Gra rodzinna Kucharz

Gra Rodzinna

Kucharz

Zielona Sowa

Kucharz gra
Kucharz Zielona Sowa

Nowa gra z serii: Zawody to strzał w 10. Opakowanie, wykonanie, zamysł oraz walory edukacyjne ukryte pod dobrą zabawą – tak w wielkim skrócie można opisać grę wydawnictwa Zielona Sowa. Tomek nie jest smakoszem, je kilka wybranych swoich ulubionych dań i żadnymi sposobami nie można go przekonać do nowych smaków, ale bardzo lubi pomagać mi w kuchni. Mieszanie, krojenie, obserwowanie bardzo mu się podoba, więc gra od pierwszego spojrzenia spotkała się z wielkim entuzjazmem.

Zgrabne opakowanie kryje w sobie trzy możliwości rozgrywki i całą masę inspiracji kulinarnych, ale zacznijmy od początku…

Elementy gry „Kucharz”:

⇒60 żetonów;

⇒dwustronna plansza;

⇒20 kart przepisów;

⇒5 kart zaginionych składników;

⇒kostka;

⇒4 pionki.

Autorka, pani Katarzyna Szumska przygotowała trzy warianty gry: kuchenny wyścig, tajemniczy przepis oraz gra w pamięć.

Zamysł jest prosty. Bawimy się w kucharzy, wielkich szefów kuchni. W każdy z wariantów może grać od 2 – 4 graczy, a rozgrywka trwa mniej więcej około 25 minut. Naszą ulubioną rozgrywką zdecydowanie jest „Kuchenny wyścig”.

„Kuchenny wyścig”

– celem gry jest zebranie wszystkich żetonów produktów wymienionych na wylosowanych kartach przepisów. Do gry potrzebujemy planszę, karty przepisów i żetony rozdzielone zgodnie z ich kategorią. Grę  rozpoczyna najmłodszy z graczy i przesuwa swój pionek o tyle pól, ile oczek wypadło na kostce. Kolor pola, na którym stanął pionek oznacza grupę produktów, z których możemy dobrać brakujący produkt. Gra kończy się gdy pierwszy z graczy skompletuje wszystkie składniki ze swoich kart przepisów.

gra planszowa
Kucharz wydawnictwo Zielona Sowa
„Tajemniczy przepis”

Drga proponowana rozgrywka to typowa gra planszowa, która polega na jak najszybszym przejściu trasy i dotarciu do mety. Po drodze czeka na nas wiele pułapek i zadań do wykonania. Gra jest szybka i dynamiczna. Pól szczególnych jest 18, więc emocji nie brakuje. Jednak u nas ta opcja się jeszcze nie sprawdza, Tomek zbyt emocjonalnie podchodzi do „wyścigów”.

gra planszowa
„Kucharz” – gra planszowa wydawnictwo Zielona Sowa
„Gra w pamięć”

By podtrzymywać doskonałą pamięć należy ją trenować, a nic innego tak dobrze nie wpływa jak gra w memo. Gracze poszukują zaginionych składników, każdy odkrywa po jednym żetonie w rundzie. Kto pierwszy zbierze wszystkie zaginione składniki ze swojej listy ten wygrywa.

Podsumowując…

Gra Kucharz  jest bardzo fajnie wykonana, żetony są z twardszej, lakierowanej tektury. Składana plansza jest świetnym punktem wyjścia do rozmów na temat zakupów, jedzenia i potraw. U nas, zanim zaczęliśmy grać musieliśmy najpierw przeczytać wszystkie przepisy oraz ich składniki. Tomek był bardzo zainteresowany choć niestety nie wzbudziło to w nim chęci spróbowania nowych smaków 😉

Kucharz ma spory walor edukacyjny. W naturalny sposób dziecko poznaje i utrwala sobie podstawowe grupy składników(nabiał to mleko, jaja, ser itd, warzywa to marchewki, ziemniaki itd). Dla młodszych może to być nowością, natomiast dla nieco starszych  dzieci może to być świetną powtórką. Dzieciaki poznają przepisy, może to być wstęp kulinarnej przygody, która ma szanse trwać całe życie – zwłaszcza w obecnych czasach gdy gotowanie i gotowanie dzieci jest na topie.

Zapraszamy po więcej recenzji gier planszowych >>klik<<

15 thoughts to “Gra rodzinna Kucharz”

  1. Gra jest bardzo fajna! 🙂 My od zawsze lubiłyśmy planszówki i do teraz to się nie zmieniło! <3

    1. To jest chyba najlepszą zaletą planszówek. Gray z dzieckiem malutkim, potem z coraz większym i tworzy się taka fajna więź z dzieckiem i forma wspólnego spędzania czasu.

  2. Super pomysł dla niejadków, a dodatkowo ilustracje bardzo zachęcające 🙂 Nie wiedziałam, że Zielona Sowa ma też gry. Myślałam, że tylko książki, wiec dobrze, że tu trafiłam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.