Sylaby do zabawy Alexander

Grajmy!

Sylaby do zabawy

Wydawnictwo Alexander

Sylaby do zabawy AlexanderSylaby do zabawy Alexander
Sylaby do zabawy Alexander

Z Tomkiem nadal siedzimy w temacie sylabowania, poznawania literek i pisania. Najbliższym naszym celem jest rozwinięcie nauki czytania tak by mógł sam sobie przeczytać pierwsze proste bajki. Nieodzownym pomocnikiem jest wydawnictwo Alexander i kolejna propozycja wspierająca te umiejętności gra, czyli Sylaby do zabawy. W końcu przez zabawę się człowiek najlepiej uczy. Ps. Możecie polecić mi jakieś ciekawe publikacje na temat rozwijania umiejętności matematycznych? Zupełnie ten obszar pominęliśmy ;-(

Zawartość pudełka:

 • 55 kart Biedronek;
 • 55 kart obrazkowych;
 • plansza;
 • 5 pionków;
 • kostka;
 • instrukcja.

Pomysł na grę bardzo mi się spodobał. Biedronki są uroczymi stworkami z czarnymi kropkami na grzbietach. Ilość kropek symbolizuje ilość sylab. Podstawowa wersja gry to podział ilustracji pomiędzy uczestników takiej samej ilości kart, a następnie każdy z graczy odkrywa jedną katę z biedronką. Jeśli ma obrazek, który pasuje do biedronki odkłada te karty. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart.

Sylaby do zabawy Alexander
Sylaby do zabawy Alexander

Drugi wariant to rzucanie kostką, chodzenie po planszy i w zależności od pola, na którym się zatrzymacie dobieranie odpowiedniej karty. Jeśli mamy karty, które możemy ze sobą spasować odkładamy je na bok. Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart. Para = obrazek mający w swej nazwie tyle samo sylab, co biedronka kropek.

Sylaby do zabawy Alexander
Sylaby do zabawy Alexander

Na co wpływa gra Sylaby do zabawy?

 • kształci słuch fonemowy – analiza i synteza sylabowa wyrazów;
 • ćwiczy koordynację słuchowo – wzrokowo – ruchową;
 • koncentrację słuchową;
 • uczy przestrzegania zasad;
 • rozwija wyobraźnię.

Gra bardzo przypadła do gustu Tomkowi, zwłaszcza, że wykorzystujemy je również do głoskowania. Jeśli jest jakiś wyraz, z którym sobie nie radzi pomaga sobie napisem na karcie. Lubi też bardzo przepisywać wyrazy i do ćwiczeń związanych z pisaniem karty również nadają się znakomicie. Można je dokładnie przepisywać pismem drukowanym, ale można również przepisywać literkami pisanymi, co może być już o wiele trudniejszym zadaniem.

Tomek uwielbia wymyślanie przeróżnych historii, więc i w tej zabawie gra spisała się idealnie. Układamy potasowane karty z ilustracjami w stosik i każdy kolejno ciągnie po jednej karcie. Tworzymy historię na podstawie wylosowanych obrazków. Zasada jest jedna musi pojawić się wybrane słowo i całość opowieści musi być logiczna i łączyć się z pomysłem poprzednika. Spróbujcie! Jest to świetny trening dla naszej wyobraźni i kreatywności.

Sylaby do zabawy Alexander
Sylaby do zabawy Alexander

Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie wykorzystali tej gry również do zabawy z Maluchami. Jako, że nasze ćwiczenia logopedyczne są bardzo intensywne. Leoś chętnie po nie sięga i nazywa obrazki starając się bardzo wyraźnie wymawiać słowa. Julia natomiast bawi się troszkę inaczej, ja nazywam obrazek, a jej zadaniem jest wyszukać odpowiednią kartę.

Co taka zabawa daje młodszym dzieciakom?

 • Rozwija ich spostrzegawczość;
 • poszerza słownictwo;
 • rozwija koordynację ręka – oko;
 • jest treningiem koncentracji.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Więcej gier znajdziesz >>tutaj<<

14 thoughts to “Sylaby do zabawy Alexander”

 1. Bardzo ciekawa gra! I zasadniczo jeśli uczniowie nie będą zwracać uwagi na polskie podpisy do obrazków, to mogę ją wykorzystać również na moich lekcjach 😀 zapisuję na listę pomocy do kupienia 😉

 2. Oo 😀 Przydałoby nam się takie cudo. Ostatnio miałyśmy sprawdzian z dzielenia na sylaby XD W trzeciej klasie gimnazjum.

 3. fajna i mądra gra. Jestem pod wrażeniem tego jaki jest teraz wybór. Pamiętam swoje czasy dzieciństwa, generalnie do wyboru był chińczyk, bierki, warcaby, albo eurobiznes (dla ciut starszych) ;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.