Gry planszowe od 4 lat! Nowości!

Gry planszowe

Królik w ogrodzie

Skarpeta Chochlika

Król Budowniczy

Alexander

Gry planszowe
Nowości od Alexander

Jak spędzacie czas z dziećmi? Lubicie bawić się, odgrywać role i grać w gry planszowe? My lubimy, choć nie ukrywam ciągle pracujemy nad emocjami podczas zabaw wszelakich. „Trojaczki” są w takim wieku, że emocje górują nad wszystkim 😀 Jednak fakt, który mnie cieszy niezmiennie to rozwój gier planszowych dla najmłodszych. Są coraz ciekawsze i coraz więcej się w nich dzieje. Co więcej coraz częściej naprawdę dobrze mogą się przy nich bawić nawet dorośli i z chęcią usiąść do gry. Kultowe memory jest spoko, ale najwytrwalszy zawodnik w końcu skapituluje. Dziś trzy nowości od wydawnictwa Alexander. Gwarantuję, że nie będzie nudy!

Nowości! Gry planszowe od wyd. Alexander:

Królik w ogrodzie

Gra dla dwóch osób.

Gry planszowe
Królik w ogrodzie od Alexander

Gra planszowa, która skradła serce taty „trojaczków”. Zdecydowanie jest to jego ulubieniec z pośród prezentowanych. Tutaj liczy się spryt i odrobina szczęścia. Gra jest genialna w swej prostocie. Pewien Ogrodnik posadził marchewkę i dynię, ale był tak roztargniony, że nie pamięta, gdzie co rośnie! Do ogródka zakradł się Królik, który za wszelką cenę chce zdobyć marchewkę i pod grządkami kopie tunel.  Ogrodnik buduje ścieżkę do dyni, a Królik kopie tunel do marchewki. Kto szybciej zbierze swoje łupy ten wygrywa!

Zawartość gry:

 • plansza;
 • tabliczki z elementami toru;
 • tabliczki blokad;
 • kartoniki marchewki i dyni;
 • pionki;
 • woreczki;
 • instrukcja.

Grę rozpoczynamy od losowego rozłożenia kartoników(obrazkiem do dołu) z dynią i marchewką na planszy. Gracze losują kolor pionka(zielony – będziesz ogrodnikiem, brązowy – będziesz królikiem). Stawiamy pionki na wyznaczonych polach na planszy. Następnie odwracamy kartoniki z marchewką i dynią, uważając by wróciły dokładnie na swoje miejsce. Gdy tabliczki z elementami toru zostały rozdzielone(brązowe – dla Królika, zielone – dla Ogrodnika) możemy rozpoczynać grę. Grę rozpoczyna Królik – losujesz brązowy kartonik toru i ustawiasz na polu startowym, a na nim stawiasz swój pionek. W każdej rundzie losujemy jeden kartonik toru i układamy na planszy. Celem jest zbudowanie ścieżki i dotarcie do jak największej ilości marchewek i dyni. Gra kończy się gdy jeden z graczy zdobędzie 10 punktów, lub gdy jeden z graczy straci możliwość dołożenia nowego kartonika, lub gdy wszystkie kartoniki toru zostały wykorzystane.

gry planszowe
Królik w ogrodzie wyd. Alexander

Rekomendowany wiek gracza to 6 lat, jednak zapewniam, że i 5-latek czy sprytny 4-latek poradzi sobie z zasadami. Gra jest prosta, ale wymaga sprytu, logicznego myślenia i umiejętnego planowania. Zaliczamy ją do gier losowo – logicznych.

Skarpeta Chochlika

gry planszowe
Skarpeta Chochlika wyd. Alexander

Gra dla 2 – 4 osób.

Historia jest prosta…układamy ubrania w szafie. Jednak mamy zadanie! Musimy układać je w taki sposób,by obok siebie lądowały 3  lub więcej ubrań, które pasują do siebie kolorem lub rodzajem. I UWAGA(!!!) w pokoju grasuje złośliwy chochlik, który chce podrzucić nam śmierdzącą skarpetę.

Zawartość pudełka:

 • plansze szafy;
 • kartoniki ubrań;
 • talia kart;
 • instrukcja;

Gra składa się z dwóch faz:

I. przez 3 rundy każdy z graczy dobiera po kartoniku i układa je w szafie.

II. po 3 rundach, kiedy w szafach graczy znajdują się po 3 ubrania rozpoczynamy fazę drugą. W tej fazie każdy z graczy dobiera po kartoniku i układa je w swojej szafie, ale dodatkowo każdy odkrywa po jednej karcie. Kartę należy położyć w miejscu dostępnym dla każdego z graczy. W tym momencie zaczyna liczyć się refleks. Jeżeli jest to karta „Sprzątaj dalej przyjacielu” odkładamy ją na kupkę kart wykorzystanych kart, jednak jeśli jest to jedna z kart z obrazkiem należy jak najszybciej nakryć ją dłonią i wykonać „polecenie” ukryte na karcie. Kto popełni błąd traci kolejkę. Osoba, która wylosuje śmierdzącą skarpetę kończy grę tracąc punkty.

gry planszowe
Skarpeta Chochlika wyd. Alexander

Przed rozpoczęciem rozgrywki losujemy dodatkowe dwa ubrania. Można je wykorzystać w dowolnym momencie dokładając do podobnych ubrań, ale tylko jedno na raz.

Po zakończeniu gry następuje podliczenie punktów wg instrukcji. Żeby gracz mógł otrzymać punkty, obok siebie muszą znaleźć się dokładnie trzy (lub więcej – maks 5) takie same ubrania lub taki sam kolor. Ubrania można układać w linie proste lub dowolne inne figury, byle stykały się brzegami, a nie rogami.

Gra rozśmiesza dzieciaki już opakowaniem. Wizerunek zabawnego chochlika niosącego śmierdzącą skarpetę przyciąga uwagę, a i budzi ogromne emocje! Gra ćwiczy logiczne myślenie i refleks. Rekomendowany wiek to 8+, jednak spokojnie 5- latek ogrania zasady, które w gruncie rzeczy są bardzo proste i nie do końca rozumiem tak zawyżony wiek graczy. Wystarczy by dziecko rozpoznawało kolory. Skarpeta Chochlika jest konikiem Tomka. Graliśmy już kilkakrotnie i wygląda na to, że ulokuje się wysoko w rankingu gier planszowych Tomka.

gry planszowe
Skarpeta Chochlika wyd. Alexander

Ta gra może mieć również zastosowanie w zabawie z młodszymi dziećmi. Leo bardzo chętnie układa sekwencje z ubrań, sortuje je kolorami oraz zapamiętuje nazwy poszczególnych rodzajów ubrań, a układanie obrazków w szafie świetnie ćwiczy skupienie i cierpliwość.Wykorzystujemy grę do cna!

Król Budowniczy

Gra dla 2 – 4 graczy.

gry planszowe
Król Budowniczy wyd. Alexander

To jest propozycja dla zdecydowanie starszego gracza. Moim zdaniem rekomendowany wiek 10+ jest zdecydowanie trafiony, gdyż każdy z graczy musi już całkiem sprawnie liczyć.

Celem gry jest budowa Zamku i dojście do centrum planszy, by objąć tron. Jednak po drodze czekają na nas prezenty od losu i kary. Gracze muszą budować kopalnie złota, tartaki i wiele innych, dzięki którym będą się bogacić i zdobywać odpowiednią pozycję umożliwiającą zbudowanie zamku.

Zawartość gry:

 • plansza;
 • flagi;
 • podstawki do flag;
 • pionki;
 • kostka z oczkami;
 • zasoby drewna i złota;
 • karty budynków;
 • karty pomocy;
 • karty losu;
 • księga rachunkowa;
 • instrukcja.

Gracze poruszają się po planszy zgodnie z liczbą oczek wyrzuconych na kostce. Każdy ruch kosztuje tyle sztuk złota, o ile gracz może się przesunąć. Dzięki uzbieranym zasobom gracz może kupować budynki (jednak należy zwrócić uwagę na określoną kolejność). Pola specjalne na planszy oznaczają kopalnie złota oraz tartaki, które również mogą przynieść nam dochód. Gracz sam decyduje w jaki sposób porusza się po planszy(na ukos, w przód, tył, na boki). Przekraczając linie czerwone ciągnie kartę losu, które mogą być pozytywne w skutkach dla nas lub negatywne.

Spośród graczy należy wyłonić Rachmistrza, który skrupulatnie będzie notował zdobyte pieniądze graczy. Rachmistrz ma naprawdę sporo pracy, myślę, że spokojnie mogłaby to być dodatkowa osoba w grze.

gry planszowe
Król Budowniczy wyd. Alexander

Gracze mogą toczyć bitwy: odbierać sobie kopalnie i tartaki oraz palić budynki. Można atakować Pretendenta do tronu.

Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy zbuduje Zamek i dotrze na środek planszy, aby objąć tron.

gry planszowe
Król Budowniczy wyd. Alexander

Do tej gry mamy kilka zastrzeżeń, nie do końca wszystkie zasady są jasne. Naprawdę sporo czasu zajmuje zliczanie i odliczanie należnych zasobów. Naszym zdaniem więcej w tej grze jest matematyki niż jakiejś konkretnej przygody.  Może gra nabrała by więcej dynamiki gdyby grało więcej graczy. My graliśmy we dwójkę i momentami rozgrywka stawała się monotonna. Jednak wykonanie, grafika i ogólny pomysł zasługują zdecydowanie na plus!

Więcej recenzji gier planszowych wyd. Alexander >>klik<<

 

 

36 thoughts to “Gry planszowe od 4 lat! Nowości!”

 1. Nasz kuzyn za kilka miesięcy będzie miał 4 lata, więc musimy mu jakąś niespodziankę w postaci planszówki sprawić! 🙂 Szkoda, że jest niecierpliwy i by pewnie nie usiedział z taką grą :/

 2. Zaciekawiła mnie ostatnia gra, ale szkoda, że jest z nią trochę problemów i sporo czasu zajmuje samo liczenie. O wiele przyjemniej byłoby się skupić na przygodzie i rozgrywce, szczególnie dzieciom 🙂

  1. No właśnie szkoda, ale może dla dzieciaków, które lubią matematykę będzie właśnie najciekawsza 😉

  1. Zdecydowanie Carcassone(ale w wersji dla dorosłych, szkoda czasu na wersję dla dzieci), Trzy Małe Świnki i inne z serii Bajkogry lub gry Quizy oraz smart games z Granny.

  1. Warto zacząć od takich, z którymi sobie spokojnie będzie radzić by jej nie zniechęcić zbyt trudną na początku.

 3. Ale świetne propozycje 🙂 Trochę jestem nie na czasie z grami planszowymi, a uwielbiam! Uważam, ze jest to jedna z lepszych form spędzania czasu z najbliższymi 🙂 Pozdrawiam!

  1. Zdecydowanie najlepsza! Ja się bardzo cieszę, że Tomek lubi grać i sam się upomina żebyśmy zagrali.

 4. Ale super gry 🙂 Sam bym chciał w nie pograć mimo tego, że jestem już dużym chłopakiem 😉 Pozdrawiam

 5. Uwielbiam planszówki 🙂 Nie mogę się doczekać, kiedy będziemy mogli w nie grać całą rodziną 🙂
  Te zaprezentowane przez Ciebie wyglądają bardzo ciekawie, chyba nie miałam jeszcze okazji grać w żadną z nich.

 6. U Nas jeszcze trochę czasu musi minąć, aby z córą grać w takie gry. Mam nadzieję, że za kilka lat wybór będzie jeszcze większy, a ceny bardziej przystępne 🙂 Pozdrawiamy

 7. Ale ładne i ciekawe gry! Szczególnie spodobała mi się pierwsza propozycja. Mój 5 latek pewnie byłby zachwycony, ostatnio bardzo lubi planszówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.