Smart shopping Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej! Doktor Ania wyd. Burda

Doktor Ania

Smart shopping

Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej!

Wydawnictwo Burda Książki

Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej! wyd. Burda Książki
Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej! wyd. Burda Książki

Zdrowe odżywianie, bycie fit/wege, glutenfree to tylko niektóre z popularnych haseł, które kłują nas w oczy w każdym miejscu. Wszyscy jak mantrę powtarzają, że należy się zdrowo odżywiać, by zdrowo żyć. Należy uprawiać sport, biegać, nie jeść mięsa i obowiązkowo nie przyznawać się głośno, że zjadło się coś, co w sobie miało cukier. Czy nie popadamy znowu w jakąś paranoję? Moim zdaniem tak…ze skrajności w skrajność…wszystko co w sobie nie ma umiaru to tak naprawdę w pewnym momencie staje się szkodliwe. Jednak jest pewna książka, która porządkuje i tłumaczy podstawy. Ciekawi? Zapraszam!

Anna Makowska, w sieci znana jako Doktor Ania, która w niewybredny sposób przekazuje swoim obserwatorom podstawową wiedzę na temat produktów spożywczych znajdujących się w sklepie. Wyobrażam sobie, co czuje obsługa sklepu gdy widzi wchodzącą Doktor Anię uzbrojoną w telefon i robiącą zdjęcia „perełek” by później uświadomić swych nieświadomych followersów.

Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej! wyd. Burda Książki
Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej! wyd. Burda Książki

Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej!

To nie poradnik, to raczej przewodnik, który ma nam pomóc w dokonywaniu wyborów. Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza część to ogólne przemyślenia, natomiast w drugiej części zaczyna się rzeźnia. Każdy kolejny rozdział to inna grupa produktów spożywczych. Możemy przeczytać o warzywach i owocach, ziemniakach,  dżemach, kaszach, olejach, makaronach, jajach, rybie, mięsie, chlebie, produktach mlecznych, owsiankach i „mlekach roślinnych”. Nie mogło zabraknąć rozdziału również o cukrach oraz największa bomba, czyli ostateczna rozprawa z produktami dla dzieci, które nie od dziś wiemy są często większym „syfem” niż standardowy produkt. Książka kończy się krótkim podsumowaniem oraz spisem produktów, które chcąc wprowadzać zmiany w swoim jadłospisie powinniśmy mieć w swoich szafkach kuchennych.

Autorka już na pierwszej stronie informuje, że nie jest to książka o zdrowym odżywianiu. Sama określa ją jako opis jej podróży po sklepach spożywczych z garścią informacji „jak żyć”. To, co cenne w tej publikacji to fakt, że nie jest to straszenie teorią spiskową na temat trucia ludzi, a raczej trzeźwe spojrzenie na sytuację i wskazanie najważniejszych bolączek w składach podstawowych produktów, które codziennie każdy z nas w większości ma w rękach. Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej! zapada w pamięci. Nie da się tak łatwo o tym zapomnieć i lojalnie uprzedzam, że po lekturze tej książki już żadne zakupy nie będą takie same. Nawet jeśli nie do końca będziesz miała ochotę skorzystać z tych porad, to ręczę, że zaczniesz zwracać uwagę na pewne „szczegóły”.

Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej! wyd. Burda Książki
Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej! wyd. Burda Książki

Książka jest bardzo zachęcająco wydana, bez zbędnych ozdobników i rozpraszaczy. Właściwie to jest jak Doktor Ania -konkretnie i bez lukru. Zachęcam do obserwowania jej profilu na Instagramie, bo tam znajdziecie wiele ciekawostek, ale ostrzegam wczytanie się grozi zamianą czekolady na kiszone ogórki i kapustę!

Cykl Matka też czyta >>klik<<

18 thoughts to “Smart shopping Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej! Doktor Ania wyd. Burda”

  1. oo przydałoby mi się takie coś, chętnie bym poczytała, bo może bym się czegoś ciekawego dowiedziała i zmieniła nawyki żywieniowe. chociaż ostatnio i tak jest u mnie z tym lepiej.

  2. Sądzę że ta książka będzie dobrą opcją dla osób chcących pogłębić swoją wiedzę. Myślę że by mi się spodobała, i przy okazji zmieniła nastawienie dotyczące żywienia;)

  3. Oj tak, świadome zakupy to bardzo ważna rzecz. W dobie konsumpcjonizmu należy zatrzymać się i chwilę pomyśleć… Książka dobra na te czasy.

  4. Rewelacyjna książka! Każdy powinien się z nią zapoznać. To ile niektórzy wyrzucają jedzenia i ile się go marnuje jest przerażające.

    1. Tak, to nie jest książka, którą koniecznie trzeba czytać od deski do deski,al warto ją mieć i sobie czasami przeglądać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.