Szepty gwiazd Dragon

Anna Łajkowska

Szepty gwiazd

Wydawnictwo Dragon

Szepty gwiazd wyd. Dragon
Szepty gwiazd wyd. Dragon

Okres czytania opowieści świątecznych uważam za otwarty. Za mną już dwie świąteczne pozycje, a dziś chciałabym opowiedzieć kilka słów na temat książki Anny Łajkowskiej pt.: Szepty gwiazd. Jest to lektura, która mnie mocno zaskoczyła…

Jeśli lubicie klimat świątecznych książek to zdecydowanie zaczyna się najgorętszy okres na ich czytanie. Ciepła herbata, wygodny fotel, koc, świeczka w tle i książka przy choince to klimat, który będzie nam teraz towarzyszył aż do końca grudnia. Gdy dostałam pierwszą świąteczną pozycję tego roku zasiadłam do niej z wielkim zapałem. Piękna okładka, klimat cudowny aż od razu ma się ochotę na piernik i gorącą czekoladę…

Po przeczytaniu kilku pierwszych stron poczułam się rozczarowana. Gdzie tu choinki, świeczki i miłość unosząca się w powietrzu? Nie ma! To opowieść o prozie życia. Nie ma lukru i ciasteczek, a życie… Zwykłe życie z problemami, z rozstaniami i trudną miłością, która nie daje spełnienia. Czy w Wigilię możemy dostać wiadomość o śmierci bliskiej osoby? Czy w święta mogą rozstawać się ludzie? Czy atmosfera świąt w naszych domach zawsze jest tylko wesoła z kolędami w tle? Niestety nie. Proza życia bywa bolesna i właśnie o tym pisze autorka.

„Tak, to wszystko piękna dekoracja dla naszego skomplikowanego życia. Tak bardzo pogmatwanego i pełnego tych przeklętych wyborów, że nie za bardzo chce się nam przyglądać takim oczywistym rzeczom, jak na przykład śnieg.”

Anna Łajkowska napisała książkę, która jest inna niż większość bożonarodzeniowych historii. Czy jest przygnębiająca? Zdecydowanie nie, jest po prostu prawdziwa. Właściwie to może być rodzajem pocieszenia dla wielu, że sytuacje, które spotykają nas w życiu nie są wynikiem olbrzymiego pecha, który nas spotyka. Przykre rzeczy, kłopoty czy tragiczne miłości mogą przytrafić się każdemu i idealny świat z Instagrama rzadko ma przełożenie na prawdziwe życie.

Książka opowiada historie kilku bohaterów, których losy splatają się w przedświątecznym czasie. Grażyna marzy o powrocie do pracy naukowej i „wyjściu z domu od dzieci”. Agata, która niedawno rozstała się z mężem próbuje ułożyć sobie życie od nowa. Jacek chciałby spędzić resztę życia z nową partnerką. Jagoda z Witkiem oczekują dziecka, które może urodzić się chore. Konrad, który w końcu dojrzewa do nowego związku i pogodzenia się ze śmiercią żony. Wesela, pogrzeby, choroby, nowa miłość, nadzieja, oczekiwanie to tematy o których przeczytamy.

„I choć ucichł świąteczny gwar, bo zabrakło znów czyjegoś głosu…” Michał zacisnął szczęki i zaczął poprawiać bombki na małej choince ustawionej jak zwykle na taborecie przykrytym kawałkiem czerwonego materiału zwisającego aż do ziemi. (…) Spojrzeli na siebie i po policzkach kobiety zaczęły płynąć łzy, chociaż nie płakała. Starała się.”

Jest to pierwsza książka wydana w świątecznym klimacie, która nie serwuje nam śmietanki i lukru i nie kreuje wyidealizowanego świata z magiczną mocą świąt, podczas których dzieją się tylko cuda i miłość rozpiera każdego. Jest to wzruszająca opowieść o nadziei, o którą łatwiej w magicznej atmosferze. Szepty gwiazd to jedna z najlepszych książek jakie czytałam w okresie „radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia”.

14 thoughts to “Szepty gwiazd Dragon”

  1. Uwielbiam powieści świąteczne, a tej nie znam. Mam nowe dwa tytuły, ale jeszcze ich nie ruszyłam. Nie mam kiedy się za nie zabrać. Liczę jednak, że w grudniu będę miała „luźniejsze” dni i wtedy znajdę czas na ich lekturę. Chciałabym dołożyć do nich i ten tytuł.

  2. Oj u mnie ciągle książki o wychowaniu dzieci i ogrom kulinarnych. Nie mam czasu na nic więcej, ale ta wygląda ciekawie

  3. Takie książki chyba lubię najbardziej. Przesłodzone historie zwykle mnie nudzą 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.