Światło w środku nocy Jojo Moyes

Jojo Moyes

Światło w środku nocy

Wydawnictwo Znak Literanova

"Światło w środku nocy" Jojo Moyes
„Światło w środku nocy” Jojo Moyes

Przeczytałam większość książek Jojo Moyes i żadna nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak dzisiejsza powieść. Światło w środku nocy zawładnęło mną tak, że te ponad 500 stron pochłonęłam w dwa wieczory z poczuciem pełnej satysfakcji z bardzo dobrze spędzonego czasu – zwłaszcza, że ostatnio marudziłam na brak dobrej lektury…

Światło w środku nocy

Akcja książki toczy się w czasach gdy kobiety dopiero niewinnie zaczynały walczyć o swoje prawa. Gdy zdaniem mężczyzn miejsce kobiety było w  domu, gdzie miała zajmować się obowiązkami domowymi oraz być posłuszną mężowi.

Alice jest młodą kobietą, która toczy swoje spokojne i eleganckie życie w Anglii. Moment gdy poznaje przystojnego Amerykanina wywraca jej życie do góry nogami. Zakochana bez pamięci bierze ślub i wyjeżdża wraz z mężem do Stanów Zjednoczonych. Kentucky bardzo mocno szokuje Alice. Okazuje się, że ta miejscowość niewiele ma wspólnego z jej wyobrażeniami na temat nowoczesnych i pełnych rozrywek Stanów, które sobie wymarzyła. Boleśnie zderza się z niechęcią ze strony mieszkańców, z małomiasteczkową mentalnością i o, zgrozo, z zupełną oziębłością i obojętnością męża. Nagle okazuje się, że jej przystojny, wymuskany mężczyzna zupełnie nie jest zainteresowany swoją wybranką, a panem domu, który decyduje o wszystkim jest jej teść Pan Van Cleve.

Dziewczyna postanawia możliwie poprawić swoje nieszczęśliwe życie i angażuje się w akcję konnych bibliotek. Jest to grupa kobiet, które jeżdżąc na koniach po najdalszych zakątkach Baileyville dostarcza książki, przepisy i komiksy dla dzieci. Mimo trudnych początków Alice odnajduje w tym radość oraz przyjaciółki na dobre i na złe. Szczególnie bliska jej sercu staje się przodowniczka akcji Margery. Niezależna kobieta, mająca zawsze swoje zdanie, żyjąca na swoich zasadach, nie zważająca na reguły narzucone przez mężczyzn.

„(…) Alice uświadomiła sobie, że bez względu na to, z jak złej rodziny pochodzi Margery )’Hare, woli przebywać w jej towarzystwie(…). Margery mówiła niewiele. Zupełnie nie interesowały jej plotki(…). Margery nie była zainteresowana wyglądem Alice, jej myślami ani jej przeszłością. Margery chodziła tam, gdzie chciała, mówiła to, co myślała, niczego nie ukrywając za grzecznymi, uprzejmymi eufemizmami, po które wszyscy tak ochoczo sięgali.”

Celem akcji jest poprawa świadomości i poziomu wykształcenia na obszarach wiejskich. Kobiety chcą pomagać sobie nawzajem i poprawiać jakość swojego życia. Zaczyna krążyć zakazana książeczka dotycząca spraw alkowy, która zdaniem wielu „mąci niepotrzebnie w głowach”. Działalność konnej biblioteki budzi coraz większe kontrowersje, ale i daje działaczkom coraz więcej odwagi by walczyć o siebie i stawiać na swoje szczęście. Alice przerywa swoje nieszczęśliwe życie u boku męża i wbrew wszystkiemu pragnie ułożyć sobie spokojne życie.

„Margery sączyła kawę, spoglądając na drogę. – Czasami myślę, że kochasz te góry równie mocno jak ja. Alice kopnęła obcasem jakiś kamyk.

– Może nawet lubię je bardziej niż wszystkie inne miejsca na ziemi. Tam czuję się po prostu… bardziej sobą.”

Światło w środku nocy jest piękną powieścią obyczajową o kobietach, które nie boją się walczyć o swoje szczęście, o wolność dla swoich wyborów oraz o niezależność. W świecie zdominowanym przez mężczyzn Margery jest symbolem kobiety silnej, zdecydowanej i odważnej.  Kobiety, która jest w stanie o siebie zadbać. Jest wzorem do naśladowania. Jojo Moyes napisała powieść, która porywa. Ponad 500 stron czyta się jednym tchem, można się zatracić w historii o kobietach w czasach, gdy kobiety wiele razy traktowano przedmiotowo. Uważam, że na tej podstawie mógłby powstać piękny i wzruszający film o kobietach, górach i miłości, która zdarza się wszędzie.

11 thoughts to “Światło w środku nocy Jojo Moyes”

  1. Książki Jojo Moyes w ogóle mi nie podeszły, jakoś nie czuję klimatu jej książek..

  2. Brzmi całkiem nieźle, choć ja mam problem z wchodzeniem w powieści historyczne ‍♀️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.