Grudzień idealnym miesiącem by zachęcić dziecko do czytania.

Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

3 pierwsze kroki, które dzielą Cię od sukcesu.

Media Service Zawada

Książeczki Bajeczki Media Service Zawada
Książeczki Bajeczki Media Service Zawada

Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania? Jak sprawić by nasz rozbrykany Maluch usiadł na moment i posłuchał choć kilku zdań bajki? Wydaje Ci się, że już nic go nie zainteresuje? Podsuwasz miliony pięknych, ambitnych opowieści, a tu nic? Dziś napiszę o trzech pierwszych krokach, które raz za razem sprawią, że dziecko się zainteresuje, a z czasem samo będzie prosić o czas na czytanie.

Dzieci są różne. Jedne rodzą się cierpliwe, spokojne, a inne są wulkanami energii. Często słyszę, że: „bo moje dziecko to lubi wszystko co głośne, szybkie i nie usiądzie ani na moment żeby posłuchać gdy czytam”, albo „moja córka to tylko by siedziała i czytała, w nic innego się nie chce bawić”. Są to przykłady dwóch skrajności. Wiadomo, że jak we wszystkim ważny jest umiar. Jednak nawet największego przeciwnika książek można zachęcić i przekonać do sięgnięcia po książkę.

  • Zacznijmy od początku…

Pierwsze książeczki przeznaczone są już dla noworodków, w kolorze biało-czarnym, kontrastowe, wyraziste i odpowiednio skomponowane dla niezbyt poradnego wzroku młodego człowieka. Pokazujmy je dzidziusiom nawet jeśli wydaje nam się, że oni nic  z tego nie rozumieją. Warto zainwestować w książeczki sensoryczne, gdzie dziecko przez dotyk poznaje nowe faktury. Dla całkiem malutkich dzieciaczków idealne są książeczki gumowe, które można obgryzać, miętosić bez ryzyka potargania czy odgryzienia. W miarę wzrostu zainteresowania pokazujmy kartonówki, z małą ilością tekstu lub z pojedynczymi słowami, które dziecko może powtarzać, naśladować odgłosy – bawić się. Świetnym rozwiązaniem są książeczki z dużą ilością obrazków i nowymi słowami. Wtedy nie czytamy, a oswajamy dziecko z książką i rozmawiamy sobie o tym, co widzimy.

  • Książeczki kreatywne z ulubionymi bohaterami;

Książeczki Kreatywne
Książeczki Kreatywne Media Service Zawada

Kolejnym etapem może być zainteresowanie książeczkami kreatywnymi. Najczęściej są to kolorowe wydania tematyczne – związane z jedną konkretną bajką, którą dziecko zna z telewizji. Jest to ciekawe połączenie krótkiej historii z naklejaniem naklejek (które kocha chyba każde dziecko 😉 ), wypełnianiem różnorakich zadań, kolorowaniem i malowaniem. Uzupełnianie takich książeczek rozwija motorykę małą, logiczne myślenie, kreatywność i rozwija wyobraźnię.

książeczki kreatywne
Książeczki Kreatywne Media Service Zawada
  • Książeczki bajeczki – czytanki 5-minutowe;

Świetnym rozwiązaniem jest zaproponowanie dziecku codziennej krótkiej lektury, w której głównym bohaterem jest ulubieniec z telewizji. Jeśli dziecko ogląda bajki zna Peppę, Psi Patrol czy Shimmer&Shine. Ja dziś proponuję książeczki z wydawnictwa Media Service Zawada, które wydaje świetne bajki dla najmłodszych, w których każdy znajdzie swojego ulubieńca. Nie chce czytać? Niech ogląda obrazki, opowiada, rozwija swoje słownictwo i z czasem poprosi o przeczytanie. Są to krótkie bajeczki, które sprawdzą się jako lektura przed snem czy moment na przytulenie i wyciszenie się po intensywnej zabawie.

Książeczki bajeczki
Książeczki Bajeczki Media Service Zawada

Co ważne, pamiętajcie, że dziecko nie musi siedzieć bez ruchu podczas lektury. Niech buduje z klocków, niech układa puzzle, a Ty możesz czytać. Wydaje Ci się, że nie skupia się na słuchaniu? Nic bardziej mylnego. Dziecko to sprytna maszyna i z czasem zauważycie jak jego uwaga coraz bardziej skupia się na czytanym tekście. Apetyt rośnie w miarę czytania…Przekonacie się!

 

18 thoughts to “Grudzień idealnym miesiącem by zachęcić dziecko do czytania.”

    1. Warto, warto…jak małe dzieci złapią bakcyla to już ich potem nic nie zatrzyma 😀

  1. Shimmer i Shine – tą bajkę uwielbia moja siostrzenica, więc myślę że by jej się spodobała ta książeczka, i była by szczęśliwa:) Trzeba dzieci od malego zarażać pasją czytania;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.