoby >>Co robimy?<<

Podsumowanie

Jak widzicie niby zwykłe Memory, a możliwości całkiem sporo. Płacimy raz, mamy jedno miejsce na półce zajęte, a zabawy na długie jesienne wieczory. Przy okazji gry możemy poruszyć tematy moralności, dobra/zła, pobudzić wyobraźnię, ćwiczyć koncentrację, pamięć, spostrzegawczość, koordynację ręka – oko. Niby się bawimy, a spójrzcie ile korzyści edukacyjnych!

Nie pozostaje mi nic innego, jak serdecznie polecić Wam gry Memory na 3 sposoby. Gra do kupienia tutaj.

>>tutaj<< wpis o grze Lotto Kapitan Nauka

Ps.Przy okazji uświadomiliśmy sobie, że nie posiadamy w naszym księgozbiorze klasycznych baśni, więc jeśli macie coś godnego polecenia to proszę napiszcie!

18 thoughts to “Memory na 3 sposoby Kapitan Nauka”

 1. Memory to swietna gra nie tylko dla dzieci.
  Tutaj swietne dopelnienie gry o inne, nowe, zasady.

 2. Bardzo lubię grać z dziećmi w memory. Doskonale stymuluje i rozwija pamięć. Od Kapitana Nauki mamy spostrzegawczość z kameleonem Leonem. Bardzo wciąga 🙂

 3. Lubię memory, bo mogę grać jednocześnie z pięcio i ośmiolatkiem. Bardzo fajna wersja, ale dla moich chłopców chyba za mała.

 4. Moja Dusia gdy była mniejsza uwielbiała grać w Memory. Od Kapitana wprawdzie nie miałyśmy ale podoba mi się graficznie to baśniowe 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.