Tuli tuli opowiada, kto gdzie mieszka wyd. Nasza Księgarnia

Zofia Stanecka

Tuli tuli opowiada, kto gdzie mieszka

Żółwik z oceanu

Wyd. Nasza Księgarnia

Tuli Tuli opowiada wyd. Nasza Księgarnia
Tuli Tuli opowiada wyd. Nasza Księgarnia

Tuli tuli opowiada, kto gdzie mieszka. Żółwik z oceanu to najnowsza seria wydawnicza dla dzieci zaproponowana przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Jest to pierwszy tom serii, w której naszym przewodnikiem będzie opiekuńczy duszek Tuli Tuli. Mieszkaniec Ziemi, który odwiedza te miejsca, gdzie występuje życie. W pierwszej kolejności wybiera ocean, a bohaterem opowieści staje się mały żółwik Pikin.

Żółwik Pikin wykluwa się z jaja na brzegu oceanu. Wraz  z rodzeństwem musi jak najszybciej zanurzyć się w wodzie i schronić przed drapieżnikami. Jest zagubiony. Dopiero poznaje ocean i zwyczaje  w  nim panujące. Zadaje wiele pytań, na które otrzymuje odpowiedzi od innych stworzeń żyjących w wodzie. Przemierza czeluści oceanu i opowiada o wszystkim, co go spotyka. Dziecko poznaje efekty wykluwania się żółwi z jaja, czym żółwie się odżywiają oraz jakich mają zwierzęcych przyjaciół oraz wrogów.

Tuli Tuli opowiada wyd. Nasza Księgarnia
Żółwik Pikin wyd. Nasza Księgarnia

Chwilę grozy wzbudziły strony mówiące o tym, że największym niebezpieczeństwem dla żółwi jest człowiek. W bardzo inteligentny, delikatny, a zarazem dobitny sposób autorka pokazuje jakie mogą być konsekwencje nie dbania o środowisko przez ludzi. jakim zagrożeniem mogą być siatki foliowe pływające w wodzie oraz inne śmieci.

Tuli Tuli opowiada wyd. Nasza Księgarnia
Tuli Tuli opowiada Nasza Księgarnia

Autorką urzekających ilustracji jest Magdalena Kozieł – Nowak. Kolory idealnie oddają nastrój historii oraz klimat krajobrazu oceanu. Tekst jest równie wyważony. Autorka, Zofia Stanecka postawiła na krótki, spójny tekst, który trafia w punkt. Zdania są krótkie, idealne do czytania z małym dzieckiem. Oprócz właściwego tekstu, ilustracji na stronie dziecko odnajdzie również ramkę z ciekawostkami. Np dotyczącą innych zwierząt żyjących w oceanie,  etapów wykluwania się z jaja czy ich pożywienia.

Tuli Tuli opowiada wyd. Nasza Księgarnia
Tuli Tuli opowiada Nasza Księgarnia

Szczególnie na uwagę zasługują trzy ostatnie rozkładówki, na których umieszczono ciekawostki na temat żółwi. Mapę świata z informacjami na temat oceanów oraz na koniec Tuli Tuli przedstawia mieszkańców oceanu. Książka zaskakuje ilością informacji. Na pierwszy rzut oka wydaje się być kartonówką dla najmłodszych. Jednak bardzo mylne jest pierwsze wrażenie, ponieważ oprócz uroczych ilustracji, dużych, kartonowych stron z zaokrąglonymi rogami jest to całkiem spora dawka wiedzy na temat życia w oceanach. Zdecydowanie z niecierpliwością czekamy na kolejne części!

Tuli Tuli opowiada Nasza Księgarnia
Tuli Tuli opowiada Nasza Księgarnia

 

8 thoughts to “Tuli tuli opowiada, kto gdzie mieszka wyd. Nasza Księgarnia”

  1. Wygląda na naprawdę ciekawą książkę. Do tego ma przecudowną oprawę graficzną. Pewnie bardzo podoba sie dzieciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.