Nowy Jork 1901

Bard Centrum Gier

Nowy Jork 1901

Grajmy!

W związku z tym, iż jesienna aura rozgościła się za naszymi oknami pełną gębą, a deszcz i zawierucha nie pozwalają spędzać już tyle czasu na dworze, zagrywamy się z dzieciakami w gry wszelkiej maści. Tomski ułożył sobie nową podłogę w pokoju, rozkładając każde puzzle, które wpadły mu w ręce, a Leo wytrwale stawia pierwsze kroki na polu planszowych rozrywek.

Zmiana czasu i dłuuugie wieczory zachęciły także nas, rodziców, by spędzić kilka chwil przy planszy. Zwłaszcza, że po ciągłym rozgrywaniu gier z naszymi pociechami, przychodzi apetyt na bardziej skomplikowaną rozrywkę i rozruszanie szarych komórek.

Z odsieczą przychodzi nam w tym momencie nasz najnowszy nabytek, przywieziony świeżo z krakowskich targów książki A.D. 2017. Mowa o grze pt. „ Nowy Jork 1901”. Tytuł ten był nam zupełnie nieznany wcześniej. Zdecydowaliśmy się na zakup dzięki fachowej poradzie jaką uzyskaliśmy na stoisku wydawcy tj. Wydawnictwa BARD. Gra okazała się idealnie skrojona  pod nasz gust, poziom ogrania, i możliwości dysponowania czasem wolnym.

Nowy Jork 1901 Bard Centrum Gier

„Nowy Jork” zachwycił nas od samego początku, jest pięknie wydany i solidnie wykonany. Choć dla osób troszkę siedzących w rynku planszówek nie powinno to być żadne zaskoczenie. W dzisiejszych czasach bogactwo i jakość oferty dostępnej na rynku stoją na wysokim poziomie. Niemniej z ogromną przyjemnością rozpakowaliśmy pudełko i całą jego zawartość. Gra jest bardzo kolorowa, plansza pięknie się prezentuje, a przy tym jest czytelna. Generalnie, zależało nam na tytule, który będzie nieco casualowy. Rzeczywiście, gra nie powinna sprawić nikomu dorosłemu problemów, ponadto polecana jest od 8 roku życia, co dodatkowo powinno zachęcić rodziny do zainteresowania tym tytułem. Zasady nie są skomplikowane, a kilkustronicowa instrukcja nie odstrasza.

Co zatem jest takiego świetnego w tej grze, skoro brzmi banalnie?

Otóż jest ona tak zbudowana, że mamy możliwość kilkustopniowego komplikowania rozgrywki, dokładania kolejnych modyfikatorów itd. Możemy grać stosując kilka stopni, jak również wybierając najprostszy wariant by zagrać z dziećmi. System ten sprawia, że na pozór to prosta rozgrywka, w której nie mamy kilkunastu wskaźników, masy kart, statystyk, zasobów do kontroli. Całość okazuje się przy tym bardzo grywalna i absorbująca.

Zasady są proste:

»dobieramy karty/kupujemy działki;

»obstawiamy robotnikami i na nich budujemy wieżowce o różnych kształtach i różnych generacji;

»czasem coś wyburzymy pod nową inwestycję.

Developerka pełną gębą. Zajmujemy się planowaniem przestrzennym w skali mikro – działki, dzielnice i makro – czyli w skali całego miasta.

Nowy Jork 1901 Bard

Punktujemy za budowę kolejnych i coraz bardziej skomplikowanych wieżowców, a wygrywa oczywiście gracz z największą ilością punktów. Dodatkową punktację podliczamy po zakończeniu gry w oparciu o to, ile i jakie karty specjalne użyliśmy do rozgrywki. To sprawia, że każda partia wygląda inaczej, możemy ją dostosować do poziomu dzieci, albo skomplikować na tyle, że trzeba całkiem dobrze pogłówkować. Tym bardziej, że pozostali gracze realizują swoje plany. Przyjemnym aspektem jest fakt, że nie ma tu wielu elementów, które polegałyby na bezpośrednim, negatywnym oddziaływaniu na oponentów, dzięki temu młodsi nie powinni się zrażać.

Słowem podsumowania:

We dwoje gra się bardzo przyjemnie, ale gra nabiera prawdziwych rumieńców gdy gramy większą ilością uczestników. Zatem jest to idealny tytuł dla rodzinny lub na spotkanie ze znajomymi. Czas jaki trzeba poświęcić na zapoznanie się z zasadami i samo rozegranie partii także sprawia, że np. dla nas będzie to tytuł, po który często i chętnie będziemy sięgać.

Zachęcamy zatem innych zabieganych i zapracowanych rodziców by w ramach wytchnienia i relaksu sięgnęli po gry planszowe, zarówno ze swoimi pociechami, jak i sami. „Nowy Jork 1901” może być takim właśnie tytułem.To świetna okazja do spędzenia razem wolnego czasu w długie jesienne wieczory.

Nowy Jork 1901 Bard

14 thoughts to “Nowy Jork 1901”

    1. Bardzo polecam. My jesteśmy zachwyceni. Rozgrywka super, jakość gry rewelacja i bardzo przystępna cena!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.