Księżycowa kołysanka wyd. Książnica

Katarzyna Misiołek

Księżycowa kołysanka

Wydawnictwo Publicat

Księżycowa kołysanka" Katarzyna Misiołek wydawnictwo Książnica
„Księżycowa kołysanka” Katarzyna Misiołek wydawnictwo Książnica

Księżycowa kołysanka to książka z piękną okładką, która idealnie oddaje klimat opowieści, który staje się dla nas oczywisty dopiero po przeczytaniu historii. Jest to książka, przy której świetnie się bawiłam i spędziłam z nią fantastyczny czas. Katarzyna Misiołek to kolejna polska pisarka, którą wpisuję do kanonu moich ulubionych rodzimych autorek.

Katarzyna Misiołek to autorka pisząca również pod pseudonimem Daria Orlicz. Jest autorką powieści społeczno – obyczajowych oraz kryminałów z elementami thrillera psychologicznego. Styl, którym się posługuje przypadł mi do gustu i mam nadzieję, że szybko uda mi się nadrobić zaległości w jej twórczości.

Dom na wsi to spełnienie marzeń wielu osób mieszkających w mieście. Odskocznia od codzienności, miejsce do spędzania wakacji oraz wolnych weekendów. Miała to być oaza spokoju:

„Kiedy szłam przez pogrążony w ciemnościach pokój, wypaczona drewniana podłoga przeciągle zaskrzypiała pod moimi bosymi stopami iw starym domu nad jeziorem zapadła cisza.”

 

Agata i Adam oraz Basia i Bartek to dwa małżeństwa, które decydują się na wspólne kupno domku nad jeziorem. Ma to być miejsce, gdzie co roku będą spotykać się w czasie wakacji. Ma to być raj dla ich małych dzieci oraz chwila wytchnienia dla dorosłych. Domek po gruntownym remoncie zaczyna spełniać swoją funkcję. Rodziny spotykają się na letni wypoczynek, spierają się o drobnostki i poznają swoje zachowania na wylot. Stają się dla siebie transparentni. Mimo różnych wzlotów i upadków wydaje się, że nic i nikt nie jest w stanie zniszczyć obrazu wymarzonego miejsca na ziemi. A jednak życie potrafi zaskoczyć…

Autorka porusza w książce kilka bardzo ważnych spraw, które w życiu każdego człowieka spełniają istotne funkcje. Pokazuje relacje w małżeństwie, które nie zawsze są wzorcowe. Bez wstydu ukazuje powody konfliktów, które w perspektywie długofalowej mogą doprowadzić do rozpadu małżeństwa. Udowadnia, że sytuacje w naszym życiu są zawsze konsekwencją wcześniejszych wyborów. Fabuła książki potwierdza, że życie zamyka się w pewną całość i nic nie dzieje się bez przyczyny. Jednocześnie podczas lektury dostrzegamy, że nie jesteśmy w stanie ustrzec się przed pytaniem: „a co by było wtedy/gdyby/jeśli”.

„Dzień wstał słoneczny i bezchmurny; lazurowe niebo i leciutkie powiewy ciepłego letniego wiatru zupełnie nie współgrały z  koszmarem, który wydarzył się nocą nad wodą. Ale przecież natura nie zważa na to, co przytrafia się nam gdzieś po drodze (…).”

Katarzyna Misiołek opowiada historię przeklętego domu. Sugeruje czytelnikowi pewne konotacje, jednak zostawia temat otwarty. Każdy z osobna, samodzielnie może ocenić sytuację i dojść do wniosków czy się zgadza z zarysowaną tezą czy też nie.

Historia podzielona jest na „kiedyś” oraz „teraz”. Pozwala to czytelnikowi lepiej poznać bohaterów, zrozumieć ich decyzje oraz samemu uświadomić sobie swoje zachowania, które mogą doprowadzić do pewnych sytuacji.

„Nie wie, że rzeczywistość będzie inna, że życie po raz kolejny pokazało, że trudno cokolwiek planować.”

Nie jest to książka tylko i wyłącznie letnia, na wakacje, nie pozostawiająca nas bez niczego. Jest to raczej powieść z serii tych, które czyta się bardzo przyjemnie i szybko, jednocześnie skłaniająca nas do refleksji nad wyborami bohaterów oraz nad własnym życiem. Opowieść kończy się klamrą, która spina całość i zostawia nas z pytaniem otwartym obok, którego nie da się  przejść obojętnie. Czy za „złe” wybory spotka nas kiedyś kara? Czy nasze życie to zbiór przypadkowych okoliczności? Czy może jednak jesteśmy kowalami własnego losu…?

11 thoughts to “Księżycowa kołysanka wyd. Książnica”

  1. Czytałam, świetna książka, głębokie refleksje nad relacjami pomiędzy małżonkami, ale także przyjaciółmi – relacje czworga bohaterów dalekie są od idealnych. Wspaniały wątek kryminalny. Polecam.

  2. Czytałam „Księżycową kołysankę” i zdecydowanie będę polecać każdemu 🙂

    1. Tak, nie ocenia się, ale są okładki, które wyjątkowo przyciągają swoją urodą a do tego ta pociąga za sobą ciekawą treść.

  3. Całkiem ciekawie się to zapowiada, ale na ten czas nie będę miała okazji na to by ją przeczytać,ale zapiszę sobie w biblioteczce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.