Nellie. Wtajemniczenie wyd. Dragon

Sylvie Payette

Nellie. Wtajemniczenie t. I

Wydawnictwo Dragon

Nellie. Wtajemniczenie wyd. Dragon
Nellie. Wtajemniczenie wyd. Dragon

Nellie. Wtajemniczenie to I tom z cyklu Nellie. Jest to książka, którą z chęcią przeczyta nastolatka czy fan literatury młodzieżowej. Lekka nutka fantastyki miesza się z „prawdziwym życiem”. Wyruszamy wraz z bohaterką do nowego świata, który razem poznajemy…

„Wszystko, co znałaś do tej pory, będzie jedynie wspomnieniem. Przemieściłaś się pomiędzy dwoma przestrzeniami. Nastąpiło rozdarcie czasoprzestrzeni(…).”

Historia Nellie mnie zaskoczyła. Zapowiedź książki obiecywała świat księżniczek, pięknych sukien, balów – życia jak z bajki. A tutaj… Pierwsza sprawa to kreacja bohaterów. Tytułowa dziewczynka to 15-latka, która z oddaniem opiekuje się bratem chorym na zespół Aspergera. Autorka w bardzo przystępny sposób wyjaśnia specyfikę choroby oraz sposoby jak można sobie radzić z dzieckiem cierpiącym na zespół Aspergera. Nellie wykazuje się cierpliwością, wyrozumiałością oraz empatią. Dla młodszego brata potrafi nawet zrezygnować z własnych istotnych planów. Ciekawa jestem czy ten wątek w kolejnych tomach będzie kontynuowany. Tania jest typową złośliwą nastolatką, która specjalizuje się w dogryzaniu innym i dążeniu do własnych celów bez skrupułów. Jest i chłopak, który jest rozdarty pomiędzy dwoma nastolatkami…

Druga sprawa to pomysł z alternatywną rzeczywistością i bardzo logicznym wytłumaczeniem zjawiska popartym naukowymi wywodami. Autorka przytacza wypowiedzi Einstein’a, które nawet dla laika stają się zrozumiałe i wzbudzają chęć zgłębienia tematu.

„-No właśnie. Jeden z piorunów musiał wyzwolić wielką masę energii elektromagnetycznej, która stworzyła pęknięcie czasoprzestrzeni, rozumiesz?”

Dziewczyna wiedzie swoje zwyczajne życie gdy nagle podczas burzy za sprawą uderzenia pioruna ląduje w równoległym świecie. Trafia do świata zupełnie dla siebie obcego. Inne reguły, inne wartości, inna filozofia życia. Łut szczęścia sprawia, że zostaje przygarnięta do społeczności ludzi, którzy również wylądowali w „tym świecie” pamiętając swoje poprzednie życie. Nellie zostaje wtajemniczona w ich plany. Zostaje jej powierzona bardzo odpowiedzialna rola…

Nellie. Wtajemniczenie to zdecydowanie literatura młodzieżowa. Pierwsza fascynacja przeciwną płcią, pierwsze zakochanie, tęsknota za rodziną, wyzwania jakie stawia przed nią nowy świat. Znajdziemy też tutaj wystawny bal, spotkanie z księciem, piękne balowe suknie, o których każda dziewczynka marzy, ale i lekcje etykiety, historii i zasad panujących na dworze królewskim. Nie jest to literatura najwyższych lotów, ale czyta się przyjemnie. Na jesienne wieczory zdecydowanie polecam i oczekuje kolejnych tomów.

14 thoughts to “Nellie. Wtajemniczenie wyd. Dragon”

  1. Mam wrażenie, że jak byłam nastolatką to nie było takich książek, czytałam wtedy wciąż thrillery prawnicze i medyczne ;D Ale to na pewno ciekawa propozycja. Tylko jedna uwaga – Zespół Aspergera to nie choroba.

  2. Mam włąsnie taki czas, w którym czuję, że chcę wrócić do czytania … daaawno tego nie robiłam stąd każda propozycja i podpowiedź jest teraz dla mnie mega pomocna 🙂

    1. Ja właśnie miałam taki okres gdy urodziłam pierwszego syna, że zupełnie nie czytałam, ale teraz walczę o każdą sekundę by znaleźć czas na czytanie dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.