Zwierzęta, które zniknęły Nikola Kucharska

Nikola Kucharska

Zwierzęta, które zniknęły

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Nasza Księgarnia
Zwierzęta, które zniknęły Nikola Kucharska wyd. Nasza Księgarnia

Dziś recenzja książki Nikolii Kucharskiej, znanej i cenionej autorki książek dla dzieci (i nie tylko dla nich!), ilustratorki, grafika, projektantki. Książka ta jest bardzo mądra, zmuszająca do refleksji i poruszająca. Przede wszystkim jest dla myślącego człowieka, tego małego jak i dużego. Zwierzęta, które zniknęły to pięknie ilustrowana, okraszona wspaniałymi rysunkami autorki, książka dla naszych pociech. Mali pasjonaci spragnieni wiedzy o świecie odnajdą tu wiele ciekawych informacji, i to takich, których próżno szukać w i wielu innych tytułach.

Jakie zwierzęta stąpały po świecie przed nami?

Nikola Kucharska
Ewolucja kręgowców lądowych

Z założenia Nikola Kucharska opowiada nam o świecie minionych epok, a faunie, która wyginęła miliony lat temu, acz nie tylko. Robi to jednak całkiem poważnie tzn. wszyscy mali paleontolodzy odnajdą tu swoje ukochane dinozaury, ale nie tylko. To nie lekcja, którą odbębnimy byle jak. Pytanie brzmi: jakie zwierzęta stąpały po świecie przed nimi? Ręka do góry, kto z nas rodziców pamięta ze szkoły, jak wyglądał świat zwierząt przed wielkimi gadami. Dlatego od pierwszych stron poznajemy uproszczony schemat ewolucji kręgowców lądowych, pierwsze płazy, gady, gady ssakokształtne, prześledzimy kolejne epoki królowania dinozaurów. Pochylimy się nad założeniami nauki jaką jest paleontologia i poznamy kilku znakomitych przedstawicieli tej profesji. Obejrzymy kopalną mapę świata i mapę, która wskaże nam muzea, które posiadają najpiękniejsze zbiory i eksponaty w dziedzinie paleontologii. W końcu poznamy teorię wymierania dinozaurów, i przyjrzymy się czasom bardziej współczesnym, epoce megafauny, epoce lodowcowej.

Nikola Kucharska
Zwierzęta, które zniknęły Nikola Kucharska wyd, Nasza Księgarnia

Jak przystało na książkę dla dzieci, na każdej stronie czekają na nas piękne ilustracje pełne wspaniałych zwierząt narysowanych charakterystycznym dla autorki stylem. Natomiast informacje i ciekawostki, które odnajdziemy są podane w sposób przystępny i zrozumiały dla młodszych czytelników. Co nie znaczy, że są one płytkie i mało wartościowe. Autorka nie sili się na encyklopedyczne opisy, mimo to poznajemy wiele interesujących, a często intrygujących zagadnień. Idę o zakład, że dla większości rodziców, podobnie jak dla naszych pociech, będzie to skarbnica wiedzy, którą sami będziemy odkrywać pierwszy raz.

Zwierzęta, które zniknęły…

Nasza Księgarnia
Zwierzęta, które zniknęły Nikola Kucharska wyd. Nasza Księgarnia

Mniej więcej od połowy książki autorka skupia się bardziej szczegółowo na opisach prehistorycznych stworzeń, które zniknęły z naszego świata. O ile pierwsze z przykładów, jak tygrys szablozębny, który szacunkowo wymarł około 10 tys. lat temu wydają się całkowicie abstrakcyjne, to już za moment poznajemy plejadę stworzeń, które wyginęły całkiem niedawno. I tak np. olbrzymi ptak Moa to rok 1445. Tur, mimo ustanowienia nad nim opieki przez królów polskich wyginał w 1627 roku. Liczne podgatunki tygrysów, wilków, czy setki gatunków ptaków bezpowrotnie przepadło w ostatnich stuleciach. Bardzo smutna i jednocześnie najbardziej poruszająca i obrazowa jest historia Gołębia Wędrownego, prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionego ptaka na Ziemi, którego ostatni przedstawiciel zmarł w niewoli w 1914 roku. Autorka przytacza w tym miejscu taką ciekawostkę:

„w 1866 roku w Ontario widziano na niebie stado gołębi wędrownych, które zajęło obszar o długości 480 km i szerokości 1,5 km. Jego przelot trwał 14 godzin”.

To poruszający i przerażający przykład, który może szokować, jeśli pomyśleć o tym, że tych stworzeń już nie ma. Nie ma dzięki człowiekowi. Z pewnością celem autorki nie jest pogrążanie czytelników w rozpaczy. Zwierzęta, które zniknęły to książka, która bezpośrednio nie ocenia, nie stawia wyroków, przedstawia w formie ciekawostki, poprzez podanie stanu faktycznego, konkretne informacje i przykłady, ale jednocześnie pokazuje nam dobitnie jak niszczycielską siłą na Ziemi jest człowiek i jego działania wobec świata natury. Do czego prowadzi rabunkowa gospodarka i bezmyślne niszczenie przyrody. To bardzo inteligentna i dojrzała pozycja. Książka przemyślana, z której wiele wynieść powinny dzieci, ale także dorośli. To pozycja, która wraz z wiekiem dostarczy naszym dzieciom więcej informacji, ale wywoła także poważniejszą refleksje, i wszystkim niezależnie od wieku uświadomi powagę sytuacji. Ponieważ okazuje się, że nie wszystko potrafimy odtworzyć, nie wszystko można odbudować i przywrócić światu, a od nas wszystkich zależy jaki świat pozostawimy naszym dzieciom, gdy dorosną, a one z kolei następnym pokoleniom. To nie jest smutna książka, to piękna książka o bardzo ważnym przesłaniu. Dlatego serdecznie zachęcam wszystkich rodziców, by znalazła się w biblioteczkach naszych dzieci, była przedmiotem refleksji i dyskusji, nikt na tym nie straci, a wszyscy zyskamy.

Nikola Kucharska
Zwierzęta, które zniknęły Nikola Kucharska wyd. Nasza Księgarnia

 

 

19 thoughts to “Zwierzęta, które zniknęły Nikola Kucharska”

    1. Na pewno należy dobór informacji dostosować do dziecka indywidualnie. Są dzieci, które ją połkną w całości, a będą takie, które stwierdzą, że nuda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.