Gry, które pobudzają zmysły Alexander

Wzory, kolory, memory (maxi)

Pamięć dźwiękowa

Alexander

Pamięć dźwiękowa, Wzory, kolory, memory
Gry dla zmysłów Alexander

Dziś dwie gry, które  stymulują zmysły i pobudzają mózg do prawidłowego działania. Bardzo istotne jest by z małym dzieckiem ćwiczyć zarówno prawą jak i lewą półkulę mózgu. Często kłopoty z mową u dzieci wynika z zaniedbania któregoś z obszarów, a czasami wystarczy tak „niewiele” by osiągnąć spektakularny sukces. Zapraszam!

Dwa niewielkie kwadratowe pudełka, które właściwie nie wyróżniają się niczym. Na ogromnej półce sklepowej pewnie nie zwróciłyby uwagi ani waszej, ani waszego dziecka – i to jest błąd często popełniany przez nas, rodziców gdyż dajemy się ponieść fali akurat modnej, kolorowej, grającej i jeszcze działającej z tabletem grze, która nic nie wnosi innego oprócz rozrywki. Wydawnictwo Alexander zaproponowało mega proste i mega pomocne w terapii gry. Dziecko bawi się, a równocześnie przeprowadza ćwiczenia jak w najlepszym gabinecie.

Pamięć dźwiękowa Alexander

Gra dla 2 – 3 graczy, rekomendowany wiek: 5 lat.

Zawartość pudełka:

⇒16 sztuk klocków;

⇒plansza;

⇒kostka kolorowa;

⇒instrukcja gry;

⇒notes.

Alexander
Memory dźwiekowe Alexander

Instrukcja proponuje nam trzy rodzaje rozgrywki. Memory dźwiękowe, czyli układamy klocki obok siebie i każdy z graczy podnosi dwa klocki, jeśli ich dźwięk się zgadza zdobywa punkty, a jeśli nie – traci jeden punkt. W drugiej opcji musimy użyć planszy, kostki oraz klocków. Klocki układamy na planszy, ścianką z kolorem do dołu, a następnie rzucamy kostką. Odkrywamy ten klocek, którego pole na jakim stoi zgadza się z wyrzuconym  kolorem na kostce. Gracz potrząsa nim i wtedy dobiera drugi klocek, taki, który jego zdaniem wyda z siebie taki sam dźwięk. Jako, że dwie pierwsze rozgrywki kształtują i ćwiczą pamięć dźwiękową, to trzecia propozycja oparta jest na wzroku. Nie nasłuchujemy dźwięków, a poszukujemy klocki, które będą miały ten sam kolor. Wygrywa, oczywiście ten, kto zdobędzie najwięcej punktów.

16 prostych, białych właściwie identycznych (różniących się jedynie kolorem jednej ścianki) sześcianów – wydaje się banalne i mało interesujące, bo co ciekawego może się wydarzyć? A no właśnie wiele! 8 par klocków i każdy ma zupełnie inny dźwięk. Gry rozpakowaliśmy grę po raz pierwszy ogromne zainteresowanie wzbudziła u Julianny. Ona od razu intuicyjnie zaczęła rytmicznie poruszać klockami, a te urządziły nam niezły koncert. Właśnie, jedna uwaga, klocki potrafią narobić sporo hałasu (!!!), ale za to ile radości wzbudza taka upadająca pełna dźwięków wieża…

Jest to gra, która wymaga koncentracji, uważnego słuchania, zapamiętywania i kojarzenia. Dla małego gracza identyfikacja, różnicowanie i zapamiętywanie dźwięków jest naprawdę sporym wyzwaniem. Gra rozwija wrażliwość słuchową oraz koordynację słuchowo – wzrokowo – ruchową. Zdecydowanie polecam zagrać dorosłym graczom, jak się okazuje wcale to nie jest takie proste jakby się mogło wydawać.

Wzory, kolory, memory(maxi) Alexander

Gra dla 2 – 4 graczy, rekomendowany wiek 5 lat.

Zawartość pudełka:

⇒plastikowe kształty – 48 sztuk;

⇒karty wzorów – 55 sztuk;

⇒podkłady – 4 sztuki.

Alexander
Wzory, kolory, memory (maxi) Alexander

Instrukcja proponuje nam dwa rodzaje rozgrywki, jednak prawda jest taka, że w tej układance tkwi olbrzymi potencjał. Możemy wykorzystać ją na bardzo wiele sposobów i dlatego ta gra jest moim faworytem.

Celem gry jest zebranie jak największej ilości kart, które otrzymamy za prawidłowe i najszybsze ułożenie żetonów wg wzoru pokazanego na karcie. Zadaniem graczy jest dokładne zapamiętanie wzoru i po zakryciu karty odtworzenie go na swojej planszy. Kto ułoży pierwszy prawidłowy wzór ten zdobywa punkty. Druga propozycja rozgrywki to gra na czas, który odlicza nam klepsydra. Musimy nawlec na linkę jak najszybciej żetony w liczbie, kolorze i kształcie przedstawionym na pokazanej karcie wzorów.

Alexander
Wzory, kolory, memory (maxi) Alexander

Stopień trudności sami sobie ustalamy. Z młodszymi dziećmi możemy zaczynać układanie od kart z wersją składającą się z dwóch elementów, by później stopniowo podnosić poprzeczkę do trzech/czterech, pięciu i w końcu sześciu elementów na karcie. Żetony są duże, mają zaokrąglone rogi, są idealnie gładkie i są absolutnie bezpieczne nawet dla rocznego dziecka, które może zaczynać zabawę od dotykania, oglądania i poznawania pierwszych kształtów. Właśnie(!), gra bardzo dobrze sprawi się w przypadku nauki kształtów i kolorów. Do układania sekwencji, odtwarzania kolejności czy nawlekania, dzięki dziurce znajdującej się po środku każdego kształtu.

gry dla zmysłów
Wzory, kolory, memory (maxi) Alexander

Wydawnictwo sugeruje, że jest to gra od 5 roku życia. Ja zdecydowanie uważam, że już z rocznym dzieckiem możemy się naprawdę świetnie pobawić elementami gry i zaznajamiać go z podstawami matematyki. Kształty możemy nazywać, układać z nich zbiory, liczyć, a nawet potraktować jako „puzzle” i wymyślać śmieszne obrazki. Zgrabne, poręczne pudełko, które z powodzeniem moglibyśmy zastąpić lnianym woreczkiem (zajmowałoby zdecydowanie mniej miejsca) i mamy zabawy na długi czas. Dziecko się nawet nie zorientuje gdy nauczy się wzorów, kolorów i złapie bakcyla do figur geometrycznych. A gdy pomyślicie, że dodatkowo rozwijamy małą motorykę oraz lewą półkulę mózgu to już zupełnie nie ma się nad czym zastanawiać – idealny prezent na dzień dziecka!

>>Kliknij<<a poznasz inne gry, które polecamy firmy Alexander.

24 thoughts to “Gry, które pobudzają zmysły Alexander”

  1. Mmay od Alexandra 2 inne gry i bardzo je lubimy. Tanie i ciekawe gry dla dzieciaków

  2. Widzę, że moje trzyletnie dziecko bez problemu by sobie poradziło. Chętnie przyjrzę się bliżej, zwłaszcza, że mamy kilka gier tej firmy i bardzo sobie polecamy 🙂

  3. Super, że dalej dużo osób decyduje się na tradycyjne gry i zabawki planszowe a nie online w komputerze 😀

  4. Super propozycje dla przedszkolaków! Mamy obie i obydwie również szczerze polecam 🙂

  5. Bardzo lubię gry od Alexander Toys bo sa mega wartościowe.W swoim planach mam kupno gry Wzory,Kolory, Memory ponieważ synek musi ćwiczyc motorykę malą.Pierwsza propozycja również bardzo mi się podoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.