Królik Franek o emocjach

Marta Krzemińska

„Królik Franek i problem krótkiego ogonka”

„Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy”

Wydawnictwo Wilga

wydawnictwo Wilga
Królik Franek – nowa seria dla przedszkolaków

Przedszkolak to bardzo poważna, odrębna persona, którą targa mnóstwo emocji. Dzieci idąc do przedszkola poznają świat na nowo, uczą się żyć w grupie, z innymi dziećmi, poznają zupełnie nowe emocje, a także pierwszy raz tak dokładnie zauważają swoją inność.  Królik Franek to postać, która pomaga przedszkolakom przebrnąć przez najtrudniejsze emocje.

„Królik Franek i problem krótkiego ogonka”

Królik Franek
Królik Franek i problem krótkiego ogonka

Do przedszkola Franka przychodzi nowa dziewczynka, kotka Pusia. Na drodze do wspólnej zabawy staje jej krótki ogonek. Królik gdy zauważa jej ogonek wycofuje się z zaproszenia do zabawy i na tyle głośno komentuje jej wygląd, że słyszą go wszyscy. Nawet wychowawczyni. Kotka zawstydza się i nie ma już ochoty na zabawę z nowo poznanymi dziećmi. Jednak w sytuacji gdy Królik Franek potrzebuje pomocy to właśnie wyśmiana wcześniej przez niego Pusia podaje mu łapkę i okazuje życzliwość. Wtedy Franek dostrzega, że mimo odmiennego wyglądu Pusia jest miłą kotką, z którą przyjemnie jest się bawić.

Królik Franek
Królik Franek i problem krótkiego ogonka

Bajka jest krótka, tekst jest prosty, łatwy do zrozumienia, ale poruszony temat jest bardzo ważny. Nie każdy kto inaczej wygląda jest zły. Wygląd nie powinien wpływać na naszą ocenę drugiego człowieka. To, że się różnimy powinno być naszym atutem, a niekoniecznie wadą. Na końcu książeczki autorka zamieściła kilka pytań pomocniczych do rozwinięcia problemu. Jest to świetny przewodnik po rozmowie jaką możemy przeprowadzić z dzieckiem po lekturze bajki.

„Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy”

Królik Franek
Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy

Ha! Zasady fair play są ciężkim orzechem do zgryzienia dla wielu dorosłych, a co dopiero dla dzieci, które dopiero uczą się grać i bawić. Tym razem Królik dostaje w prezencie możliwość wybrania sobie gry.  Stawia na memory, w które tak lubi grać w przedszkolu. Popołudniu, w domu z rodzicami i siostrą udaje mu się rozegrać kilka rundek na swoją korzyść. Z entuzjazmem wygrywa ze wszystkimi. Jednak gdy przychodzi chwila rozkojarzenia przegrywa…a gdy przegrywa jego chęć grania maleje na rzecz złego humoru i dąsów. Obrażony Króliczek postanawia grać sam ze sobą, choć po kilku rundkach taka gra w pojedynkę staje się nudna. Do wyciągnięcia wniosków z sytuacji skłania go sytuacja w przedszkolu. Nagle okazuje się, że nie tylko on obraża się gdy wygrywa ktoś inny. Identycznie zachowuje się jego kolega. Wtedy Franek uświadamia sobie, że takie zachowanie nie jest właściwe i że tak już bywa: raz się wygrywa, a raz przegrywa.

Królik Franek
Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy

Podobnie jak w poprzedniej części, na końcu autorka zadbała o rozwinięcie dyskusji na temat sytuacji opisanej w bajce. Warto sprawdzić ile dziecko zapamiętało oraz jakie wnioski przychodzą mu do głowy.

Królik Franek
Wprowadzenie do dyskusji

Seria o Króliku Franku warta jest uwagi. Poruszamy się w sferze uczuć, które dotyczą KAŻDEGO dziecka w wieku przedszkolnym i nie tylko. Często błahe „problemy” z przedszkola z perspektywy rodzica mogą być olbrzymie dla dziecka. Królik Franek zostaje z nami. Czytaliśmy go już kilka razy i na pewno na tym nie poprzestaniemy.Czekamy na kolejne części!

>>klik<< tutaj recenzje innych książek z wydawnictwa Wilga

logo wydawnictwo Wilga

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.