Włącz DEMOkrację Robert Biedroń

Robert Biedroń

Włącz DEMOkrację

wydawnictwo Znak

wydawnictwo znak
Włącz DEMOkrację Robert Biedroń

W ostatnich dniach w nasze ręce trafiła bardzo ciekawa i inteligentna książka, której lektura jest bardzo pożytecznym doznaniem. Z dobrodziejstwa tegoż woluminu, powinny zdaje się skorzystać szerokie rzesze naszego społeczeństwa by nabrać pewnej ogłady, mądrości i świadomości obywatelskiej. Lektura w mojej ocenie ważna, a przy tym bardzo przystępna, skierowana do dzieci wieku szkolnego i młodzieży lecz broniąca się także wobec dorosłych odbiorców.

Tych kilka zdań wstępu brzmi może zbyt wydumanie i górnolotnie, i sam autor, Robert Biedroń żachnąłby się czytając taki wstęp do recenzji swojej książki pt. Włącz DEMOkrację. Niemniej jest to pozycja, powiedziałbym, obowiązkowa, z którą każdy powinien się zapoznać. Każdy troskający się o naszą wspólną przyszłość obywatel. Autor w ciekawy i przystępny sposób pisze o sprawach podstawowych, fundamentalnych założeniach jakie przyświecają podwalinom naszego państwa demokratycznego. I tak jak wykładnią tej książki są podstawy, najważniejsze zasady, które powinien znać i rozumieć świadomy obywatel, tak tytuł ten spokojnie mógłby stanowić podstawową lekturę szkolną z przedmiotu np. Wiedza o Społeczeństwie.

Włącz DEMOKRACJĘ Robert Biedroń
Włącz DEMOKRACJĘ Robert Biedroń

Biorąc pod uwagę otaczającą nas rzeczywistość tak się pewnie nie stanie. Tym bardziej zachęcam wszystkich by w własnym zakresie sięgnęli po ten tytuł. Dawno nie spotkałem tak inteligentnej i przystępnie napisanej książki, która jest jednocześnie interaktywną grą, w którą może zagrać nawet cała rodzina.

Włącz DEMOKRACJĘ Robert Biedroń
Włącz DEMOKRACJĘ Robert Biedroń

Rozgrywka prowadzi nas za rękę przez świat polityki, socjologii, filozofii i nauk społecznych. Wyjaśnia trudne pojęcia i idee państwa, umowy społecznej, zasad solidarności, ładu i anarchii. Dowiemy się czym jest państwo i kim jest obywatel, co to jest władza i jak kreuje ona otaczający nas świat i jak my obywatele możemy wpływać na kształt naszego państwa. Autor tłumaczy nam realia funkcjonowania organizmu państwa, jego wewnętrznej struktury oraz na gruncie międzynarodowym. Włącz DEMOkrację to prawdziwa piguła wiedzy, w najlepszym znaczeniu tego słowa, ponieważ jest równocześnie lekkostrawna. Podziwiam i zazdroszczę autorowi pomysłu na tą książkę i chylę czoła przed wykonaniem, precyzją języka i wyrażania myśli. Moja wcześniejsza myśl jakoby książka ta stanowiła lekturę czy podręcznik wynika z faktu, iż nie pamiętam ze swoich szkolnych czasów, by w ten sposób napisane tytuły funkcjonowały na rynku. Jednocześnie świadom jestem, iż lektura tej książeczki wyszłaby na zdrowie niejednemu dorosłemu. Nie oszukujmy się, wielu z nas wykazuję postawę roszczeniowego ignoranta, który niejednokrotnie sam nie wie lub nie rozumie tego o czym mowa w książce Roberta Biedronia.

Włącz DEMOKRACJĘ Robert Biedroń
Włącz DEMOKRACJĘ Robert Biedroń

Włącz DEMOkrację to książka dla trochę starszych dzieci, zbyt trudna i abstrakcyjna dla kilkuletniego dziecka, w międzyczasie jednak sam odnalazłem ogromną przyjemność i okazję do odświeżenia pewnych wiadomości oraz przemyślenia różnych spraw. A to chyba najważniejsze zadanie książek, zmuszać nas do myślenia, nawet wówczas, gdy lektura już skończona stoi na półce. Brawa dla autora, gdyż jest to tytuł potrzebny, który będzie stanowił świetną pomoc dydaktyczną dla rodziców, a może i nauczycieli, którzy zdecydują się po niego sięgnąć. Zdecydowanie warto.

Włącz DEMOKRACJĘ Robert Biedroń
Włącz DEMOKRACJĘ Robert Biedroń

3 thoughts to “Włącz DEMOkrację Robert Biedroń”

  1. Kiedyś musiałam się uczyć pojęć, definicji z podręczników, które były nudne i trudne do zapamiętania, a teraz są fajne książki, ciekawe i kolorowe, takie jak ta, które umilają naukę.

    1. Wiesz, ta książka zupełnie nie przypomina podręcznika (najczęściej nudnego), a ma taki ogrom wiedzy, że szok. Czyta się ją jak przygodówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.