Ada Olbrycht
Ignacy idzie do przedszkola
Wyd. Mamania

Ignacy idzie do przedszkola
To nowość wydawnicza z wydawnictwa Mamania. Swoją premierę miała 19.września i jest to pierwsza część z serii Biblioteka przedszkolaka Montessori. Książka przeznaczona jest dla przedszkolnych debiutantów, a jej celem jest oswajanie z nową rzeczywistością jaką dla dziecka jest przedszkole.

Początek przedszkola jest jednym z trudniejszych etapów w życiu dziecka. Nagle opuszcza bezpieczną przystań jaką jest własny dom i wkracza do świata, który przeważnie sporo się różni od wcześniej ustalonego porządku. Dziecko musi odnaleźć się w grupie, zacząć nawiązywać kontakty i podporządkować się regułom, które panują w placówkach. Nie ma już w pobliżu mamy/babci czy taty, którzy zawsze przyjdą z pomocą. Natomiast jest Pani, która również zawsze udzieli pomocy i wesprze, ale jednak przedszkole dla Malucha to ogromna porcja praktycznej nauki samodzielności.

Ignacy niepewnie wkracza do przedszkola. Nawet wybrane samodzielnie kilka dni wcześniej żółte papcie w ulubionym kolorze tracą swój urok gdy widzi nowe miejsce. Z ciekawością, ale i ze strachem ogląda salę, na której dzieci bawią się i rozmawiają. Ignaś zauważa, że jest tu inaczej niż wszędzie, gdzie do tej pory był…i w łazience nie ma wanny! Krok po kroku oswaja się z nową rzeczywistością. Na razie jeszcze inne dzieci wzbudzają u niego przestrach, jednak zajęcia dzieciaków przyciągają uwagę. Szczególnie jeden chłopczyk wydaje się być interesujący, który zachęcająco do niego macha.
Mama Ignacego wchodzi na salę z chłopcem. Jeśli Maluch zechce się przytulić może od razu podejść do mamy. Ta bliskość daje mu poczucie bezpieczeństwa i dodaje otuchy. Stopniowo gdy chłopczyk będzie nabierał pewności siebie mama będzie się wycofywać, aż nadejdzie moment gdy mama wyjdzie od razu po zaprowadzeniu chłopca do sali.
Z problemem adaptacji spotyka się każdy rodzic, który decyduje się na pobyt dziecka w placówce. Jedne dzieci będą od pierwszego dnia z radością biegły do przedszkola, inne będą płakać podczas rozstania przez długi okres czasu. Przedszkola Montessori zapewnia dziecku możliwość adaptacji w towarzystwie rodzica. Jednak nie każde przedszkole taki „luksus” zapewnia.

Ta opowieść może dodać nowym przedszkolakom otuchy, wesprzeć w przeżywanych uczuciach oraz pokazać, że inne dziecko miało podobnie. Bardzo istotny jest finał historii. Mimo początkowego strachu przed przedszkolem Ignacy zaczyna czuć się dobrze w nowym towarzystwie, zaczyna się bawić i z chęcią przychodzi na zajęcia. To pokazuje małemu czytelnikowi, że jeśli Ignacy poczuł się w przedszkolu dobrze to i on może odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Bardzo ważnym aspektem jest również nastawienie rodziców i najbliższych osób dziecka do przedszkola. Ważne jest by wyważyć ilość rozmów na temat nowego miejsca, nie naciskać na dziecko i wspierać go mądrze. Pamiętajmy, że dla wszystkich jest to nowa sytuacja, w której musimy się odnaleźć. Nasza adaptacja przebiegała burzliwie, ale Leo już z radością chodzi do przedszkola korzystając z całego dobra jakie ono ze sobą niesie.
Wygląda na ciekawą książeczkę. Pewnie jest bardzo przydatna 😉
Jest, pomaga oswoić się z emocjami.
Świetna książeczka dla dzieci! Super artykuł:)
Ciekawa propozycja dla dzieci które zaczynają swoją przygodę z przedszkolem
Tak,choć trzeba później dziecku wytłumaczyć, że mama nie zawsze może zostawać w przedszkolu podczas zajęć…
Bardzo lubię takie książki z prostym, ale jakże mądrym przesłaniem 🙂
Moja siostrzenica miała duzy problem by przekonać się do przedszkola, trudno było! Jednakże teraz nie ma problemów. Taka książka byłaby super dla dzieci które pierwszy raz idą:)
fajna ksiażeczka dla dziecka
Musze przyznać, że o przepiękna i bardzo pouczająca historia. Wspaniałe ilustracje dla dzieci.