Rozgwiazdo, gdzie jesteś? Gdzie jest słoń?

Barroux

„Rozgwiazdo, gdzie jesteś?”

„Gdzie jest słoń?”

Wydawnictwo Dwukropek

Wydawnictwo Dwukropek

Coraz częściej książki dla dzieci poruszają bardzo ważne tematy. Dziś mam dla Was dwie takie książki. Odkąd je dostaliśmy zarówno Tomek jak i Leo codziennie kilkakrotnie je przeglądają i każdy na swój sposób przeżywa. Tomek jest pasjonatem zwierząt i przyrody dlatego też wyjątkowo przejął się treścią, którą autor chciał przekazać najmłodszym.

Skąd się wzięła ta opowieść?

Kiedy kilka lat temu pojechałem do Brazylii, widziałem ogromne połacie amazońskich lasów deszczowych wypalone pod uprawę soi. Od tamtego czasu szukałem pomysłu jak opowiedzieć o wylesianiu. Az wreszcie dwa lata temu podczas Festiwalu Książki w Edynburgu znalazłem inspirację w postaci książki „Gdzie jest Wally?”. Nagle wszystko stało się jasne i zacząłem rysować pierwsze szkice…

Barroux

Gdzie jest słoń?

wydawnictwo Dwukropek
„Gdzie jest słoń?” wydawnictwo Dwukropek

W pierwszej historii na stronach książki wyszukujemy trzy zwierzątka: słonia, węża i papugę. Za pierwszym razem odnalezienie zwierzątek wśród gęstego lasu jest nie lada wyzwaniem. Drzewa rosną blisko siebie, zachodzą na siebie. Zwierzęta muszą przedzierać się wśród amazońskiej puszczy. Jednak z każdą kolejną stroną las się przerzedza. Drzew jest mniej, coraz łatwiej wypatrzyć zwierzaki, a zamiast bujnej roślinności zauważamy poucinane pnie drzew, budynki i drogi. Nagle zamiast pięknej, bujnej roślinności naszym oczom ukazuje się gąszcz, ale budynków, bloków, plątanina dróg i samochodów. A gdzie nasze zwierzęta? Zamknięte w klatce, w miejskim ZOO. Czy zwierzęta zostaną w środku miasta? Nie! Słoń rozdeptuje ogrodzenie i z jedynym drzewem, które im zostało z ich naturalnego środowiska, z papugą i wężem wyruszają by odnaleźć nową dżunglę. Opowieść kończy się pozytywnie. Zwierzaki w końcu odnajdują nową puszczę i mają nowy, bezpieczny dom.

wydawnictwo Dwukropek
„Gdzie jest słoń?” wydawnictwo Dwukropek
wydawnictwo Dwukropek
„Gdzie jest słoń?” wydawnictwo Dwukropek

 

„Rozgwiazdo, gdzie jesteś?”

wydawnictwo Dwukropek
„Rozgwiazdo, gdzie jesteś?” wydawnictwo Dwukropek

Tutaj sytuacja jest analogiczna. Morskie stworzenia żyją sobie spokojnie w głębinach oceanu. Jednak nagle ich spokój burzy coraz większa ilość śmieci lądująca na dnie oceanu. Tym razem czytelnik ma za zadanie odnaleźć meduzę, rozgwiazdę i błazenka. Na początku pływają w ogromnej pławicy ryb i wyszukanie ich jest całkiem trudnym zadaniem, jednak z upływem czasu, gdy coraz więcej śmieci ląduje na dnie morskich stworzeń jest też mniej. Gdzie mają pływać gdy ich ocean – ich dom zamienia się w ogromne wysypisko śmieci? Sytuację pomaga rozwiązać olbrzymi wieloryb, który wypycha śmieci z oceanu i „oddaje” ludziom. Spycha śmieci na ląd, do miasta i tak samo śmieci niszczą zabudowania ludzi jak wcześniej niszczyły naturalne środowisko ryb.

wydawnictwo Dwukropek
„Rozgwiazdo, gdzie jesteś?” wydawnictwo Dwukropek
wydawnictwo Dwukropek
„Rozgwiazdo, gdzie jesteś?” wydawnictwo Dwukropek

Kilka słów podsumowania…

Jak widzicie poruszony temat jest pretekstem do dyskusji na temat dbania o środowisko, segregacji śmieci, a także do popularnego obecnie wylesiania. Książki są doskonale zilustrowane. Pewna kreska autora idealnie oddaje przekaz.Ilustracje są proste i wyraziste. Myślę, że niejeden dorosły po obejrzeniu historii zastanowi się nad tym, co właśnie zobaczył.

Bardzo lubię takie książki dla dzieci, które wywołują dyskusję, sieją ziarenko ciekawości w dziecku i siła zainteresowania tematem rośnie, a to przekłada się na światopogląd i codzienne życie człowieka.

>>tutaj<< znajdziesz recenzję innej ciekawej książki z wydawnictwa Dwukropek

 

10 thoughts to “Rozgwiazdo, gdzie jesteś? Gdzie jest słoń?”

  1. Bardzo fajnie, ze książki dla najmłodszych poruszają tak ważne tematy i uświadamiają, ze o naszą Ziemię trzeba dbać!

  2. Książki bardzo ciekawe a z racji że moja córka uwielbia książki tousze jak takie kupić kupić pewnością ją zainteresują

  3. Fajne i mądre pozycje. Fajnie, że taką wiedzę przekazujesz dzieciom. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji własnego działania. A tu prawidłowe postawy od dziecka

  4. Edukacyjne książki to chyba najlepsze, co możemy dać dzieciom. Bo poza wzmacnianiem więzi, rozszerzamy ich horyzonty, wzbudzamy ciekawość i budujemy odpowiedzialność. Nie tylko za siebie, ale także ca cały Świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.