Czego nie powiedziałam Małgorzata Garkowska

Małgorzata Garkowska

Czego nie powiedziałam

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Czego nie powiedziałam
Czego nie powiedziałam Małgorzata Garkowska

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Małgorzaty Garkowskiej. Czego nie powiedziałam oceniane jest jako najlepsza jej powieść, co bardzo dobrze wróży na przyszłość. Z prawdziwą przyjemnością przeczytałam tę historię i zacieram już ręce na kolejne!

Czego nie powiedziałam to niespiesznie płynąca opowieść o Emilii, dziewczynie, która szaleńczo zakochana w Robercie boryka się z bardzo złymi doświadczeniami z wczesnej młodości. Ona niepewna siebie, dziewczyna z bagażem doświadczeń, on przebojowy, zaradny i majętny mężczyzna. Wydawać by się mogło, że do szczęścia już niczego im nie może brakować. Jednak każde z nich ma swoje pragnienia. On nie zdając sobie sprawy z nieszczęścia, które spotkało jego Ukochaną za wszelką cenę chce spełnić swoje pragnienia – ona przepełniona strachem bojąca się wyznać mu prawdę.

„Z trudem, odrętwiała, podnoszę się z podłogi, gdzie leżałam skulona, przytłoczona wspomnieniami. Nie pamiętam, kiedy ponownie opadłam na ziemię. Po tylu latach uczucia są nadal tak żywe jak wtedy, tak samo rozpalają mi policzki żalem i kąsają żarłocznie, wyrywając wciąż ten sam krwawiący fragment serca.”

To książka, z którą się siada, czyta i czyta, aż doczyta się do końca. Jest to historia, która może przytrafić się każdemu z nas. Jest to książka, która skłania do refleksji. Zadaje nam pytanie na ile my jesteśmy szczerzy w naszych relacjach? Czy nigdy przez zatajenie prawdy czy niedopowiedzenie nie zniszczyliśmy swojej szansy na coś dobrego? Małgorzata Garkowska stworzyła powieść, w której mocno pogłębiona warstwa psychologiczna głównej bohaterki jest arcyciekawa. Nie jest to płytka historia: ona okłamała, on nie uwierzył, żyli długo i szczęśliwie…Nie, nie, nie… Emilia nie zachowuje się idealnie, popełnia błędy, które zostawiają poważne piętno w jej życiu, ale nie skreślamy jej jako człowieka. Jesteśmy z nią całym sercem i dopingujemy ją w myślach, by w końcu się jej udało. By wyszła ze swojej „strefy komfortu” i powiedziała prawdę.

„- A potem wydawało mi się, że już jest za późno – udaje mi się powiedzieć,

zanim porwie mnie kolejny atak płaczu.”

Ta historia uzmysławia nam też, jakie konsekwencje mają nasze zachowania we wczesnej młodości. Jak szaleńcza, młodzieńcza miłość może wpłynąć na nasze dorosłe życie. Porusza też ważny aspekt: mianowicie odpowiedzialności rodzica/opiekuna i jego decydowanie o życiu dziecka/podopiecznego. Gdy z troski możemy podjąć decyzję, która naszym zdaniem może być najwłaściwsza, a z biegiem czasu okazać się najgorszą z możliwych w oczach dziecka.

„-Uważałem, że tak będzie dla Ciebie lepiej – tłumaczy, a ja sykam zniecierpliwiona, bo ciągle słyszę to samo. – Ja wiem, jak to brzmi. Spróbuj mnie wysłuchać – prosi.”

Czego nie powiedziałam to opowieść, którą przeczytamy w kilka godzin, ale zostanie z nami na dłużej. Pozostawi w naszej głowie pytania, na które będziemy musieli sobie odpowiedzieć. Polecam tę lekturę i czekam z niecierpliwością na kolejne książki Małgorzaty Garkowskiej.

Cykl matka też czyta >>kliknij<<

16 thoughts to “Czego nie powiedziałam Małgorzata Garkowska”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.