Zgadnij i skojarz Alexander

Gra logopedyczna

Zgadnij i skojarz

Wydawnictwo Alexander

gra logopedyczna
Zgadnij i skojarz Alexander

Każde dziecko lubi zagadki! Zabawa w zagadki to najłatwiejsza dla rodzica i najprzyjemniejsza forma zabawy dla każdego dziecka. W zgadywanki można się bawić wszędzie, nic nas nie ogranicza…oprócz wyobraźni. Wydawnictwo Alexander oferuje nam 55 gotowych zagadek! I to zagadek przygotowanych tak by dziecko przy okazji zabawy ćwiczyło wymowę!

Zgadnij i skojarz – gra logopedyczna

Zawartość pudełka:

  • karty zagadki – 55szt.
  • tabliczki z obrazkami – 55 szt.
  • żetony 4 x 10szt.
  • instrukcja.

Wg producenta gra przeznaczona jest dla dzieci od 8 roku życia. Jednak u nas sprawdza się już u niespełna 2-latki. Liczba graczy 2-4.

Zgadnij i skojarz to gra logopedyczna. Przygotowana tak, by dziecko nazywając obrazki ćwiczyło wymowę wyrazów, które sprawiają im trudność. W tej wersji gry możemy ćwiczyć z dzieckiem artykulację spółgłosek szeregu syczącego s-z-c-dz, ciszącego ś-ź-ć-dź oraz szumiącego sz-ż-cz-dż. Podczas takiej zabawy doskonalimy koncentrację, refleks, spostrzegawczość, pamięć i umiejętność czytania.

Autor gry proponuje dwie możliwości rozgrywki;

I. wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich żetonów. Tabliczki z obrazkami rozkładamy na stole w taki sposób by były dla wszystkich dobrze widoczne, natomiast karty z zagadkami kładziemy tekstem do dołu. Najmłodszy z graczy czyta tekst pierwszej zagadki, ta osoba, która zna odpowiedź wyszukuje odpowiedni obrazek, kładzie na nim swój kolor żetonu i wyraźnie wymawia prawidłową odpowiedź. Jeśli gracze nie potrafią czytać zagadki odczytuje osoba dorosła, która równocześnie sprawdza poprawność wymowy uczestników.

II. zagadki segregujemy wg kolorów ich rewersów (z podziałem na syczące – czerwone, ciszące – zielone, szumiące – niebieskie). Tabliczki z obrazkami rozkładamy na stole. Każdy z graczy po kolei czyta zagadkę, a reszta wyszukuje odpowiednią odpowiedź. Kto zrobi to najszybciej ten ma szansę na wygraną. W tej wersji rozgrywki dzieci odkrywają zagadki z konkretnego stosu. Skupiając się na wymowie jednego szeregu głosek. Wygrywa ten, kto najszybciej pozbędzie się wszystkich żetonów.

gra logopedyczna
Zgadnij i skojarz Alexander

Nasza interpretacja:

U nas gra wykorzystywana jest do zabawy z zdecydowanie młodszymi zawodnikami. Jako, że dwójka młodszych jest na etapie nauki mówienia, a 5,5 – letni Tomek doskonalenia swojej wymowy gra przydaje się nam znakomicie.

Jak się bawimy? (Tak, my się bawimy, nie uczymy! ) Ja czytam zagadki, a chłopcy wyszukują prawidłowe obrazki. Oboje starają się jak najwyraźniej wymówić wyrazy. Dla Leona jest to doskonały sposób na poszerzanie swojego słownictwa, a Tomek trenuje gdyż jeszcze nie wszystkie głoski brzmią idealnie. Najwięcej radości wyszukiwanie prawidłowych odpowiedzi sprawia Juliannie, która dzięki odpowiedniemu dopasowaniu poziomu trudności potrafi coraz lepiej kojarzyć prawidłową odpowiedź na zadaną zagadkę. Jej radość jest wtedy bezcenna!

Tomek w swoim przedszkolu poznaje metodę globalnego czytania. Karty z obrazkami świetnie się do tego nadają. Najpierw patrzy na obrazek, później odwraca kartonik przygląda się jak wygląda zapisane słowo i stopniowo zapamiętuje.

Bawimy się również w wyszukiwanie na czas. Ja mówię polecenie, np.: „pokaż mi obrazki, na których jest zwierzę” a oni wyszukują kartoniki, które pasują do opisu.

Natomiast ulubioną zabawą Tomka jest sytuacja gdy to on wymyśla zagadkę i ja muszę domyślić się o czym mówi. Te łamigłówki czasami potrafią być naprawdę trudne 😉

gra logopedyczna
Zgadnij i skojarz Alexander

Zdecydowanie polecam grę logopedyczną Zgadnij i skojarz. U na sprawdza się rewelacyjnie!

 

>>kliknij<< poznaj inne gry z wydawnictwa Alexander, o których pisaliśmy 😉

29 thoughts to “Zgadnij i skojarz Alexander”

  1. mamy kilka pozycji Alexandra w domu, często gramy, uczymy sie. ostatnio Literka do Literki. Waszej gry jeszcze nie widziałam muszę zakupić bo logopedyczne sa nam bardzo potrzebne

  2. Alexander jest mi znany tylko w niewielkim stopniu, córka miała tylko jakąś nawlekankę tej firmy. Teraz musimy poczekać na lepsze czasy w kwestii zainteresowania tego typu zabawami. Nie mniej jednak gra opisana ciekawie 🙂

    1. Może nie trafiliście na temat, który by ją zainteresował. Zawsze warto próbować.

  3. Nie znamy się na grach, ale ta wydaje się super. Szczególnie dla naszego kuzyna, który dopiero się rozwija i uczy w przedszkolu jako 4 latek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.