Atlas Mitów Nasza Księgarnia

Thiago de Moraes

Atlas Mitów

Potwory, heosi i bogowie oraz mapy dwunastu mitologicznych krain

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Atlas Mitów wyd. Nasza Księgarnia
Atlas Mitów wyd. Nasza Księgarnia

Atlas Mitów. Potwory, herosi i bogowie oraz mapy dwunastu mitologicznych krain to tytuł, wydany nakładem wyd. Nasza Księgarnia, autorstwa Thiago de Moras jest cudownym kompendium wiedzy dla najmłodszych miłośników mitów, legend, różnorakich kultur, ich wierzeń i historii.

Czym zaskoczy nas Atlas Mitów?

Książka, zgodnie w tytułem została podzielona na 12 rozdziałów, które poświęcono poszczególnym kulturom i ich mitologii. Na początku, zobaczyć możemy mapę świata z zaznaczonymi lokalizacjami poszczególnych kultur by zobrazować sobie z jakimi ludami będziemy mieć do czynienia i gdzie na ziemi miały one swoje miejsce. Następnie, po słowie wstępnym od autora oraz krótkim wprowadzeniu w jaki sposób czytać książkę możemy ruszyć na podbój mitologicznych krain.

Atlas Mitów wyd. Nasza Księgarnia
Atlas Mitów wyd. Nasza Księgarnia

Same rozdziały są zbudowane w identyczny sposób, po krótkim wprowadzeniu w daną mitologie, naszym oczom ukazują się przepiękne, dwustronicowe plansze, wspomniane mapy mitologicznych krain, na których autor prezentuje kalendarium bóstw, herosów, mitycznych stworów i potworów, a także miejsca i wydarzenia dotyczące opisywanego „świata”. Dodatkowo całokształt mapy oddaje wyobrażenie, kształt i formę świata, jakim dane ludy wyobrażały sobie otaczającą je rzeczywistość. Całość sprawia, że z Atlasem Mitów z przyjemnością obcować będą nie tylko młodsi czytelnicy ale także rodzice, którzy docenią kunszt i pomysłowość autora w jego wspaniałych ilustracjach. Każdej takiej mapie towarzyszy mnogość informacji, gdyż najważniejsze postacie są ponumerowane i opisane, krótkimi aczkolwiek treściwymi notatkami.

Atlas Mitów wyd. Nasza Księgarnia
Atlas Mitów wyd. Nasza Księgarnia

Nam Atlas Mitów sprawiła ogromną frajdą, Tomek, pomimo, iż temat może wydawać się trudny dla młodszych dzieci, wsiąknął prawdziwie w książkę. Dla nas rodziców nie lada wyzwaniem ale i atrakcją była możliwość przypomnienia sobie mitologicznej wiedzy i w miarę możliwości dopowiedzenia dziecku pewnych faktów. Jak również samemu wyszukanie na mapach różnych „smaczków”, które odnajdą obeznani z mitami czytelnicy. Swoją wiedzą, możemy popisywać się w wypadku mitów greckich, egipskich czy nordyckich, jednak konia z rzędem temu kto zna choć połowę mitologicznych światów jakie opisuje Atlas Mitów. Im dalej w las tym lektura staje się ciekawsza także dla dorosłych. Wśród 12 opisywanych w książce mitologii są takie jak japońska, polinezyjska, Indian ameryki północnej, aztecka, irlandzka czy dosyć słabo znana w naszym kraju, nazwijmy to „ojczysta” mitologia słowiańska. Jest w czym wybierać i w co się zagłębiać.

Następnie w każdym rozdziale znajdziemy część poświęconą jakiejś konkretnej opowieści, która zostanie nam przybliżona już dokładniej, czasem będzie to jeden mit, czasem dwa lub trzy. Na końcu rozdziału spotkamy z kolei opisy mitologicznych stworzeń, potworów lub słynnych artefaktów jakimi posługiwali się bogowie czy herosi.

Atlas Mitów wyd. Nasza Księgarnia
Atlas Mitów wyd. Nasza Księgarnia

Dzięki zwartej i zgrabnej konstrukcji łatwo jest poświęcić czas jednej, dwóm czy trzem mitologicznym mapom i skupić się z dzieckiem tylko na nich. Mimo, iż opisy na planszach są krótkie i treściwe to jednak ich mnogość sprawia, że jest to dosyć konkretny zasób wiedzy dla młodego czytelnika. Wspaniałym pomysłem są wspominane już „mapy” światów, które będą dla dziecka bardzo atrakcyjne. Wspaniale oddają wyobrażenie o świecie danej kultury. Atlas Mitów jest jednak lekturą, przy której pomoc osoby dorosłej wydaję się nieodzowna. Mitologiczne wyobrażenia świata, jego powstania, roli bóstw, życia i śmierci, towarzyszących im historii bohaterów, wojen etc. nie zawsze będą jasne dla młodych odbiorców. Często mogą wymagać dodatkowego objaśnienia i tłumaczenia ich metaforycznego znaczenia.

Atlas Mitów wyd. Nasza Księgarnia
Atlas Mitów wyd. Nasza Księgarnia

Atlas Mitów to przede wszystkim tytuł niezwykle oryginalny i unikatowy na tle wielu innych pozycji dostępnych na rynku. Porusza niecodzienną tematykę, przybliża nam bogaty świat rozmaitych kultur, wspaniale ukazuje ich bogactwo i różnorodność, jednocześnie idealnie oddaje liczne podobieństwa w poszczególnych wierzeniach, wyobrażeniach na temat świata, rządzących nim praw i zależności, jakie mieli nasi przodkowie w różnych miejscach na ziemi. Konstrukcja książki i ilustracje z  fantastycznymi mapami łatwo pozwolą nawet dziecku dostrzec zarówno te powtarzające się elementy mitologicznych światów jak i różnice dzielące poszczególne kultury. Co równie ważne, to książka, która ucieszy zarówno młodszych jak i dorosłych czytelników i także przed nimi odkryje nieznane lądy.

8 thoughts to “Atlas Mitów Nasza Księgarnia”

  1. Mi bardzo się podoba ta propozycja, jednak dla mojej córki jest za wcześnie na taką książeczkę

  2. Przepiękna jest ta książeczka i zawarte ilustracje. Dzięki nim na pewno dużo chętniej przyswaja się zawartą w niej wiedzę. Dla małych, ciekawych świata odkrywców będzie doskonała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.