3 nowości w biblioteczce – wydawnictwo Alegoria

Słodka Bajka

Korkiem i pralką. Dziennik strażnika ładu Wszechświata

Skarpetkowy potwór

Wydawnictwo Alegoria

wydawnictwo Alegoria - 3 książki, które ostatnio czytamy
Wydawnictwo Alegoria

Wydawnictwo Alegoria wydaje bardzo ciekawe książki, które często różnią się pomysłem od innych. Dziś chciałabym pokrótce pokazać trzy bardzo różne książki dla dzieci. Każda z jakimś przesłaniem. Każda z nich zdecydowanie inna, wydana inaczej, z innym pomysłem i innym rodzajem ilustracji. Zdecydowanie wydawnictwo Alegoria myśli o czytelniku w każdym wieku. Zaczniemy od pozycji dla najstarszego czytelnika.

„Korkiem i pralką. Dziennik strażnika ładu Wszechświata” Magdalena Lewandowska

„Pilnowanie porządku wszechświata to najtrudniejsza praca ze wszystkich. Mój partner i najlepszy przyjaciel mówi, że jest gorsza od odrabiania pracy domowej.”

"Korkiem i pralką. Dziennik strażnika ładu Wszechświata"
„Korkiem i pralką. Dziennik strażnika ładu Wszechświata” wydawnictwo Alegoria

Nie jest to typowa książka. Jest to poradnik, zapis doświadczeń psa – strażnika ładu Wszechświata, pozycja naukowa i kolorowanka. Bohaterem jest pies, który oprowadzając czytelnika po mieszkaniu zdradza tajniki swojej misji. Każde pomieszczenie to nowe naukowe wytłumaczenie zjawisk, z którymi spotykamy się każdego dnia. Lektura tej książki może być wstępem do poznania trudnych pojęć takich jak: grawitacja, czarna dziura czy czasoprzestrzeń. Pies w przystępny sposób opisuje te zjawiska, podsumowując je dodatkowo w słowniczku, który znajduje się na końcu publikacji. Dzieciaki spotkają tu ufoludki, wiedźmy czy smoki, które również czasami potrafią zaplątać się w kuchni.

"Korkiem i pralką. Dziennik strażnika ładu Wszechświata"
„Korkiem i pralką. Dziennik strażnika ładu Wszechświata”

Gdy już przeczytacie książkę, oswoicie się z nowymi pojęciami możecie chwycić w dłoń kredki i najzwyczajniej dodać temu światu trochę koloru. Gdyż zgodnie z zamysłem autorek nie tylko mamy poznać teorię, ale także rozwijać kreatywność.

"Korkiem i pralką. Dziennik strażnika ładu Wszechświata"
„Korkiem i pralką. Dziennik strażnika ładu Wszechświata” Wydawnictwo Alegoria

„Skarpetkowy potwór” Dorota Schrammek

Skarpetkowy potwór to idealna lektura dla każdego przedszkolaka oraz ucznia klas pierwszych. Jest to zbiór opowiadań, które poruszają zwykłe, codzienne tematy, które dla dziecka mogą być bardzo istotne. Jest to 7 historii zilustrowanych przez Ewelinę Jaślan – Klisik zamkniętych w twardej oprawie.

"Skarpetkowy potwór" Dorota Schrammek wydawnictwo Alegoria
„Skarpetkowy potwór” Dorota Schrammek wydawnictwo Alegoria

Każde opowiadanie to inny problem. Już na początku dowiadujemy się „co stanowi problem”, później następuje opis możliwości rozwiązania kłopotu i na sam koniec autorka w bardzo prosty i dosadny wręcz sposób formułuje morał. Bohaterowie to dzieci, które mają swoje humory, złości, radości – każdy rodzic zna takie sytuacje. Nie są to wykreowane na siłę ambitne opowieści wychowawcze. Raczej są to kilkustronicowe opisy sytuacji, które czyhają na nas każdego dnia.

Tematy, które autorka porusza to m.in. skutki łakomstwa, kalectwo, dbałość o odpowiednie słownictwo, strach przed spaniem w swoim łóżku. Takie potraktowanie tematu rzuca na problem nowe światło, dziecko może to zinterpretować i zastosować w swoim życiu.  Jest to doskonały wstęp do dyskusji. Dla mnie strzałem w 10 jest potraktowanie dorosłych i dzieci na równi. Bajka „Najpiękniejsza pieśń” porusza bardzo ważny temat: zdenerwowanie mamy spowodowane brakiem posłuszeństwa dziecka i wspólne rozwiązanie sytuacji. Dla mnie to najbardziej wzruszające opowiadanie. Przypomina o tym, że rodzice również mają swoje uczucia, emocje, z  którymi też muszą sobie radzić.

Polecam Skarpetkowego potwora dla każdego kilkulatka, który ciekawy świata chce ciągle odkrywać otaczający go świat.

„Słodka bajka” Joanna Jagodzińska

Słodka bajka to książka dla każdego! Pięknie, apetycznie, kolorowo zilustrowana – chciałoby się ją zjeść – opowiada o tym, co by się stało gdybyśmy każdego dnia jedli tylko kilka rzeczy, które lubimy najbardziej. Co by było gdybyśmy jedli tylko słodkie rurki z kremem, torty i desery czekoladowe? Albo tylko i wyłącznie kiszone ogórki?

"Słodka bajka" Joanna Jagodzińska wyd. Alegoria
„Słodka bajka” Joanna Jagodzińska wyd. Alegoria

Jest to lektura dla niejadków, łakomczuchów oraz ich rodziców. Każdy wyciągnie z tej lektury swoje wnioski i dlatego ta książka powinna być przeczytana choć raz każdemu dziecku. Zwłaszcza w dobie niekończących się tematów na temat sposobów odżywiania się/wprowadzania dzieciom nowych smaków czy różnorakich diet eliminacyjnych.

"Słodka bajka" Joanna Jagodzińska wydawnictwo Alegoria
„Słodka bajka” Joanna Jagodzińska wydawnictwo Alegoria

Książka może przyczynić się do zachęcenia dzieci by próbowały nowych smaków. Jest to też historia o zaradnej, małej dziewczynce, która stawiła czoło stereotypowemu myśleniu. Wyruszyła w podróż w celu poszukiwania nowych smaków i ocaliła dwa królestwa.

„Żyli długo i szczęśliwie.

Słodko im było i słono.”

"Słodka bajka" Joanna Jagodzińska wydawnictwo Alegoria
„Słodka bajka” Joanna Jagodzińska wydawnictwo Alegoria

10 thoughts to “3 nowości w biblioteczce – wydawnictwo Alegoria”

  1. Każda z tych książek jest fantastyczna i unikatowa. Na pewno przyniesie wiele frajdy niejednemu małemu czytelnikowi. Moją uwagę szczególnie zwróciła ta pod karpatkowym potworze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *