Made in China Michał Cessanis

Michał Cessanis

Made in China

wyd. Burda Książki

wydawnictwo Burda Książki
Made in China Michał Cessanis

Każdy z nas ma pewnie swoje marzenie o wielkiej podróży w fascynujący nas zakątek świata, czasem to jedno miejsce, czasem kilka, może to miasto lub cały kraj. Czasem to kraj wielki jak kontynent. Dla mnie jednym z takich miejsc są Chiny. Podróż na daleki wschód to wciąż niezrealizowane marzenie. Na pocieszenie pozostają mi książki podróżników, którzy już tam dotarli. Jednym z takich autorów jest Michał Cessanis, którego najnowszą książkę pt. „Made In China” pragnę wam przedstawić i gorąco polecić. Michał to podróżnik i dziennikarz „National Geographic Traveler” i jak sam o sobie pisze, pasjonat rozmów z ludźmi. Wszystkie te elementy znajdziemy w jego nowej książce, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością.

W gatunku książek podróżniczych wyróżniam dwa typy. Książki nużące, ciężkie, cenne być może ze względu na merytoryczną zawartość, jednak napisane w nieprzystępny sposób, z założenia operujące złym konceptem, które męczą czytelnika. Często zniechęcają do dalszej lektury, a co dopiero do podróży w opisywane miejsca. Oraz książki bardzo dobrze napisane, których autor przez cały czas potrafi nas zainteresować tematem, podsyca naszą ciekawość i fascynację, potrafi trafnie przekazać swoje myśli i uczucia, a przy tym robi to w sposób lekki, autentyczny. Czytając takie książki mamy czasem wrażenie jakbyśmy sami tam byli, jakbyśmy czytali impresje i historie z własnego podwórka, naszej mieściny czy wioski, a nie dalekiego kraju.

Burda Książki
Made in China Michał Cessanis

Autor „Made In China” pisze właśnie w ten sposób, operuje świetnym, jak na dziennikarza przystało, warsztatem i czyta się go z przyjemnością. Kolejnym atutem i zasługą autora jest dobór tematów, często oparty o historie i autentyczne spotkania i rozmowy z poznanymi ludźmi. Stąd też w kolejnych rozdziałach szeroki przekrój zagadnień, których dotyka „Made In China”. To publicystyka na najwyższym poziomie, która pozwala nam dotknąć odrobinę historii Chin, poznać zagadnienia kulturowe okresu komunizmu i czasu współczesnych przemian społecznych i kulturowych. Dowiemy się zatem jak to jest z jedzeniem psów w Państwie Środka, czym żyje chiński show-biznes, jakie są kanony piękna w Chinach i gdzie Chińczycy jeżdżą na wakacje. Zrozumiemy o co chodzi w chińskiej sztuce i filozofii, która nakazuje naukę rozpocząć od „kopiowania mistrza” i być może zrozumiemy o co chodzi w chińskim kopiowaniu wszystkiego i inaczej spojrzymy na kwestię zalewających świat podróbek z Chin. Michał Cessanis pozwala nam na nowo spojrzeć na utarte schematy i stereotypy, dotyka zagadnień, o których byśmy nie pomyśleli, o których nie przeczytamy w zwykłym przewodniku.

Made in China
Made in China wydawnictwo Burda Książki

To książka, która nie nudzi ani przez chwilę i pozostawia niedosyt, bo chciałoby się więcej, więcej historii ludzi i miejsc, ciekawych zagadnień. Autor pozwala nam choć odrobinę zajrzeć w głowę i duszę Chińczyków, odrobinę bo Chiny to kraj wielki i szeroki, o historii liczącej tysiące lat, który nie sposób ogarnąć jednemu człowiekowi w jednej książce. Chiny to wielki kraj i wielka jest książka, którą popełnił Michała Cessanis, mimo, że rozmiarowo i objętościowo jest całkiem zgrabna 😉 a czyta się ją lekko, jednym tchem. Niech ta przewrotna metafora będzie najlepszą rekomendacją, więc bierzcie i czytajcie, a kto może niech pakuje plecak i wyjeżdża, być może w podróż życia.

>>kliknij<< po więcej

37 thoughts to “Made in China Michał Cessanis”

 1. Żałuję, że nie mam ostatnio czasu na czytanie książek. Ta wydaje się interesująca 🙂

 2. Z pewnością wyprawa do Chin mogłaby być wyprawą życia, ale póki co raczej taka podróż mi nie „grozi” 😉 Zostaje czytanie. Książka którą polecasz wygląda ciekawie.

 3. Hmm 🙂 Nie wiemy czy by nam się spodobała, ale żeby to ocenić musimy ją przeczytać!

 4. Około dzięki. Wiecznie szukam tego typu książek. Ostatnio natknęłam się na książkę Japończyka zakochanego w Polsce

 5. Chciałabym kiedyś zobaczyć na własne oczy! Marzenie!
  Btw książka prezentuję się ciekawie. 🙂

 6. Ostatnio z klimatycznych o Chinach przeczytałam „Chiny od góry do dołu” Pindrala. Takie prawie jak strumień świadomości :D, ale bardzo obrazowe. „Made in China” dzisiaj zaczęłam czytać :). Potem zrobię sobie przerwę, bo to już czwarta książka o Chinach w moim mini-maratonie :D.

  1. Wow! Super! Koniecznie muszę poszukać tej, o której wspominasz. Mąż będzie zachwycony taką lekturą.

   1. No i skończyłam :). Recenzja mi wyszła chyba na dwie strony :D. Ogólnie, dobra książka. Przy zakupie bałam się trochę, że to będzie taka „piękna wydmuszka”, ale zdecydowanie dużo treści się w środku zmieściło :). I ciekawie wszystko ujęte, też z wielu perspektyw. Solidna pozycja :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.