Książki na Adwent

Książki na Adwent

Hurra, są święta!

wydawnictwo Zakamarki

Magiczne Święta

wydawnictwo Wilga

Dziś dwie absolutnie różne propozycje na czas Adwentu i wspólnego odliczania czasu do Świąt z dzieckiem. Jedna bardzo poważna, a druga łatwiejsza w odbiorze i nadająca się zarówno dla młodszych i troszkę starszych dzieci. Zapraszam!

„Hurra, są Święta!”

Hurra, są święta! wyd. Zakamarki
Hurra, są święta! wyd. Zakamarki

„Hurra, są święta!” to książka wyjątkowa. Składa się z 24 „okienek” – rozdziałów, które dzień po dniu odkrywamy i poznajemy kolejne losy bohaterów. Jest to książka filozoficzna. Dotyka bardzo poważnych tematów. Rozważania na temat śmierci nornika szczerze mnie zaskoczyły, a Tomka zachęciły do kilku kolejnych pytań i zgłębienia tematu. Bywa, że książka jest zabawna, a słowa jakich używają wchodzą do codziennego słownika Tomka, jak np.: „uchy”, które nawiedziły prosiaka i kotkę.

Hurra, są święta! wyd. Zakamarki
Hurra, są święta! wyd. Zakamarki

Czytamy rozdział po rozdziale w kolejne dni. Jesteśmy na początku historii, ale nie mogliśmy oprzeć się żeby nie zajrzeć choć na ilustracje, które przyciągają wzrok. Są to urocze obrazki, malowane farbami w jasnych, stonowanych barwach. Ilustracje Emmy Abdåge sa proste, spokojne. Nie ma tutaj wydziwinionych czy przejaskrawionych obrazów.

Hurra, są święta! wyd. Zakamarki
Hurra, są święta! wyd. Zakamarki

W pierwszym rozdziale poznajemy prosiaka Rufusa, który uciekł z gospodarstwa z obawy o swoje życie – planowano wywieźć go do rzeźni przed zbliżającymi się świętami. W związku z tym jest przerażony wizją świąt, które jawią mu się jako coś przeraźliwego. Podczas swojej ucieczki poznaje kotkę, której nadaje imię Kici Kici.  Odtąd razem wyruszają na poszukiwanie nowego domu. Zapowiada się naprawdę fascynująco, a tematy, których będą dotykać przyjaciele na pewno zagoszczą na dłużej w naszych rozmowach oraz zmuszą nas do refleksji.

Książka jest pięknie wydana. Jest to duży format w twardej oprawie ze sztywnymi, grubszymi kartkami w środku. Zdecydowanie jest to pozycja, którą warto mieć i czytać nie tylko w czasie Adwentu.

 

„Magiczne święta”

"Magiczne święta" wyd. Wilga
„Magiczne święta” wyd. Wilga

To zgoła inna książka. Zdecydowanie młodsze dzieci łatwiej odnajdą się w tej książeczce. Kolorowa, przyciągająca wzrok, z krótkimi wesołymi historyjkami. Schemat jest podobny jak w poprzedniej pozycji. Również jest to książka w formie kalendarza adwentowego. Książka przewidziana jest od 1. – do 26. grudnia. „Magiczne Święta” to zbiór bajeczek, przepisów i propozycji prac plastycznych. Książka wprowadzi zarówno dzieci jak i rodziców w magiczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Przeczytamy świąteczne wiersze i przypomnimy sobie teksty najpiękniejszych polskich kolęd. Z chęcią skorzystamy też z przepisów, które zostały zamieszczone w książce. Tomek najbardziej marzy o świątecznej chatce…

"Magiczne święta" wyd. Wilga
„Magiczne Święta” wyd. Wilga

 

"Magiczne Święta" wyd. Wilga
„Magiczne Święta” wyd. Wilga

 

logo wydawnictwo Wilga

20 thoughts to “Książki na Adwent”

 1. Bardzo lubię książki skandynawskich autorów! Dużo w nich życiowej mądrości. Hurra, są święta! to z pewnością dobry wybór

 2. za moich czasów nie było takiego wyboru ksiazek na świeta teraz to dzieci mają dobrze 😀

 3. Swietne propozycje, w sam raz dla rodzicow, ktorzy nie maja zbyt wiele czasu na wymyslanie adwentowych zadan dla maluchow 🙂

  1. Dokłądnie, a taka króciutka „czytanka” przed snem jest świetnym sposobem na spędzenie chwili razem.

 4. Trzeba mieć mocną psychę, żeby „dźwignąć” tę pierwszą książeczkę, coś czuję… Ale i takie lektury są potrzebne. Dzięki za inspiracje:)

  1. My czytamy dzień po dniu i widzę, że Tomek przemiela tematy ostro. Szczególnie temat śmierci był nam właściwie obcy, a tutaj się pojawił już kilka razy i myslę, że będziemy mieli większą dyskusję.

 5. Bardziej zaciekawiła mnie pierwsza pozycja, pewnie przez system codziennego odkrywania nowych tematów. Do tego porusza poważne tematy i skłania malucha do zadawania pytań 🙂 Jestem na tak!

  1. Haha tak, brzmi strasznie…ale to jest tylko początek, później akcja się rozkręca i Tomek jest zachwycony! zresztą ja i mąż również!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.