Memo przestrzenne Epideixis

Owoce i warzywa

Memo przestrzenne

Wydawnictwo Epideixis

Memo przestrzenne owoce i warzywa wydawnictwo Epideixis
Memo przestrzenne owoce i warzywa wydawnictwo Epideixis

Kto z Was nie zna gry w Memory? Jest to jedna z najpopularniejszych gier dla najmłodszych. Wydawnictwo Epideixis stworzyło wzbogaconą wersję, czyli memo przestrzenne. Gra podczas, której wykorzystujemy nie tylko zmysł wzroku, ale również zmysł dotyku. Jest to gra, która daje ogromne możliwości terapeutyczne dla wielu grup wiekowych. A im dłużej się bawimy tym więcej pomysłów przychodzi  nam do głowy. Zaczynajmy!

Gra MEMO przestrzenne „Owoce i warzywa” składa się z:
  • 12 par drewnianych klocków w kształcie owoców i warzyw – jeden pomalowany w kolorze naturalnego drewna, a drugi pomalowany na 1 z 6 kolorów;
  • 12 klocków drewnianych z otworami o kształtach odpowiadających kształtom owoców i warzyw – domków;
  • 12 klocków w kształcie graniastosłupów o prostokątnej podstawie – daszki;
  • drewniane pudełko z wsuwaną pokrywką.

MEMO przestrzenne jest całkowicie wykonane z drewna oraz pomalowane farbami przyjaznymi dla środowiska. Wszystkie elementy są starannie wyszlifowane i wygładzone, ma delikatnie zaokrąglone brzegi, co sprawia, że są bezpieczne już dla najmłodszych pociech. Produkt ten charakteryzuje najwyższa dbałość o szczegóły oraz wytrzymałość.

Na pierwszy rzut oka produkt może wydawać się bardzo prosty i „nudny”. Cóż to za filozofia: odnaleźć taki sam kształt, wpasować do domku i koniec zabawy, ale właśnie w takich produktach tkwi siła i ogromne pokłady mocy, którą można wspaniale wykorzystać w terapii takiej codziennej domowej, jak i specjalistycznej dzieci oraz dorosłych.

W instrukcji dołączonej do pudełka autor zaproponował 6 typów zabaw:

1. Odnalezienie kształtu pasującego do domku;

2. Wskazywanie, w którym domku znajduje się jaki owoc lub warzywo, nazywanie go, analizowanie czego jeszcze brakuje;

3. Grupowanie kształtów, omawianie cech owoców i warzyw, utrwalanie wiadomości na temat owoców i warzyw;

4. układanie ciągów;

5. poprawianie wzorów – odnalezienie różnic i ułożenie drugiego ciągu zgodnie z wzorem z pierwszej linii;

6. klasyczne memo.

Memo przestrzenne owoce i warzywa wydawnictwo Epideixis
Memo przestrzenne owoce i warzywa wydawnictwo Epideixis

Dla małego dziecka, które dopiero rozwija swoje umiejętności związane z motoryką już samo pudełko jest niezwykłą pomocą. Zasuwanie i rozsuwanie wieczka jest bardzo angażującym i ciekawym zajęciem. W pierwszym odruchu moje dzieci od razu zaczęły budować z klocków, tworzyć wieże, dopasowywać kształty i rozmawiać o kolorach. Zaskakująco szybko zabawa stała się tak satysfakcjonująca, że moja obecność była zupełnie zbędna. Każde z trójki miało swój pomysł na wykorzystanie drewnianych elementów.

Tomek zaczął zadawać zagadki Leosiowi, motywował go do mówienia, opisywania podstawowych cech oraz nazywania poszczególnych owoców i warzyw. Natomiast Julianna obserwując ich zabawę również napędzana była do próby powtarzania i wskazywania prawidłowych odpowiedzi. Obserwowanie ich było niezwykłym doświadczeniem gdyż pokazywało jak małe dzieciaki są kreatywne i mądre w wymyślaniu sobie wariantów wspólnej zabawy.

Jedną z ulubionych zabaw u nas jest zabawa w kota w worku. Opisywane memo jest do tego wręcz stworzone. Idealnie nadaje się do rozpoznawania kształtów po omacku. Zmysł dotyku musi się wyostrzyć, dziecko musi się skoncentrować i cierpliwie krok po kroku odgadnąć, co wylosowało. Taka zabawa może być wykorzystywana w pracy z osobami niedowidzącymi lub niewidomymi!

Memo przestrzenne owoce i warzywa wydawnictwo Epideixis
Memo przestrzenne owoce i warzywa wydawnictwo Epideixis

Bardzo szybko memo zostało wykorzystywane również podczas zabaw plastycznych: jako szablony do odrysowywania czy wzory do lepienia kształtów z modeliny. Zwróćcie uwagę, że podczas każdej zabawy ćwiczymy rękę, motorykę, precyzję ruchów, koncentrację, analizowanie, logiczne myślenie, a nawet mówienie, opisywanie i nazywanie, wyostrzamy zmysł wzroku i dotyku.

Julianna również bez skrępowania znalazła zastosowanie nowej zabawki dla siebie. Gdy tylko zakończyła zabawy z chłopcami zagarnęła owoce i warzywa do swojej kuchni by przygotować  dania dla swoich lal. Jest to kolejny dowód na to, że jest to zabawka uniwersalna idealnie wpasowująca się w potrzeby różnych grup wiekowych.

Memo przestrzenne owoce i warzywa wydawnictwo Epideixis
Memo przestrzenne owoce i warzywa wydawnictwo Epideixis

W skład serii wchodzą „Owoce i warzywa”, „W świecie zwierząt” oraz „Pojazdy”. Memo przestrzenne zdobyło uznanie na rynku już w 2013 roku, gdy otrzymało tytuł „Zabawka Roku 2013” w kategorii zabawka ekologiczna oraz nagrodę główną w kategorii „Ekologia w życiu dziecka” XII edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku”.

Jeśli chcecie sprawić dziecku prezent i kupić zabawkę, która nie znudzi się po pierwszym odpakowaniu serdecznie polecam MEMO przestrzenne. Są to doskonale spożytkowane pieniądze, które oprócz walorów edukacyjnych poprawiać będzie również poczucie estetyki i świadomości w kwestii dbania o środowisko naturalne. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach warto uczyć dzieci od najmłodszych lat, że nie ilość światełek, dźwięków i plastiku świadczy o wartości przedmiotu. Pamiętajmy, że im „prostsza” w wykonaniu rzecz przekazana dziecku tym bardziej rozwijająca i dająca większe pole do popisu dla kreatywności Malucha.

Memo przestrzenne owoce i warzywa wydawnictwo Epideixis
Memo przestrzenne owoce i warzywa wydawnictwo Epideixis

12 thoughts to “Memo przestrzenne Epideixis”

  1. Takie zabawki są super, i z powodzeniem rozwijają u dziecka kreatywność oraz pobudzają wyobraźnię. Szkoda że moja jest już za duża na takie klocki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.