Hipis Paulo Coelho

Paulo Coelho

Hipis

wydawnictwo Drzewo Babel

Paulo Coelho
Hipis Paulo Coelho

Twórczość Paulo Coelho zna chyba każdy, a jeśli ktoś nie czytał jego książek to na pewno o nich słyszał i wie o co chodzi. Na co dzień spotykamy się z wieloma cytatami pochodzącymi z jego powieści, czy też z cytatami stylizowanymi na Coelho. Najnowsza jego książka była dla mnie wielkim zaskoczeniem. Dawno temu gdy autor przeżywał największą popularność lubiłam go czytać i wtedy jego twórczość do mnie trafiała. Przeżywałam jego historie i analizowałam je bardzo chętnie. Gdy dotarła do mnie wiadomość, że będzie wydana kolejna książka czekałam z niecierpliwością. No i się doczekałam…

Hipis jest inną książką niż dotychczasowe. Jest to powieść najbardziej autobiograficzna. Czytając zagłębiamy się w myśli, cele i pragnienia młodego Paulo Coelho poszukującego wolności oraz samego siebie. Przez 246 stron podróżujemy wraz z innymi uczestnikami Magic Busem do Peru. Autor jest długowłosym, zbuntowanym młodym człowiekiem, który marzy by zostać pisarzem. Szuka wolności i sensu życia. W Amsterdamie poznaje Holenderkę, Karlę, która zaprasza go do wspólnej podróży. To ona namawia go na podróż życia, która ma pomóc odnaleźć im spokój ducha oraz przyczynić się do przemiany duchowej.

Jest to książka oddająca charakter lat ’70tych: życie Hipisów, ich filozofia, ich wyobcowanie w społeczeństwie, ale tez radość życia i pragnienie szeroko pojętej wolności słowa i czynu. Akcja książki płynie wolno. Cała książka to podróż. Jest to typowa powieść drogi, bohaterowie nie stoją w miejscu, ciągle są w podróży, a czytelnicy wraz z nimi. Wplecione zostały również wątki biograficzne niektórych postaci. Urzekła mnie historia Francuza, który w podróż swojego życia udał się wraz z córką. Paulo Coelho nie pominął tematów związanych z sytuacją polityczną, wątków wojennych, ale też pokazał miłość i przywiązanie do drugiej osoby.

Książka nie przytłacza opisami i rozważaniami filozoficznymi. Jest to zgrabna lektura, którą czyta się dosyć płynnie, nie nuży, ale też nie porywa do utraty tchu. Nie będzie podobała się każdemu, jednak każdy kto czytał wcześniejsze książki autora powinien zapoznać się z książką. Na pewno rzuci nowe światło na postać Paulo Coelho i późniejsze utwory nabiorą nowego znaczenia.

Cykl Matka też czyta >>klik<<

17 thoughts to “Hipis Paulo Coelho”

    1. Ja uważam, że jest w dużej mierze zupełnie inna. Musisz koniecznie przeczytać i podzielić się swoją opinią.

  1. Szczerze to nazwisko znam, cytaty faktycznie pojawiają się niejednokrotnie w różnych kalendarzach itp. ale książki żadnej nie czytałam.. Muszę to zmienić i coś sobie wybrać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.