Nasze miejsce wyd. Burda

Sonja Yoerg

Nasze miejsce

Wydawnictwo Burda

Nasze miejsce wyd. Burda
Nasze miejsce wyd. Burda

Czym jest tytułowe Nasze miejsce? Gdzie ono jest? Czy każdy z was czytających ten wpis wie, gdzie jest jego miejsce we wszechświecie? Na pozór odpowiedź na to pytanie wydaje się być dla każdego pewnie dosyć prosta. Wiele osób odpowiedziałoby, że jego miejsce to jego dom, miejscowość w której mieszka i pracuje. Mianem „naszego miejsca” może być również najbliższa rodzina… ale czy na pewno ta odpowiedź jest taka oczywista?

Poznajemy losy pewnej dobrze sytuowanej rodziny.

Suzanne pochodząca z bardzo zamożnej rodziny, matka nastolatków (córki i syna) oraz mąż pracujący w nieruchomościach, z pełnym oddaniem poświęcający się pracy i zarabianiu pieniędzy. Na pozór rodzina idealna. Główna bohaterka jest osobą oddaną pracy na rzecz swojej społeczności, zabiegana z zapełnionym kalendarzem po brzegi. Opiekująca się dziećmi oraz mężem. Idealna pani domu, która zawsze potrafi zachwycić każdego swoim wyglądem oraz manierami.

Zupełnym przeciwieństwem jest Iris. Młoda, wychudzona 16-latka, która całe dotychczasowe swoje życie spędziła w lesie. Wychowywana przez rodziców z dala od cywilizacji. Od 3 lat sierota.  Nie znająca mediów społecznościowych, nie nauczona życia we współczesnym świecie za to świetnie orientująca się w naturze. Potrafiąca wyczuć strumyk, potrzebne rośliny do przeżycia czy doskonale rozumiejąca zachowania zwierząt.

Czy zetknięcie się dwóch przeciwnych światów jest możliwe? Otóż tak. Suzanne realizująca swoją nagłą potrzebę porzucenia na chwilę swoich obowiązków i niespodziewanie wyjeżdża do lasu, gdzie na skraju drogi odnajduje Iris. Chuda, brudna i prawie niekontaktująca dziewczyna zwraca jej uwagę. Postanawia jej pomóc i zabiera ją do szpitala. Od tego momentu zaczyna się ich wspólna przygoda.

Obecność Iris w domu rodziny Blakemore obnaża wszystkie „tajemnice”: pogmatwane relacje, buntujących się nastolatków, brak komunikacji pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny.

„Czasami potrzeba osoby nieznajomej, żeby pokazała ci to, co powinno być oczywiste. Jak daleko odpłynęłaś od tego, kim chcesz być. Od tego, co jest dla ciebie dobre. Od tego, co jest prawdziwie twoje.”

Nasze miejsce to opowieść o ludziach z krwi i kości.

Nie ma tutaj wyniosłych słów czy złotych rad jak żyć. To samo mięso pokazujące realne postacie i realne problemy z jakimi mierzymy się bardzo często w życiu. Trudna relacja pomiędzy rodzicami a nastolatkami. Córka, która dla popularności w sieci jest w  stanie bardzo wiele zrobić oraz syn, który na przekór wszystkim chce żyć wg swoich zasad, które nie odą w parze z wizją ojca. Obraz kobiety, która wszystko poświęciła dla rodziny. Brak empatii oraz chęci wysłuchania drugiej strony. Sonja Yoerg doskonale pokazała jak dzisiejsze czasy ograbiły nas z obecności drugiego człowieka. Jak z pomocą internetu i mediów społecznościowych stajemy się coraz bardziej samotni. Na przeciwnym końcu stoi Iris. Dziewczynka z lasu. Nie znająca zasad panujących w cywilizacji. Osoba, która została wychowana w opozycji do zasad panujących w domu państwa Blakemore. Dziewczyna pełna obaw, po stracie rodziców oraz brata pozostawiona sama sobie.

Czy spotkanie tak różnych dwóch światów może się udać? Jaki wpływ na siebie będą miały te osoby?

Zdecydowanie polecam lekturę. Jest to książka, która nie zajmie Wam wiele czasu, ale gwarantuję, że sprawi chwilę zadumy. Czy miejsce, w którym znajduje się teraz jest moim „miejscem na ziemi”? Czy czuję się spełniona czy spełniam tylko pragnienia najbliższych zapominając w tym wszystkim o sobie? Jak ważna w naszym życiu jest bliskość natury?

11 thoughts to “Nasze miejsce wyd. Burda”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.