Alegoria i książki, które warto przeczytać

Org i Mamutek. Spotkanie

Czarno – białe urodziny

wydawnictwo Alegoria

Alegoria
„Org i Mamutek. Spotkanie” „Czarno – białe urodziny” wydawnictwo Alegoria

Od pewnego czasu zaznajamiamy się z wydawnictwem Alegoria. Pisałam już o rewelacyjnej książce pt. „Zamieszanie na sawannie, czyli dlaczego zwierz dziki łyka batoniki” oraz o „Faro ze słonecznej zatoki„. Dziś przyszła pora na „Czarno – białe urodziny” oraz na „Org i Mamutek. Spotkanie”, czyli kolejne świetne pozycje, które z nieskrywaną przyjemnością podczytujemy sobie w wolnym czasie.

„Org i Mamutek. Spotkanie” Jurek Zielonka

Wierszowana, 36 stronicowa historia o prehistorycznej krainie to zdecydowanie bajka, która poruszyła chłopców. Głównym bohaterem jest Org – olbrzymi, prehistoryczny, całkiem groźnie wyglądający przodek człowieka. Wyrusza na łowy, bo:

„Nie wiem, co za licho w moim brzuchu siedzi.

Wiem tylko, że zjeść coś muszę, by nie opaść z sił,

Inaczej za miesiąc nie będę już żył”

Alegoria
„Org i mamutek. Spotkanie” wydawnictwo Alegoria

Jak powiedział tak zrobił. Ubrał się w skóry, brodę przeczesał i wyruszył na sprawdzenie pułapek. Nie zważając na dzikie zwierzęta brnął przez śnieg, aż nagle zauważył coś włochatego, co przywiodło mu na myśl pyszny posiłek gdy nagle malutki Mamutek odezwał się łzawym głosikiem by go oszczędził, bo mama będzie za nim płakać.  To wyznanie wzbudziło w olbrzymie smutne wspomnienia. I jego kilka lat temu spotkała przykra sytuacja gdy to groźny zwierz zjadł jego żonę i córeczkę. Ta sytuacja sprawia, że Org podejmuje bardzo poważną decyzję:

„Nie mogę” jęknął – „Niechaj z głodu szczęznę!

Lecz od dziś już mięsa do ust nie wezmę”

Alegoria
„Org i mamutek. Spotkanie” wydawnictwo Alegoria

Malutki Mamutek dzięki pomocy nowego przyjaciela odnalazł mamę i szczęśliwy wrócił do mamuciej rodziny, a Org przepełniony radością z dobrego uczynku wrócił do swojej jaskini nieopodal lodowca z wrażenia nie odczuwając nawet głodu.

Jaki morał z tej historii? Można stwierdzić, że jest to z jednej strony mała promocja wegetarianizmu, jest to promocja empatii i dobrych uczynków. Jest to opowieść o tym jak należy traktować mniejszych i słabszych. Org daje nam naukę, że dzięki dobrym uczynkom możemy poczuć się lepiej.

Książeczka jest pięknie wydana. Jest bardzo dopracowana. W twardej oprawie. Oprócz ilustracji Beaty Kuleszy – Damaziak wewnątrz bajki należy zwrócić uwagę na wklejki, które nie są pustymi stronami, a są świetnie zagospodarowane. Przednia wklejka to mapa trasy jaką Org przebył by zdobyć pożywienie, a tylna to oś czasu od epoki kamienia łupanego poprzez starożytny Egipt, narodziny Chrystusa itd do czasów obecnych. Książka oprócz tekstu bajki zawiera wiele ciekawostek. Dziecko oglądając ilustracje dowie się czym różni się stalaktyt od stalagmitu, pozna prehistoryczne narzędzia, zwierzęta, a nawet zaznajomi się z roślinami, które Org od tego momentu postanawia wprowadzić do swojego jadłospisu.

Alegoria
„Org i Mamutek. Spotkanie” wydawnictwo Alegoria

Cieszymy się, że poznaliśmy tego sympatycznego Orga i z niecierpliwością czekamy na jego dalsze przygody, bo z tego co wiemy jest to pierwsza część i możemy spodziewać się kolejnych przygód z epoki lodowcowej.

„Czarno – białe urodziny” Kinga Grabowska – Bednarz

To pozycja, która pozostanie w Waszej biblioteczce dłużej niż standardowa historia. Dlaczego? Bo możecie czytać ją już z Maluszkiem, który preferuje tylko czarno – białe ilustracje, a w miarę dorastania będziecie odkrywać kolejne poziomy treści do odczytania.

Alegoria
„Czarno – białe urodziny” wydawnictwo Alegoria

Pingwiny urządzają urodziny, ale nie są to zwykłe urodziny! To urodziny czarno – białe! Zaproszeni goście muszą również spełniać powyższy warunek. Bawią się pingwiny, zebry, bocian, sroka, borsuk, panda i czarna puma.

„to przyjęcie jest

GRAFICZNE

bez połysku i bajerów

jak przystało na uznanych

w środowisku DIZAJNERÓW”

Nawet tort został przygotowany ze śmietany i czekolady. Kolorowe zwierzaki tęsknie spoglądają na przyjęcie i jedynie dzięki wrodzonej mądrości lwa dowiadują się, co zrobić by zmienić nastawienie pingwinów.

Alegoria
„Czarno – białe urodziny” wydawnictwo Alegoria

Książka jest kartonowa z zaokrąglonymi rogami. Bardzo bezpieczna dla najmłodszych. Z wiekiem dziecko może odkrywać coraz to nowsze przesłania płynące z tej jakże krótkiej historyjki. Na uwagę zasługują również ilustracje Agnieszki Czadernej. Gwarantują bardzo dużo fantastycznej zabawy!

Alegoria
„Czarno – białe urodziny” wydawnictwo Alegoria

18 thoughts to “Alegoria i książki, które warto przeczytać”

  1. Piękne wydanie.i do tego mądry morał – idealne książki dla.najmłodszych 🙂 koniecznie muszę się za nimi rozejrzeć dla mojej malej czytelniczki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.