Faro ze słonecznej zatoki wydawnictwo Alegoria

Weronika Kurosz

Faro ze słonecznej zatoki

wydawnictwo Alegoria

Weronika Kurosz
Faro ze słonecznej zatoki wyd. Alegoria

Faro ze słonecznej zatoki to druga książka, którą mamy przyjemność czytać z wydawnictwa Alegoria. Ostatnio pisaliśmy o świetnej pozycji pt.: „Zamieszanie na Sawannie, czyli dlaczego zwierz dziki łyka batoniki, a dziś książka o flamingach i ich perypetiach do złudzenia przypominających codzienne kłopoty człowieka.

Historia rozpoczyna się od krótkiej charakterystyki bohaterów. Dzięki temu wiemy kim jest Faro, Pan Belton, Pepe czy urubu, czyli okropnie posępne ptaszyska. Fantastyczne ilustracje Aleksandry Jamrożkiewicz dopełniają nasz obraz bohaterów. Niby każdy flaming jest taki sam, a jednak każdy z nich się od siebie różni. Jeden nosi kapelusz, inny ma okulary, czy też wałki na włosach(!). Temat jest niezwykle ważny. Różnice, od których zaczyna się opowieść jest jednym z głównych przesłań opowieści. Różnice są tym, co stanowi o naszej wartości – różnimy się, bo nie ma dwóch identycznych osobników na świecie.

wydawnictwo Alegoria
Faro ze słonecznej zatoki
Weronika Kurosz

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że flamingi wiodą bardzo szczęśliwe życie na swojej bajecznie pięknej wyspie:

Aby tam dotrzeć , musielibyście przepłynąć statkiem słony ocean albo polecieć samolotem(…) Właśnie tam wpływają morskie dzikie fale, aby odpocząć po długiej podróży(…)zmieniają się w błękitną i spokojną taflę. Aż trudno w to uwierzyć, że to ta sama woda.

Gdy poznajemy te kolorowe ptaki bliżej zauważamy, że każdy z nich ma swoje przywary i najczęściej widzi tylko czubek swojego dzioba. Faro, mały ciekawski flaming o dobrym sercu martwi się kolorem swoich piór, a do tego intryguje go jeszcze dlaczego jeden z najstarszych flamingów w stadzie jest biały. Za wszelką cenę pragnie dowiedzieć się dlaczego tak jest. Przez kolejne rozdziały przeżywamy wraz z nim przygody i dowiadujemy się kolejnych ciekawostek. Fabuła płynie lekko i szybko, akcja jest dynamiczna i nie ma czasu na nudę. Przychodzi dzień próby. Nagle na wyspie zaczyna dziać się coś złego. Nagle okazuje się, że te samolubne ptaki muszą się zjednoczyć, że tylko działając razem mogą pokonać niebezpieczeństwo i dać sobie szansę na powrót do bezpiecznego i szczęśliwego życia.

 

Faro ze słonecznej zatoki Weronika Kurosz
Faro ze słonecznej zatoki Weronika Kurosz

Książka uczy jak ważne są wartości, więzi pomiędzy bliskimi i pokazuje jaką moc możemy mieć gdy działamy wspólnie, a nie w pojedynkę – samolubnie. Na prostych przykładach autorka tłumaczy kilka istotnych spraw. Co ważne po lekturze nie czujemy się przytłoczeni i zmęczeni powagą poruszanych tematów, nie. Książka bawi, jest rozrywką, ale też uczy. Jest to ten rodzaj literatury, który czytamy z dzieckiem szybko, strona za stroną, a po lekturze rozmawiamy. Dyskutujemy o przygodach flamingów, o tym co ich spotkało i wspólnie wyciągamy wnioski. Myślę, że dosyć szybko dzieciaki zorientują się jak łatwo odnieść sytuacje z książki na nasze codzienne życie.

Faro ze słonecznej zatoki
Faro ze słonecznej zatoki wyd. Alegoria

Zapraszam do lektury!

25 thoughts to “Faro ze słonecznej zatoki wydawnictwo Alegoria”

  1. Ciekawa propozycja dla dzieci 🙂 Bardzo podobają mi się ilustracje w tej książce, niezwykle kolorowe i oryginalne 🙂

  2. Uwielbiam książki z ładnymi ilustracjami, opowiadające ciekawe historie i niosące jakieś mądre przesłanie dla małego czytelnika. Świetna propozycja, mojej córce z pewnością by się spodobała, zwłaszcza, że jest o zwierzakach, a u nas od kilku miesięcy mamy wielki booom dotyczący wszystkiego co z nimi związane 🙂

    1. U nas właśnie wszystko, co jest związane ze zwierzątkami to jest brane w ciemno…Tomek uwielbia 😉

  3. Książeczka wygląda bardzo ładnie. Ilustracje są dość nietypowe, dzięki czemu książeczka jeszcze bardziej intryguje 🙂

  4. Tego typu książeczek w domu mamy multum! Każda inna i każda wciągająca za dziecka bardzo je lubialyśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.