Nowości w Zakamarkach

Nowości

Okropny rysunek!

Wszystkie psy Eli

Co mówi tata Alberta?

Wydawnictwo Zakamarki

Zakamarki
Nowości wydawnictwo Zakamarki

Trzy nowości od wydawnictwa Zakamarki spowodowały u nas niezłe zamieszanie. Przyczyniły się do ożywionych dyskusji, które się nie kończą oraz rozwiązały jeden poważny problem…Zobaczcie sami…

I. Wszystkie psy Eli Catarina Kruusval

wydawnictwo Zakamarki
Wszystkie psy Eli Cayarina Kruusval

Ta kilkustronicowa książka porusza bardzo ważny temat. Każde dziecko przechodzi fazę chęci posiadania zwierzątka. Jedne dzieci chcą rybki, inne kotki, a jeszcze inne psa – i to jest chyba najliczniejsza grupa. Ela, bohaterka naszej opowieści, również marzy o piesku.:

„Tato – mówi Ela – Chciałabym mieć psa!

Zobaczymy – odpowiada tata.”

wydawnictwo Zakamarki
Wszystkie psy Eli Catarina Kruusval

Książka ma prostą konstrukcję. Każda kolejna rozkładówka to nowy wizerunek psa, który wymyśla sobie dziewczynka. Każdy z nich posiada pewne charakterystyczne cechy. Hektor chrapie, Reks ciągle szczeka, a Figa jest bardzo długa i strasznie się wlecze. Nagle marzenie Eli zostaje spełnione, dziewczynka dostaje wymarzonego psa i to właściwie koniec historii.

Nie ma tutaj wyszukanych treści, długich opisów czy wiadomości encyklopedycznych na temat ras psów.  Jednak jest to dobry początek do rozmów jeśli dziecko zaczyna zgłaszać pierwsze prośby o czworonoga. Pokazuje prostą zasadę: żaden pies nie jest idealny, każdy pies wymaga uwagi, troski, miłości, opieki i zaangażowania. Decydując się na psa musimy pokochać go takim jakim jest, nie da się mieć psa idealnie takiego jak sobie wyobraziliśmy.

wydawnictwo Zakamarki
„Wszystkie psy Eli” Catarina Kruusval

Jest to ciepła i spokojna historia z przyjemnymi dla oka ilustracjami w stonowanych barwach. Bardzo dobrze nadaje się jako czytanka przed snem czy jako przerwa w szaleństwie na placu zabaw. Polecamy!

II. Co mówi tata Alberta? Ginila Bergström

Wydawnictwo Zakamarki
Co mówi tata Alberta? Gunilla Bergstrom

Zasady, reguły i „złote myśli taty” to temat przewodni najnowszej części z serii przygód sympatycznego przedszkolaka ze Szwecji.  Z Albertem znamy się już od dłuższego czasu i nasza znajomość rozwija się kwitnąco. Każda kolejna część nas bawi, uczy czegoś nowego, a często i trafia w punkt burzy emocjonalnej, którą dzieciaki przechodzą codziennie.  O Albercie pisaliśmy już >>tutaj<<.

Albert jest typowym 4-latkiem, który wszystko chce robić teraz, natychmiast i najlepiej równocześnie. Tata Alberta natomiast jest skarbnicą złotych myśli:

„Wszystko ma swój czas.”

„Po kolei! Nie łap kilku srok za ogon”

„Nie odkładaj na jutro tego, co masz zrobić dziś!”

Jednak przychodzi sobota i jest milion rzeczy do zrobienia: trzeba rozpakować zakupy, wynieść śmieci, zrobić pranie, a wtedy wszystkie złote rady odchodzą w zapomnienie. Niestety pośpiech nie sprzyja pracy i nagle wszystko się miesza.

Wydawnictwo Zakamarki
Co mówi tata Alberta? Gunilla Bergstrom

Rodzina śpieszy się ponieważ gdy wszystko będzie zrobione nadejdzie upragniony moment sobotniego relaksu. Praca się im pali w rękach. Jest, w końcu chłopiec może usiąść w swoim ulubionym kąciku do czytania, ale coś tu się dzieje. Na jego głowę coś kapie… Cóż,wychodzi na to, że zasada wszystko ma swoje miejsce jest niezwykle cenna, a garderoba na pewno nie jest odpowiednim miejscem na lody waniliowe.

Wydawnictwo Zakamarki
Co mówi tata Alberta? Gunilla Bergstrom

Ja uwielbiam zasady, jestem konsekwentna, a myśl,  że wszystko ma swoje miejsce i powinno się rzeczy odkładać na swoje miejsce jest przez mnie powtarzana miliony razy i oczekuję, że wszyscy dookoła będą jej przestrzegać. Jednak czy przestrzegamy wszystkich reguł i w każdej sytuacji? W gruncie rzeczy jest to trudne zadanie i nawet najlepszym zdarza się zapomnieć o swoich „złotych radach”, bo łatwiej o nich mówić niż je wdrożyć w życie. Natomiast z autorką panią Gunillą powinni przybić sobie „5” wszyscy rodzice, bo pokazała rodzicom najlepszą lekcję, czyli nawet jeśli popełniłeś jakieś błędy to i tak jesteś dobrym rodzicem, a o błędach warto z dziećmi rozmawiać.

III. Okropny rysunek Johanna Thydell

wydawnictwo Zakamarki
Okropny rysunek Johanna Thydell

Okropny rysunek porusza odwieczny problem rywalizacji pomiędzy rodzeństwem. Inka chciałaby rysować jak starszy brat, ale jest problem. Chłopak jest starszy o 3 lata. Potrafi pięknie rysować i jest niedoścignionym wzorem dla młodszej siostry. Inka z zazdrością próbuje dowiedzieć się co rysuje brat, jednak ten całą ręką zasłania swoją kartkę. Dodatkowo przeciwko dziewczynce sprzysięża się cały świat. Noga stołu znajduje się w nieodpowiednim miejscu, wazon z kwiatami, a nawet kot.

wydawnictwo Zakamarki
Okropny rysunek! Johanna Thydell

„Inka nie wie, co narysować.

Starszy brat zawsze wie, on bardzo ładnie rysuje.

Inka chciałaby rysować tak jak on.

A właściwie – jeszcze ładniej.”

W tej historii rządzą emocje: zazdrość, miłość, złość, podziw, zachwyt, uznanie…o tych wszystkich emocjach można rozmawiać w trakcje lektury. Dzieciaki pokazują, że nie zawsze wszystko się udaje, ale nawet wtedy może wyniknąć z tego coś dobrego. Ilustracje stworzone przez Emmę Adbäge świetnie oddają klimat bajki. Dziecięce twarze kilka razy dziennie przybierają różnokolorowe barwy z emocji. Znudzenie, złość, ciekawość są fantastycznie namalowane. Nie ma żadnych złudzeń co do emocji jakie rządzą akurat dziećmi.

Wydawnictwo Zakamarki
Okropny rysunek Johanna Thydell

U nas książka okazała się strzałem w 10. Rywalizacja, zazdrość i fascynacja starszym rodzeństwem jest na porządku dziennym. Wiele emocji przepracowujemy wraz z Inką i jej starszym bratem. Myślę, że każdemu, kto ma więcej niż jedno dziecko może okazać się bardzo pomocna w codziennym życiu.

18 thoughts to “Nowości w Zakamarkach”

  1. Mój synek uwielbia psy i inne zwierzaki, więc byłby zachwycony książką Wszystkie psy Eli 😉

  2. Świetne książeczki. Niby prosta fabuła, ale jednak zawsze przekazane są ważne treści. Uwielbiamy zwierzęta, mamy kota i zgadzam się, że nie da się mieć tego idealnego, nigdy nie wiadomo do końca jak będzie się zachowywać i trzeba to zaakceptować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.